Psal jako bůh, zabil se v letadle! Výročí narození autora Malého prince, který změnil život milionům lidí

29. června 2019
Wikipedie
Wikipedie

Kdo by neznal knihu Malý princ. Nejeden z nás ji měl jako povinnou četbu na škole a nejeden z nás ji tenkrát nepochopil. Zařadit tuto knihu do školních osnov nebylo úplně šťastné řešení. Její podstatu a životní moudrost totiž většinou docení až dospělí. Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry (oficiálně Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, hrabě de Saint Exupéry) se narodil před 119 lety.

Francouzský prozaik Antoine de Saint – Exupéry pocházel z aristokratické rodiny. Studoval ve Švýcarsku a v Paříži. Od mládí se zajímal o letectví. Leteckou způsobilost získal během vojenské služby. Letectví se věnoval celý život. Jako pilot podnikl četné cesty po celém světě. Vášeň být stále v oblacích se mu stala i osudnou. Když se za druhé světové války sám přihlásil na průzkumný let, ztroskotal nedaleko Korsiky.

Napsal několik významných literárních děl. Psal především humanistické příběhy, k nimž čerpal náměty ze svých zkušeností pilota. Svět ve svých dílech vidí pohledem člověka žijícího v neustálé blízkosti ohrožení. Jeho příběhy jsou prostoupeny filozofickými úvahami o smyslu lidského života.

Exupéryho nejslavnější kniha Malý princ vyšla poprvé v angličtině, tedy v jazyce, který Exupéry neovládal. Před druhou světovou válkou totiž autor pobýval v USA a když v roce 1943 odlétal, předal rukopis a ilustrace k Malému princovi své přítelkyni Silvii Hamiltonové. V rodném jazyce Saint-Exupéryho byl Malý princ vydán až dva roky po jeho anglické verzi.

NA TA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ŽIVOTNÍ POSELSTVÍ Z MALÉHO PRINCE SE PODÍVEJTE V NAŠÍ GALERII:

Zavří­t reklamu