TestováníSoutěže

Soumrak života Lídy Baarové: Zavřeli ji do blázince, zbavili svéprávnosti a zemřela zahořklá

Soumrak života Lídy Baarové: Zavřeli ji do blázince, zbavili svéprávnosti a zemřela zahořklá
Zdroj: UFA Universum Film AG, Potsdam - Public Domain, volné dílo
+ 11 fotek+ 12 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V dobách své největší slávy točila i pět šest filmů ročně. Pak ale přišla nabídka z Německa, které se plíživě řítilo do spárů Adolfa Hitlera, a pro Lídu Baarovou nastal životní zlom. Oblíbená, podmanivě krásná herečka se stala milenkou nacistické stvůry Josepha Goebbelse. Jaký byl její další osud a až do její trpké smrti?

Zuzana Aidomoanová 20. listopadu 2019

Románek trval asi dva roky. Pak se nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels s Baarovou na příkaz Adolfa Hitlera rozešel. Herečka se z Německa potupně vrátila do Prahy a chvíli se zdálo, že jí nic nehrozí. Jenže opak byl pravdou. Útěk byl jen začátek.

Nenáviděná osoba

Po návratu z Goebbelsovy náruče do Čech to Baarová neměla jednoduché. V Praze se o jejím poměru samozřejmě vědělo a okolí jí dávalo patřičně najevo, že s kolaboranty se nikdo bavit nebude.

„Nejhorší to bylo po obsazení Německem. Všichni se chovali, jako bych ho zavinila nebo o něm minimálně věděla,“ vyprávěla po letech zlomená herečka. A to ještě netušila, že to nejhorší přijde až po osvobození.

Smrt jejích nejbližších

Baarová předvídala, že to po válce (a po konci Protektorátu Čechy a Morava) bude mít těžké. Snažila se odjet už v květnu 1945 do Německa. Během cesty ji ale zajali Američané a dopravili do mnichovské věznice. Později se ocitla v ústavu choromyslných, odkud se dostala do Prahy do Bartolomějské, kde byla obviněna z velezrady.

Policie vyšetřovala i její rodinu. Při jednom výslechu zemřela Lídina maminka na srdeční záchvat, otec onemocněl a amputovali mu nohu. Sestra Zorka, začínající herečka, nevydržela psychický nátlak i zákaz hraní a spáchala sebevraždu skokem z okna.

Lída byla postavena před soud, svědci však svědčili vesměs pro ni. O Vánocích 1946 byla tak propuštěna, ale její život se ocitl v troskách. Neměla práci, přátele a na ulici na ni lidé plivali. Ze zbožňované hvězdy se stala špínou.

Záhada kolem Lídy Baarové: Byla agentkou tajných služeb?
Mohlo by Vás zajímat:

Záhada kolem Lídy Baarové: Byla agentkou tajných služeb?

Kde zůstali všichni přátelé?

Jediný, kdo se jí zastal, byl Jan Kopecký, technický ředitel Národního divadla, který si nenáviděnou herečku vzal a v roce 1947 spolu emigrovali do Rakouska.

„Pozorovala jsem tu štvanici na Lídu a nechápala ji. Já sama měla taky problémy, seděla jsem na Pankráci, byla taková doba, ale zvládala jsem to. Lída byla jako dítě, nechápala, kde se v lidech najednou bere ta nenávist. Kdyby nepoznala Kopeckého, určitě by se zabila jako Zorka,“ komentovala Baarové zlé časy Adina Mandlová.

V Rakousku ale manželé Kopečtí žili jen chvíli a odcestovali do Argentiny. Těžký život a problémy emigrantů manželství neuneslo a Lída Baarová se vrátila do Evropy.

Milenky hákového kříže: Nataša Gollová se spustila s nacistickým šéfem filmu Söhnelem, přebrala ho Mandlové
Mohlo by Vás zajímat:

Milenky hákového kříže: Nataša Gollová se spustila s nacistickým šéfem filmu Söhnelem, přebrala ho Mandlové

Trpký epilog

Zde začala chodit se zámožným rakouským lékařem Kurtem Lundwallem a po smrti jeho ženy se za něj v roce 1969 provdala. Myslela si, že konečně našla klid. Bohužel Kurt zemřel po třech letech na rakovinu a Lída zůstala zase sama. A sama byla až do své smrti, která byla stejně tragická jako větší část jejího života.

Zemřela 27. října 2000 v salcburském domově pro seniory, opuštěná a zbavená svéprávnosti. V novinách vyšly desítky článků o tom, že zemřela milenka nacisty Goebbelse. Ne herečka, ne bývalá hvězda, jen nacistická milenka…

NA VZTAH S GOEBBELSEM SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články