Retro večerníčky: Vzpomínáte na řezníka Krkovičku, skřítky z pařezové chaloupky nebo dvojici nešiků?

Krteček
Zdroj: Čsfd
Každý večer připravoval malé dětičky na spánek právě tento panáčekŠtaflík a ŠpagetkaKrtečekJája, Pája a děda Lebeda+ 8 fotek+ 9 fotek

Co se týče večerníčků, byla Československá televize nesmírně činorodá. Nebylo snad roku, kdy by nevyšlo několik skvělých nových pohádek, které se pravidelně objevovaly na obrazovkách každý večer v krátkém večerníčkovském formátu. Které z nich patřily k těm nejoblíbenějším?

Petra Járková
Petra Járková 20. března 2019

Na rozdíl od jiných žánrů té doby, které dnes už působí spíš úsměvně, tyto pohádky rozhodně nezestárly ani desítky let potom, co byly poprvé uvedeny na televizních obrazovkách. Přinášíme vám výběr těch, které byly oblíbené za socialismu a máme je rádi i teď.

O krtkovi (1957)

Příběhy krtečka, natočené na začátku šedesátých let, jsou populární i u dnešních dětí. Roztomilý krtek je klasikou, která snad nikdy nezestárne a bude určitě populární i za desítky let.

Krkonošské pohádky (1974)

Jedna z mála hraných pohádek o bájném vládci Krakonošovi vznikla v roce 1974. Na rozdíl od většiny ostatních večerníčků se při ní děti nesmějí od začátku až do konce, ale většinou až na úplném konci, když dostane Trautenberk od Krakonoše za vyučenou.

Maxipes Fík (1976)

Jeden z nejpopulárnějších večerníčků si získal malé i velké diváky díky skvělému dabingu Josefa Dvořáka. Inteligentního mluvícího přerostlého psa Fíka chtěly mít doma snad všechny děti.

Celá sestava oblíbených dětských loutek
Mohlo by Vás zajímat:

Divadlo Spejbla a Hurvínka baví a vzdělává: Jak dopřát dětem i dospělým nezapomenutelný zážitek?

Pat a Mat (1982)

Jedním si můžete být o dvojici Pat a Mat jisti: nikdy se u jejich příběhů nebudete nudit. V pohádkách těchto kutilů se totiž bojuje s neobvyklým nepřítelem. Vlastní nešikovností.

Pohádky z mechu a kapradí (1968)

Příběhy dvou skřítků z pařezové chaloupky neopakovatelným hlasem vyprávěla Jiřina Bohdalová. Seriál začíná pohádkou Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko a končí, když skřítci přijdou ke dvěma pěkným panenkám.

Pojďte pane, budeme si hrát (1965)

Animovaná pohádka o vtipných dobrodružstvích dvou medvědů, kteří se potkali u Kolína, byla ve své době velmi oblíbená. A aby taky ne! Tenhle večerníček byl plný humoru, fantazie a tvůrčí invence. Zcela jistě náleží ke zlatému fondu československé animované tvorby.

Jája a Pája (1986)

Pamatujete si ještě na nezapomenutelné příběhy dvou kluků Jáji a Páji, jejich přítele – vysloužilého námořníka – dědy Lebedy a závistivého souseda řezníka Krkovičky?

O loupežníku Rumcajsovi (1967)

Laskavý večerníček o Rumcajsovi, Mance a Cipískovi, kteří žijí v lese Řáholci, vznikl v roce 1967. Bývalý jičínský švec Rumcajs ve svých příhodách bojuje proti vrchnosti.

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová radí, jak na rychlý denní make-up do školy či do práce

Další články