Kvalita, šetrnost k přírodě a mnoho dalšího se ukrývá pod zkratkou BIO

Kvalita, šetrnost k přírodě a mnoho dalšího se ukrývá pod zkratkou BIO
Zdroj: Pixabay.com

Na první pohled je sice nerozeznáte, ale přesto tam jsou. Rozdíly mezi BIO a klasickými produkty se totiž ukrývají hlavně pod slupkou či obalem. Co si ale vlastně pod tímto označením můžete představit a proč je v současnosti tolik skloňované? Prozradíme vám, jaké benefity mají potraviny označené biozebrou nebo biolistem a proč byste jim měli dát přednost.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 05. 06. 2019 10:02

Co je BIO?

BIO je certifikovaný systém hospodaření podložený národní i evropskou legislativou s vlastním kontrolním systémem garantovaným ze strany státu. BIO může být pouze ta potravina, která splňuje zákonem dané a státem kontrolované požadavky pro ekologické zemědělství. To je založeno na osevním postupu a péči o půdu. Pole jsou plná života, nepoužívají se na nich umělá hnojiva, pesticidy, geneticky modifikované organismy ani chemické postřiky. Zvířata nejsou pouze využívána, ale je o ně s láskou pečováno. Produkce biopotravin v ekologickém zemědělství přírodu neničí. Naopak ji zlepšuje a uchovává pro příští generace.

5 důvodů, proč volit BIO

1.Berme ohled na naše děti

Kromě toho, že ekologické zemědělství využívá přírodních procesů, nevyhýbá se ani moderním agrotechnickým postupům. Základem hospodaření je péče o půdu a střídání plodin, které se vzájemně dobře doplňují. Z polí v režimu ekologického zemědělství se do vody nevyplavují žádné pesticidy, půda je živá, plná humusu a přirozených mikroorganismů. Díky této kombinaci zůstává hospodaření šetrné k životnímu prostředí a pomáhá jej zachovat pro budoucí generaci. Pracuje s obnovitelnými zdroji a souzní s přirozeným koloběhem živin.

2. Stop chemii

Mezinárodní a státní legislativa ukládá ekologicky hospodařícím zemědělcům přesná pravidla, která zamezují znečišťování a zatěžování přírody. Hnojení musí být prováděno ekologicky pomocí hnoje hospodářských zvířat, kompostem a zeleným hnojením – prostě tak, jak se to dělalo po tisíce let zpět. Přebujení plevelu se zamezuje střídáním plodin, vhodnou volbou a sousedstvím druhů či mechanickým ničením (např. pletím). Vzduch, voda a půda tak zůstávají uchráněny od chemikálií, které tak nezasahují ani do potravního řetězce.

3. Nakoukněte pod slupku či obal

Výroba biopotravin vylučuje použití umělých ochucovadel, barviv, zlepšovadel vůně, chuti či konzistence. Trvanlivosti se dosahuje přírodní cestou pomocí soli, česneku nebo sušením. Pokud tyto metody nestačí, je třeba se smířit s faktem, že přirozenou cestou v některých případech nelze docílit nesmyslně dlouhých lhůt trvanlivosti a že například bio jablko nebude mít voskově lesklou slupku, tato chemická úprava totiž v ekologickém zemědělství není povolená. Zejména ovoce a zelenina v bio kvalitě tak leckdy nedosahuje požadovaného perfektního vzhledu, tento nedostatek ale lehce dožene plnou chutí a vůní, kterou si pamatujeme ze zahrádek našich babiček, a k zahození není ani fakt, že neobsahují žádná rezidua pesticidů.

4. Spokojené kravičky

V ekologickém zemědělství jsou zvířata považována především za živé tvory s vlastními potřebami. Samozřejmostí je dostatečný výběh a pastva zajišťující přirozený kontakt s přírodou. Každé zvíře má nárok na svůj životní prostor a slunce. Mláďata jsou u matek ponechávána delší dobu, nejsou používány žádné regulátory růstu ani přípravky k synchronizaci říje. Legislativa také vymezuje, čím mohou být zvířata krmena.

5. V souladu se zákonem

Systém kontroly pro ekologické zemědělce patří mezi ty vůbec nejpřísnější a nejnáročnější. Postupy ekologického zemědělství reguluje evropská a národní legislativa. Pravidelné kontroly na všech stupních od výrobců až po obchodníky zajišťují dodržování předpisů. Každý, kdo chce své produkty označovat jako bio, musí podepsat smlouvu s některou ze státem pověřených kontrolních organizací a zaregistrovat se do systému ekologického zemědělství u Ministerstva zemědělství. Ti, kteří splní dané požadavky, získají certifikát až na 15 měsíců. Jedině s ním mohou značku používat.

Jak se BIO značí?

Národní značení

Logo biozebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ se využívá jako známka biopotravin a také všech bioproduktů certifikovaných v České republice.

Archiv

Evropské značení

Pokud výrobek pochází z Evropské unie, musí být označen biolistem, číselným kódem kontrolní organizace a také informací o původu surovin. Ten se obvykle uvádí ve formátu EU nebo mimo EU, případně společně s názvem země, ve které byly vyprodukovány všechny použité suroviny. Veškeré údaje by se měly nacházet v jednom zorném poli společně s logem. Na biopotravinách pocházejících z Česka tak kromě povinné biozebry naleznete také evropské logo. Kromě loga musí být na obalu uveden také číselný kód kontrolní organizace ve formátu CZ-BIO-00x.

Archiv

Co když potravina nemá obal?

V případě ovoce a zeleniny v bio kvalitě prokazuje prodejce jejich původ certifikátem, který předkládá na vyžádání. V tuzemsku tyto dokumenty vydávají pouze státem pověřené organizace.

Zajímá vás ekologické zemědělství a chcete se dozvědět více? Navštivte www.myjsmebio.cz.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články