Soumrak života Lídy Baarové: Zavřeli ji do blázince, zbavili svéprávnosti a zemřela zahořklá

20. listopadu 2019
UFA Universum Film AG, Potsdam - Public Domain, volné dílo
UFA Universum Film AG, Potsdam - Public Domain, volné dílo

V dobách své největší slávy točila i pět šest filmů ročně. Pak ale přišla nabídka z Německa, které se plíživě řítilo do spárů Adolfa Hitlera, a pro Lídu Baarovou nastal životní zlom. Oblíbená, podmanivě krásná herečka se stala milenkou nacistické stvůry Josepha Goebbelse. Jaký byl její další osud a až do její trpké smrti?

Románek trval asi dva roky. Pak se nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels s Baarovou na příkaz Adolfa Hitlera rozešel. Herečka se z Německa potupně vrátila do Prahy a chvíli se zdálo, že jí nic nehrozí. Jenže opak byl pravdou. Útěk byl jen začátek.

Nenáviděná osoba

Po návratu z Goebbelsovy náruče do Čech to Baarová neměla jednoduché. V Praze se o jejím poměru samozřejmě vědělo a okolí jí dávalo patřičně najevo, že s kolaboranty se nikdo bavit nebude.

„Nejhorší to bylo po obsazení Německem. Všichni se chovali, jako bych ho zavinila nebo o něm minimálně věděla,“ vyprávěla po letech zlomená herečka. A to ještě netušila, že to nejhorší přijde až po osvobození.

Smrt jejích nejbližších

Baarová předvídala, že to po válce (a po konci Protektorátu Čechy a Morava) bude mít těžké. Snažila se odjet už v květnu 1945 do Německa. Během cesty ji ale zajali Američané a dopravili do mnichovské věznice. Později se ocitla v ústavu choromyslných, odkud se dostala do Prahy do Bartolomějské, kde byla obviněna z velezrady.

Policie vyšetřovala i její rodinu. Při jednom výslechu zemřela Lídina maminka na srdeční záchvat, otec onemocněl a amputovali mu nohu. Sestra Zorka, začínající herečka, nevydržela psychický nátlak i zákaz hraní a spáchala sebevraždu skokem z okna.

Lída byla postavena před soud, svědci však svědčili vesměs pro ni. O Vánocích 1946 byla tak propuštěna, ale její život se ocitl v troskách. Neměla práci, přátele a na ulici na ni lidé plivali. Ze zbožňované hvězdy se stala špínou.

Kde zůstali všichni přátelé?

Jediný, kdo se jí zastal, byl Jan Kopecký, technický ředitel Národního divadla, který si nenáviděnou herečku vzal a v roce 1947 spolu emigrovali do Rakouska.

„Pozorovala jsem tu štvanici na Lídu a nechápala ji. Já sama měla taky problémy, seděla jsem na Pankráci, byla taková doba, ale zvládala jsem to. Lída byla jako dítě, nechápala, kde se v lidech najednou bere ta nenávist. Kdyby nepoznala Kopeckého, určitě by se zabila jako Zorka,“ komentovala Baarové zlé časy Adina Mandlová.

V Rakousku ale manželé Kopečtí žili jen chvíli a odcestovali do Argentiny. Těžký život a problémy emigrantů manželství neuneslo a Lída Baarová se vrátila do Evropy.

Trpký epilog

Zde začala chodit se zámožným rakouským lékařem Kurtem Lundwallem a po smrti jeho ženy se za něj v roce 1969 provdala. Myslela si, že konečně našla klid. Bohužel Kurt zemřel po třech letech na rakovinu a Lída zůstala zase sama. A sama byla až do své smrti, která byla stejně tragická jako větší část jejího života.

Zemřela 27. října 2000 v salcburském domově pro seniory, opuštěná a zbavená svéprávnosti. V novinách vyšly desítky článků o tom, že zemřela milenka nacisty Goebbelse. Ne herečka, ne bývalá hvězda, jen nacistická milenka…

NA VZTAH S GOEBBELSEM SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu