Koncert proti totalitě: Vychutnejte si hudební díla autorů, kteří zažili bezpráví

Trio Trifoglio ve složení Jana Kopicová-hoboj, Jan Hudeček-fagot Jana Černohouzová-klarinet
Zdroj: Michael Romanovský
Koncert proti totalitě se opět uskuteční v Sále Martinů na Malostranském náměstí 13Trio Trifoglio ve složení Jana Kopicová-hoboj, Jan Hudeček-fagot Jana Černohouzová-klarinetHouslistka Ludmila Pavlová jedna z hvězd letošního Koncertu proti totalitěKoncert proti totalitě na HAMU+ 1 fotka+ 2 fotky

Fenomenální český klavírista Ivo Kahánek, slavný český violoncellista Michal Kaňka, klavíristka Anna Miernik z Polska, saxofonista Bence Szepesi z Maďarska nebo vítězky soutěže Bohuslava Martinů Aneta Šudáková a Evgenia Vorobyeva. Ti všichni vystoupí na letošním Koncertu proti totalitě.

Petra Járková
Petra Járková 15. 11. 2018 14:34

I tento rok na koncertě zazní skladby autorů, kteří žili totalitních režimech či byli přímo vystaveni různým formám bezpráví.

Letos jimi budou například polský autor Witold Lutoslawski a jeho Variace na Paganiniho téma pro dva klavíry v podání vynikajícího českého klavíristy Ivo Kahánka a polské debutantky z Carnegie Hall Anny Miernik. Z tuzemských skladatelů zazní díla Bohuslava Martinů nebo Ervina Schulhoffa.

Mimořádnou událostí bude uvedení kvartetu Památce Jana Zajíce od současného skladatele Pavla Zemka Nováka se skvělou mladou houslistkou Ludmilou Pavlovou. A chystá se i uvedení zcela výjimečně prováděného eposu Herakleitos – suita pro devět dechových nástrojů Zdeňka Šestáka (1925), který se při komponování tohoto díla inspiroval přednáškami filosofa Jana Patočky. Oba skladatelé budou na koncertě i osobně přítomni.

Koncert doprovází výstava Studenti za svobodu, která přibližuje boj studentů za svobodu a demokracii od února 1948 až po události roku 1989. Výstava bude volně přístupná v Respiriu HAMU na Malostranském náměstí 13 od 17. 11. do 17. 12. 2018, otevřena bude denně od 10 do 18 hodin (v době konání koncertů až do 21 hodin). Také na ni, stejně jako na koncert, je vstup zdarma.

Koncert pořádaný už tradičně v den výročí sametové revoluce připomíná zároveň i Mezinárodní den studentstva, který byl vyhlášen po tragických událostech 17. listopadu 1939. První ročník se uskutečnil v roce 2014. Na koncertech vystoupili už mnozí známí čeští i zahraniční hudebníci, včetně klavíristy Martina Kasíka, violoncellisty Leonida Gorokhova, Dvořákova tria a dalších. Pořadatelem akce je pražská Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články