Jak předcházet zbytečnému plýtvání potravin?

Jak předcházet zbytečnému plýtvání potravin?
Zdroj: Pexels

Plýtvání jídla je globální problém. Třetina veškerých potravin, tedy miliony tun jídla, pravidelně končí v koši a pandemie koronaviru tomuto dlouhodobému trendu ještě nahrála. Tato alarmující čísla ohromila svět. A přitom by stačilo tak málo. Snížit svůj dopad na planetu může každý z nás. Stačí se naučit zodpovědnějšímu přístupu a trikům, jak doma bezpečně a efektivně skladovat suroviny, které okamžitě nespotřebujeme.

Redaktor
Redaktor 16. 09. 2021 13:20

Podle Světového fondu na ochrany přírody se ročně vyhodí 2,5 miliardy tun potravin. Toto enormní číslo je daleko vyšší, než odborníci předpokládali. Původní odhady se totiž pohybovaly okolo 1,2 miliard. Obecně se nejvíce plýtvá právě v létě a na podzim, největší podíl na tom má ovoce a zelenina, jež představuje téměř čtvrtinu celkových potravinových ztrát. Zbytečné vyhazování jídla s sebou nese i přímé dopady. Jedním z nich jsou vysoké emise skleníkových plynů, které v atmosféře způsobují globální oteplování, což má pro lidstvo celou řadu negativních následků.

V České republice se ročně vyprodukuje zhruba 800 tisíc tun potravinového odpadu. V poměru k hmotnosti se pak jen u nás každý den vyhodí osmdesát dva Eiffelových věží. Na každého Čecha ročně připadne až 81 kilogramů odpadu. K plýtvání však nedochází pouze v domácnostech ale také v maloobchodě a velkoobchodě, ve výrobě i v provozech veřejného stravování. Pokud zohledníme i tyto faktory, zjistíme, že jeden člověk v průměrné domácnosti vyhodí zhruba 25 kilogramů potravin ročně, v přepočtu tedy přibližně 20 tisíc korun.

Čtyři z pěti Čechů se snaží chovat udržitelně

Co se plýtvání jídla týče, Česko v porovnání s ostatními státy Evropské Unie dopadlo poměrně dobře. Skončilo na pátém místě. Lépe na tom byly už jen Řecko, Malta, Rumunsko a Slovinsko. Toto pozitivní umístění vypovídá také o tom, že čím dál tím víc z nás se začíná zajímat o udržitelnost, jež se stává mantrou a zároveň životním stylem mnoha lidí, kterým nejsou lhostejné dopady naší konzumní společnosti na životní prostředí. Z veřejného průzkumu vyplynulo, že čtyři z pěti Čechů se aktivně zajímají o to, jak svým chováním ovlivňují životní prostředí a 45 % respondentů dokonce uvedlo, že se svým způsobem života snaží co nejméně zatěžovat přírodu i své okolí.

V domácnostech může za vyhozené jídlo nesprávné skladování

Potten & Pannen

Abychom plýtvání předcházeli, musíme kromě rozumného nakupování přistupovat zodpovědněji k již pořízeným potravinám. Často se totiž lidem přihodí, že jídlo vyhodí z lednice z nepozornosti, protože nerozeznávají mezi pojmy jako „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do”, neumí si uspořádat lednici anebo na uvařený pokrm prostě zapomenou. V mnoha případech nás sice limituje rychlá spotřeba potravin, existují však způsoby, jak jejich trvanlivost významně prodloužit.

Mražení

Jednou z možností, jak prodloužit kvalitu potravin i připravovaných pokrmů je jejich zmražením. Díky tomu způsobu budete mít doma zásoby masa, kynutých knedlíků, hotových polévek, játrových knedlíčků i bylinek. Z ovoce se do mrazu skvěle hodí bobulové ovoce jako jsou rybíz, borůvky nebo maliny. Letní sklizeň tak oceníte v zimě při pečení nebo do šťáv a čajů. Do mrazáku ale nepatří potraviny s vysokým obsahem tuku, mléčné výrobky či káva. Důležité je v čem jednotlivé suroviny či jídla uchováváte. U krabiček se ujistěte, že jsou vhodné do mínusových teplot, sáčky zase umísťujte v dostatečných rozestupech. V obou případech platí jedno důležité pravidlo. Popište si je, ať víte, kdy a co jste si do mrazáku dali, abyste nemuseli věštit z křišťálové koule, až příště budete hledat maso na oběd.

Zavařování

Dejte šanci také zavařování. Tímto způsobem konzervace umrtvíte v jídle rozkladné mikroorganismy, které způsobují kažení potravin. Díky ohřívání uzavřených sklenic ve vodě nebo páře dochází k uvaření a pasterizaci pokrmu. Při tomto procesu uniká vzduch a místo něj se z části vytváří vakuum, zabraňující množení bakterií a vzniku plísní. Zavařování zvládnete bez problémů i v domácích podmínkách. Stačí vám k tomu vhodné sklenice, hrnec, případně teploměr pro kontrolu teploty. Pozor si ale dejte na to, aby všechny potřeby včetně utěrky na hrdlo zavařovacích sklenic byly dokonale čisté.

Vakuování

Prodloužení životnosti a kvality potravin vám umožní jejich vakuování, při kterém umístíte potraviny či již hotová jídla do nádoby nebo do sáčku, z nichž následně zcela odsajete vzduch. Kyslík je odpovědný za všechny nežádoucí chemické změny v potravinách, mezi které patří také množení mikroorganismů a plísní, žluknutí tuku i ztráta chuti a vůně. Vakuovat tak můžete téměř všechno, od masa a ryb, přes hotová jídla až po moučníky. Přestože tato chytrá technologie existuje na trhu teprve třicet let, současné vakuovací systémy dosáhly už nyní takřka dokonalosti. Důkazem toho je i chytrá vakuovačka Zwilling Fresh & Save, která přináší revoluci ve smysluplném skladování potravin.

Až 5x déle čerstvé potraviny díky chytrému vakuování

Konec je všem složitým systémům s kabely, které jsou nepraktické, těžké a zabírají zbytečně hodně místa. Na rozdíl od ostatních přístrojů je Zwilling Fresh & Save spojením elegantního designu, efektivního výkonu a smart aplikace, která vám usnadní skladování potravin a zároveň se postará o to, aby veškeré suroviny i hotová jídla v ledničce a mrazáku vydržela až pětkrát déle čerstvá. Díky jedinečné technologii prodlužuje trvanlivost pečiva, masa, zeleniny, ovoce i hotových pokrmů a zároveň uchovává všechny živiny a minerály. Odsátý vzduch zabraňuje vytváření mikroorganismů a významně zpomaluje celkový proces stárnutí jídla.

Bezesporu největší benefitem je chytrá aplikace, pomocí které budete vařit zdravěji, chutněji, a navíc bez zbytečného vyhazování jídla. Na každém sáčku či fólii se na zadní straně skrývá QR kód, který vám dá přehled o tom, co zrovna máte v lednici. Prostřednictvím smart společníka tak budete znát blížící se datum spotřeby, pomůže vám s naplánováním nákupního listu, a dokonce poradí se zdravým a chutným receptem z nakoupených surovin. Vybrat si můžete mezi skleněnou nebo plastovou variantou. Zatímco prémiové sklo bude ideální na skladování potravin v lednici či v mrazáku, plastové dózy a vakuovací sáčky využijete pro svou nízkou hmotnost především na cestách, v autě nebo v práci.

Součástí sady jsou dvě skleněné nebo plastové vakuové dózy a čtyři znovupoužitelné sáčky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. Přikoupit si k nim můžete i uzávěr na víno, který prodlužuje čerstvost, chuť a aroma tohoto lahodného moku. Zwilling Fresh & Save je tak nepostradatelným společníkem jak pro všechny páry nebo rodiny s dětmi, tak také pro nezávislé singles.

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články