Jak se správně starat o oblečení: Tipy a triky

Jak se správně starat o oblečení: Tipy a triky
Zdroj: Kostikova Natalia/Shutterstock.com

Šaty dělají člověka, ale aby tomu tak bylo, je důležité se o své oblečení starat tak, aby neztratilo žádné své vlastnosti a vydrželo více než jedno nošení. Toho docílíte jednoduše: správnou péčí. Větší péči než ostatní kousky oblečení, vyžaduje spodní prádlo a funkční sportovní oblečení.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 20. května 2021

U sportovního oblečení, které je vyrobeno ze speciálních materiálů, platí jednoduché pravidlo: nikdy ho neperte v aviváži, se spodním prádlem to je ale trochu složitější. Pojďme si představit pár tipů a triků.

Jak prát spodní prádlo

Vlastníte krajkové kalhotky a podprsenky? Pobytem v pračce byste jim akorát ublížili, takže jim věnujte řádnou péči a vyperte je v ruce s pomocí šetrného pracího prostředku. Metodu ručního praní preferujte i v případě dalších jemných materiálů, například saténu.

  • Spodní prádlo namočte do vlažné vody s tekutým pracím prostředkem
  • Prádlo v ní nechte namočené klidně i deset minut
  • Vyvarujte se drhnutí, případné nečistoty odstraňujte velice opatrně

Jak se správně starat o oblečení: Tipy a trikyAnna Eremeev/Shutterstock.com

Jakmile prádlo vyperete v prášku, dejte ho vymáčet do čisté vody. V žádném případě prádlo neždímejte ani neperte v aviváži. V obou případech by totiž ztratilo své vlastnosti a tvar.

Sušíme jemné prádlo

Pokud si nevíte rady s tím, jak jemné dámské spodní prádlo usušit, vězte, že je to opravdu snadné. Na vodorovnou plochu si rozprostřete suchý ručník – a na něj vyskládejte veškeré kalhotky, podprsenky i pánské spodní prádlo, tedy trenýrky a boxerky. V případě, že potřebujete, aby jemné spodní prádlo uschlo rychleji, nepoužívejte sušičku, přímé sluneční paprsky ani topení. Ideálně místnost, ve které oblečení sušíte, dobře provětrejte, ale na rychlost schnutí nijak nespěchejte. Nadělalo by to totiž víc škody než užitku.

Jak skládat spodní prádlo a další kousky?

Spousta lidí – spousta různých druhů skládání nejenom spodního prádla. Jaký způsob je ale ten správný? Používejte metodu kompaktních balíčků podle Marie Kondo. Takto složené prádlo vám zabere minimum místa ve skříni i v šuplíku. Metoda balíčků je navíc i šetrná ke všem druhům oblečení.

Jak se správně starat o oblečení: Tipy a triky

S výjimkou podprsenek. Ty vyžadují speciální zacházení. Buď se dají skladovat pověšené na ramínkách, nebo vyskládané na sobě. Pokud vlastníte podprsenky, které nejsou celé vyztužené, bez obav je můžete přehnout v půlce, a tím ušetřit další místo v šuplíku. U těch vyztužených ale metodu přehýbání nepoužívejte, zbytečně by se tím podprsenka poškodila.

Ponožky jsou někdy věda

Nejeden z vás už zažil, že mu pračka sežrala ponožky. To se bohužel někdy stává. Ale ty, které praní přežily, vždy ukládejte k sobě. Ráno si tím ušetříte spoustu času. Nejvhodnějším způsobem, jak ponožky skládat, je vytvoření ruliček, které následně přehledně vyskládáte do šuplíku nebo do krabice. Kdybyste je pouze naházeli do boxu bez ladu a skladu, nikdy byste napoprvé nenašli pár, který hledáte. Proto věnujte čas i skládání ponožek do párů a následnému rovnání do šuplíků, přihrádek či krabic. Každé ráno budete za jejich přehledné složení vděční.

Jak se správně starat o oblečení: Tipy a trikyxiaorui/Shutterstock.com

Nezapomínejte ani na pyžama

A nesmíme zapomínat ani na pyžamo. To je totiž úzce spjato jak se spodním prádlem, tak ponožkami. Které jiné druhy oblečení byste totiž skládali vedle sebe do skříně? Pokud vlastníte jemná pyžama, chovejte se k nim stejně jako k jemnému spodnímu prádlu. Perte je v ruce a vynechávejte aviváž. Metoda jejich skladování rovněž záleží na materiálu. Pyžamo z klouzavého materiálu pověste na ramínko, ta ostatní opět skládejte do kompaktních balíčků.

Aby vám oblečení dlouho vydrželo v takovém stavu, v jakém jste ho nakoupili, vyžaduje určitou péči a lásku. Vyhraďte si tedy čas a zacházejte s ním opatrně a ohleduplně.

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články