Lída Baarová: Co jste nevěděli o životě prvorepublikové hvězdy. Sláva i pád na samé dno

O její talent a krásu stál Hollywood
Zdroj: Facebook.com
Lída Baarová rozená Ludmila Babková (7. září 1914 až 27. října 2000) byla jednou z nejslavnějších hereček prvorepublikového Československa. Narodila se do rodiny magistrátního úředníka a jeho ženy Ludmily, která pro dceru chtěla jen tu nejzářivější budoucnost.Ačkoli malá Lída neoplývala přílišnou inteligencí, její závratná krása a velké charisma jí otevíraly všechny dveře už odmala. Na tehdejší dobu mohla být modelkou.O její talent a krNa stříbrném plátně se poprvé objevila jako sedmnáctiletá (již pod pseudonymem po rodinném příteli spisovateli Jindřichu Šimonu Baarovi) a po celá třicátá léta hrála ve třech až čtyřech filmech ročně.Při budování kariéry šla přes mrtvoly. Dokázala si prý vydupat vysoké honoráře na úkor ostatních. „Lída si šla v zádech se svou matkou tvrdě za svým. Bylo jí jedno, jak jsou na tom na place ostatní, hlavně aby s ní se jednalo jako s největší hvězdou. Že její vysoké honoráře jsou na úkor peněz ostatních jí bylo upřímně fuk,“ vzpomínal herec Raul Schránil. + 6 fotek+ 7 fotek

Život prvorepublikové hvězdy Lídy Baarové by mohl klidně vycházet jako F. L. Věk. Co stihla tato krásná herečka během svého života prožít, to by se někomu nepodařilo ani kdyby měl životy tři.

Petra Járková
Petra Járková08. 01. 2019 15:56

Její život nebyl jen sláva a bohatství, ale především strmé pády do pekel, za které si mohla ve většině případů sama. Muži jí leželi u nohou, ale ona si vybrala špatně, což ji pronásledovalo do konce života. Český národ neodpouští.

Před pár dny jste mohli vidět skvělý životopisný film o Lídě Baarové v televizi, tak vás třeba bude zajímat několik věcí, které jste o téhle talentované umělkyni a zkušené svůdkyni nevěděli.

Lída Baarová byla diva slavná po celé Evropě. Lidé o ní ale navyprávěli různé věci. Byla to opravdu taková vypočítavá mrcha, co si šla jen za svou kariérou a cílem, nebo ve finále naivní holka, která si myslela, že jí vše projde díky její kráse. Je ale spousta věcí, o nichž možná nevíte, že si Lída Baarová zažila.

Změna jména

Narodila se jako Ludmila Babková, tatínek jí říkal „Bobeš“. Když ale měla hrát ve svém prvním filmu, tak si musela vybrat umělecký pseudonym. Táta jí poradil, aby se přejmenovala na Baarovou, podle jeho přítele, spisovatele Jindřicha Šimona Baara.

Sourozenecká rivalita

Většina lidí si myslí, že už odmala byla Lída upřednostňována, ale podle herečky je to právě naopak. Zmiňuje se o tom, že její o sedm let mladší sestra Zorka byla nádherné dítě – blonďaté vlásky a modré oči. Kdo ji viděl, tak si ji zamiloval, ale tmavovlasou Lídu kupodivu přehlíželi. Podle ní spíš vypadala jako mulatka na tu dobu.

Vděk jí nic neříkal

Díky novináři Otakaru Štorch-Marienovi byla obsazena do svého prvního filmu. Sice mu na začátku napsala tři děkovné dopisy, ale jak se stala slavnou, zapomněla na svého objevitele a i po jeho prosbách s ním odmítala pracovní schůzky. Když už se domluvili, přišla pozdě, byla odměřená a nevěnovala se mu.

Slavní Češi jí leželi u nohou

Lída byla bez pochyby nádherná holka, proto se není čemu divit, že byla v hledáčku všech mocných mužů. Zamiloval se do ní i Vlasta Burian, který se chtěl kvůli ní rozvést, či Hugo Haas.

První sex

O panenství herečku v osmnácti letech připravil režisér Karel Lamač. „Ničeho jsem nelitovala a byla jsem mu vděčná, že chvíli, na kterou každá mladá žena čeká s nejistotou i zvědavostí, mi nijak nezkazil. Byl asi v podobných situacích zkušený a dovedl pochopit, co dívčích osmnáct let potřebuje, aby se necítilo ani okradeno, ani zneuctěno.“

Zpackaný potrat

S německým idolem Gustavem Fröhlichem otěhotněla. Jenže o dítě přišla kvůli mimoděložnímu těhotenství. Musela na operaci, která ji připravila o další možnost mít děti. Z některých pramenů vyplývá, že výsledek operace vyjednal sám Fröhlich, který byl ženatý.

Připravila zkázu celé své rodině

Po druhé světové válce byla obviněna z kolaborace, což na rodinu vzneslo černý mrak. Její matka, která byla posedlá slávou své dcery, dostala při výslechu infarkt a zemřela. Nedlouho poté spáchala sebevraždu její sestra Zorka, skočila z okna jejich vily. A jejímu otci byla amputována noha, protože odmítl operaci, aby mohl být oporou svým dcerám, jenže Zorku nakonec neuhlídal.

Zničila život Vlastu Burianovi

Pod nátlakem pomohla zničit nejen kariéru známému komikovi. Řekla, že byl velký kamarád s Němci a donášel na svůj lid. V závěru protokolu vypovídala: „Další informace o Burianovi by mohl podati Trégl, Franta Černý a jiní čeští filmoví a divadelní herci, kteří byli s Burianem v častějším styku. Všichni musí podle pravdy potvrditi, že Burian se v době okupace nechoval jako dobrý Čech a spolupracoval dobrovolně s okupanty, s jejichž význačnými činiteli se velmi přátelil.“

Byla to alkoholička

Kolega Karel Höger neměl pro Lídu žádná pochvalná slova. Podle něj jen nasávala a byla do větru. „Mohu o Baarové říci, že byla velmi poživačná. Pokud ji z pracovního styku znám, vím, že byla vždy ve stavu podnapilém. Při filmování měla s sebou vždy litr vína a stále popíjela. Co jsem u ní považoval za velkou nectnost, bylo její opilství a pak erotická snadnost a rozdávačnost,“ vypověděl.

Odmítla Hollywood

Nejvíce nepochopitelná věc po vztahu s Josephem Goebbelsem je to, že odmítla opravdu neodolatelnou nabídku z Hollywoodu. Mohla z ní být hvězda světových kvalit, ale ona sedmiletou smlouvu odmítla s tím, že by to ministrovi propagandy, se kterým udržovala milenecký vztah, nemohla udělat. Nakonec se s ní Goebbels rozešel a ona poznala, jak byla hloupá.

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články