Li-Fi, 100x rychlejší než Wi-Fi. Můžeme se jí dočkat už za tři roky

Stáhnout si oblíbený film za pár vteřin? Přes Li-Fi ano.
Zdroj: Telegraph.co.uk
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ultrarychlá alternativa Wi-Fi se zase přiblížila našim domácnostem. Estonský start-up Velmenni vynesl Li-Fi, systém pro přenos dat prostřednictvím viditelného světla, z laboratoří ven, a to do kanceláří a průmyslových prostorů ve městě Tallinn. Výsledky jsou ohromující. Při zkušebním provozu se podařilo dosáhnout 100x větší rychlosti přenosu dat než u Wi-Fi.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 2. prosince 2015

S výkonem 1 gigabit za sekundu nás tak čeká velmi příjemná budoucnost, kdy si budeme moct například stáhnout film ve vysokém rozlišení za pár vteřin.

„Spustili jsme několik zkušebních projektů v různých průmyslových odvětvích, ve kterých lze využívat technologie VLC (komunikace ve viditelném světle),“ řekl serveru International Business Times Deepak Solanki, výkonný ředitel Velmenni. „Momentálně jsme navrhli chytré řešení pro průmyslové prostředí, v němž budou data komunikovat skrze světlo. Současně také pracujeme na zkušebním projektu se soukromým klientem, u kterého se snažíme nainstalovat Li-Fi síť, a zprovoznit tak internet v jeho kanceláři,“ dodal Solanki.

Li-Fi, 100x rychlejší než Wi-Fi. Můžeme se jí dočkat už za tři rokyGreatThoughtsTreasury.com

Pokud se testovací provoz osvědčí, brouzdat po internetu dosud nepředstavitelnou rychlostí bychom mohli již brzy. Podle firmy se Li-Fi komerčně rozšíří do tří až čtyř let.

Tuto technologii vyvinul v roce 2011 profesor Harald Haas z Edinburské univerzity ve Skotsku. Právě ten prokázal, že pomocí blikajícího světla z jedné LED diody lze přenášet větší objem dat než přes Wi-Fi.

„Jediné, co bude potřeba udělat, je vložit mikročip do všech možných světelných zařízení, což povede ke kombinaci dvou funkcí: k osvětlení a k bezdrátovému přenosu dat. Budeme tak mít nejen 14 miliard žárovek, ale snad i 14 miliard zdrojů Li-Fi po celém světě pro čistější, zelenější a možná i jasnější budoucnost,“ představil svoji vizi na konferenci TEDGlobal ve skotském Edinburghu v roce 2011.

Tereza Těžká z kontroverzního dokumentu V síti promluvila o polyamorii: Mám dva muže, ani jednoho nemiluji víc

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články