Legendární Večerníček: Co jste nevěděli o chlapci s papírovou čepičkou?

Legendární chlapec s papírovou čepičkou
Zdroj: Česká televize
Krkonošské pohádkyMaxipes Fík a jeho kamarádka ÁjaKluk a kometa byl první Večerníček se znělkouLegendární chlapec s papírovou čepičkou+ 6 fotek+ 7 fotek

Proslulá znělka Večerníčku je vůbec nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě. Vznikla v roce 1965 a postavě Večerníčka propůjčil svůj hlas tehdy pětiletý kluk. Každopádně je oblíbená dodnes a děti po celé republice každý večer čekají, až se na obrazovce objeví malý kluk s papírovou čepicí.

Petra Járková
Petra Járková 22. 03. 2019 18:00

První krůčky

Večerníček se začal „klubat” na svět už v roce 1963 pod názvem Stříbrné zrcátko, což byly nedělní podvečerní pohádky s nepravidelnou stopáží. Velmi populární se stal např Robot Emil. Večerníčkem se nedělní pohádka stala až 2. ledna 1965 a první pohádkou byl Kluk a kometa režiséra Ludvíka Ráži za účasti Černého divadla Štěpánky Haničincové.

Slavná znělka

Duchovním otcem myšlenky večerníčku a jeho prvním dramaturgem byl Milan Nápravník, známý surrealista, výtvarník, básník a prozaik, který dnes žije v Kolíně nad Rýnem.

Proslulá večerníčkovská znělka, která je vůbec nejstarší českou televizní znělkou a jednou z nejstarších v Evropě, vznikala v červenci a srpnu roku 1965. Výtvarníkem byl Radek Pilař a režisérem Václav Bedřich, který svěřil animaci Antonínu Burešovi (dědeček herce Marka Vašuta).

Nemohl ho sledovat každý

Hudbu zkomponoval Ladislav Simon a hlas večerníčkovi propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý, který v té době trávil prázdniny nedaleko Prahy. Prvním večerníčkem, jemuž znělka předcházela, byla pohádka Václava Bedřicha O televizním strašidýlku.

Večerníček ale tehdy nemohl ani zdaleka sledovat každý, protože televizi neměla každá domácnost. S rozvojem televize ale diváků přibývalo. V březnu 1965 jich byly už dva miliony, v roce 1978 překročil počet hlášených televizních přijímačů 4 miliony.

Večerníčkova nej...

První barevný večerníček mohli diváci sledovat v roce 1973, jediný hraný večerníček jsou Krkonošské pohádky (1974) režisérky Věry Jordánové. Nejdelším seriálem večerníčků je Bob a Bobek na cestách (2005), který má 52 dílů.

Jedním z nejproduktivnějších režisérů byl Václav Bedřich (1918-2009), autor seriálů Bob a Bobek - králíci z klobouku, O zvířátkách pana Krbce, Maxipes Fík, Říkání o víle Amálce, O makové panence a motýlu Emanuelovi, Štaflík a Špagetka a mnoho dalších.

Za dobu čtyřiceti let večerníčku bylo vytvořeno asi 300 seriálů, od roku 1991 do března 2005 bylo odvysíláno 120 premiér. Nejpoužívanější technologií realizace večerníčku je kreslená animace, po ní následuje plošková a loutková.

Večerníček je nejžádanějším programem České televize, kromě všech zemí Evropy se dostal i do Austrálie, Malajsie, Spojených arabských emirátů, Turecka, Japonska, Číny, Korey, Indonésie, Keni a dalších.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články