Hot jóga pro začátečníky: Jak se cvičí, jaké pocity vás pohltí a co můžete očekávat?

20. března 2019
Vojtěch Herout
Vojtěch Herout

Hot jóga má stejně jako ta klasická blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Přesto se v mnoha směrech odlišuje. Na co se připravit, zvlášť když s hot jógou začínáte?

Při hot józe poznáte své tělo

Hot jóga je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 38 až 42 °C.  Na rozdíl od Bikram jógy, která se cvičením v horku začala a kde je sestava přesně daná, vede lektor klasické hot jógy lekci výhradně podle sebe a podle zaměření hodiny. Většina lektorů má svou vlastní, specifickou sestavu. Hot jóga propojuje fyzickou i duchovní stránku jógy s dechovým cvičením a relaxací, ale díky cvičení při vyšší teplotě cvičenec získává navíc zajímavou zkušenost a poznání vlastního těla.

Chcete pokořit své limity? 

Hot jóga je nestandardní mimo jiné v tom, že vám dovolí jít za hranice vašich možností. To je pro mnoho lidí lákavé, ale zároveň je to nebezpečné.

„Většina těch, kteří jdou na hot jógu poprvé, si představuje především to, jak z nich teče při cvičení pot. Po lekci mi však cvičenci často vypráví spíše o tom, jak byli díky dokonalému prohřátí příjemně uvolnění. Pro hodně ztuhlé a zkrácené jedince může představovat hot jóga jednu z mála možností protáhnout se a povolit svalové stažení. Naopak pro ty hypermobilní je důležité uchovat si stabilitu a budovat spíše vnitřní sílu než rozsah. Fakt je, že pokud při klasické či power józe někdo nedosáhne rukama na zem, ve vyhřáté místnosti se mu to povede,“ tvrdí Věra Vojtěchová- zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu jógy v Praze.

Přijďte na první lekci s časovým předstihem

Přijďte na první lekci jógy alespoň s dvacetiminutovým předstihem. Můžete se lépe aklimatizovat ve vyhřáté místnosti, kde bude vedená lekce. Jako začátečník zvolte místo u dveří, kudy může zespodu alespoň maličko foukat studený vzduch.

Soustřeďte se na dýchání

Při cvičení jakéhokoliv druhu jógy je důležité správné dýchání. V případě hot jógy se na něj soustřeďte dvakrát tolik. Dýchání horkého vzduchu je náročné. Hlavní je nezapomenout dýchat a pokud se nebude cítit dobře nebo se vám zamotá hlava, na chvíli si odpočiňte. S tekutinami během cvičení buďte opatrní. Nepijte více, než potřebujete, jinak se vám udělá špatně od žaludku.