Fit a krásnáTestováníSoutěže

Jane Austenová zemřela před 202 lety: Zapomeňte na Darcyho a dejte šanci i ostatním hrdinům

Jane Austenová zemřela před 202 lety: Zapomeňte na Darcyho a dejte šanci i ostatním hrdinům
Zdroj: Youtube
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Spisovatelku Jane Austenovou milují ženy po celém světě a její romány znají zpaměti. Kdo by nevěděl, kdo je pan Darcy a jaké měly ženy šaty k nedělnímu obědu či na honosný večírek. Daly někdy ale šanci neméně skvělým, ale zapomenutým autorkám?

Petra Járková 18. července 2019

Pokud už vám Rozum a cit nebo Pýcha a předsudek nic neříkají, protože jste je četli už stokrát, pak sáhněte po jiném kvalitním autorovi románů. Vynechme teď Charlotte Brontëovou nebo Charlese Dickense, které zná také každý, ale podívejme se na zoubek méně známým autorům.

Romány 19. století vás totiž nikdy nemohou omrzet.

Sybil G. Brintonová: Pýcha, předsudek a namlouvání

Kniha je vůbec prvním, nejznámějším a nejautentičtějším „imaginárním pokračováním“ děl Jane Austenové. Anglická autorka Sybil G. Brintonová ve fascinujícím vyprávění plném šťastných i bolestných lidských příběhů, naplněných i zmařených lásek a nevinných i zlovolných intrik rozvíjí osudy postav známých ze šesti austenovských románů.

Georgette Heyerová: Sylvestr

Sylvestr, mladý vévoda ze Salfordu, se rozhodne, že by se měl oženit. Má své postavení, velký majetek a nepostrádá eleganci… ženy by mu tudíž měly padat k nohám. Phoebe Marlowová, dcera zemřelé přítelkyně jeho matky, však uteče z domu, když se na ni Sylvestr přijede podívat, aby zjistil, jestli vyhovuje požadavkům, které má na svou budoucí choť. Na cestě ji ale potká nehoda. Kočár uvízne ve sněhové závěji a Phoebe musí i se svým přítelem z dětství Tomem, který ji na útěku doprovází, strávit nějaký čas v blízkém hostinci. Samozřejmě netuší, že se na stejném místě objeví i Sylvestr a její situace se tak ještě víc zkomplikuje. Obzvlášť poté, co zjistí, že Sylvestr vůbec není takový, jak si myslela.

Psal jako bůh, zabil se v letadle! Výročí narození autora Malého prince, který změnil život milionům lidí
Mohlo by Vás zajímat:

Psal jako bůh, zabil se v letadle! Výročí narození autora Malého prince, který změnil život milionům lidí

John Galsworthy: Sága rodu Forsytů

Rodina, z jejíhož středu vyrůstají podnikatelé, právníci a vážení obchodníci, vyznává konvence pohodlného měšťáckého života a jako nejvyšší životní hodnotu uznává vlastnictví peněz a z toho plynoucí moc. Každý pokus o proražení hradby konvencí a tupé měšťácké samolibosti naráží na nepochopení a nekompromisní odsouzení. Obsáhlá rodinná kronika má prostou dějovou náplň, ale v jejím rámci podává známý anglický autor plastický obraz zanikající viktoriánské Anglie a detailně kreslí život a myšlení vyšší střední vrstvy britské společnosti na přelomu století. Široce koncipovaný román zachycuje život tří generací rozvětveného patricijského rodu od poklidné éry panování královny Viktorie až do 20. let 20. století.

Louisa May Alcottová: Malé ženy

Romantická Meg, nezkrotná Jo, nenápadná Beth a rozmazlená Amy. Čtyři sestry, které musejí čelit stesku po tatínkovi, chudobě či vážné nemoci, ale hlavně svým vlastním tužbám a malým nectnostem. Čtyři dívčí hrdinky, jež postupně dospívají, zakládají vlastní rodiny a poznávají velké lásky, velké smutky, všední strasti i nevšední krásy života. To jsou proslulé Malé ženy, které se již po generace zapisují do srdcí stále nových čtenářů nejen v Americe, kde si získaly status věčného bestselleru.

NA ROMÁNY JANE AUSTENOVÉ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články