Kočka nejenom v roli mazlíčka. Na člověka umí působit i jinak

Kočky jsou velice mazlivé společniceDOkáží do člověka prohlédnoutA být dobrý a nezávislým přítelemDokáží i léčit+ 1 fotka+ 2 fotky

V historii to kočky měly jako na horské dráze. V Egyptě byly vyznávány jako posvátné božstvo, ve středověku zatracovány jako společnice ďábla. Dnes vnímáme kočky spíše jako společníky a domácí mazlíčky. Jak ale jinak dokáže kočka, člověka ovlivnit?

Lenka Šebestová
Lenka Šebestová 18. března 2018

O kočkách se říká, že jsou nezávislé a o sobě si samostatně rozhodují. Jsou opakem psa, který by pro člověka dýchal. Tato legenda se o kočkách traduje velice dlouho. Není tak úplně pravda. Kočka dokáže svého pána milovat úplně stejně, jako pes, jen to dává jinak znát. Pes je smečkové zvíře, kočka nikoliv, takže je jasné, že svou náklonost budou dávat najevo každý trochu jinak.

Bydlím u své kočky

Jisté je, že si jejího vlivu vlastně ani nevšimneme a přece nás, miciny, chtě nechtě ovládají. Kočka je v podstatě klidné a líné zvíře, které se, víceméně, pohybuje pomalu a celý den dokáže prospat. Má na člověka velice uklidňující účinek a dokonce ho dovede i zbavit stresu. Vědci vyzkoumali, že majitelé koček mají o 40% nižší riziko toho, že umřou na srdeční choroby, či na infarkt. Kočky umí také výborně pracovat s naší psychikou. Jsou velice přátelské a rády se mazlí, což člověku dodává pocit potřebnosti a lásky, když se například cítí osamocený.

Bez kávy si už den představit nedokážeme
Mohlo by Vás zajímat:

5 zajímavostí o kávě. Toto jste určitě netušili

Pro staré lidi je kočka i pes výborným společníkem. Staré lidi mazlíčci zbavují pocitu samoty a především mají určitý režim se o zvíře postarat, což seniory zaměstná. Jestliže je starý člověk málo pohyblivý, kočka je výbornou volbou.

Stejně jako existuje vědní obor v psychologii Canisterapie což je léčba psem, existuje i Felinoterapie, léčba kočkou. Je dokonce i časově méně náročná, než Canisterapie.

Dokáží i léčit

Kočky údajně dokáží vycítit bolestivé místo, které má člověk na těle a na to místo si často lehají a předou a svým tělem ho zahřívají. Bolest tak začne ustupovat a někdy i odezní úplně. Pokud je situace opravdu vážná, vydrží, kočka, na člověku ležet i několik hodin.

Kočka doktorem, přítelem i terapeutem

Když hladíte kočku, vnímáte její dech a její teplé a chundelaté tělo. Celkově se tím zklidníte a zbavíte se stresu. Existuje mnoho příběhů lidí, které takto kočka pomohla od infarktu.

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Herečka Nikol Heřmánková Kouklová: V Ordinaci jsem byla velmi krátce, protože mi to na DAMU zakázali natáčet

Další články