Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Mezinárodní den vězňů: Podívejte se na věznice z různých koutů světa!

Mezinárodní den vězňů: Podívejte se na věznice z různých koutů světa!
Zdroj: Instagram
+ 9 fotek+ 10 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Každým rokem se zvyšuje počet lidí, kteří končí za mřížemi. V současné době by to mělo být něco kolem deseti milionů lidí, kteří zde na delší či kratší dobu tráví čas. Pokud bychom toto číslo srovnali s rokem 2000, je zde obrovský procentuální nárůst. U žen až o 50 % a u mužů o 18 %.

Petra Járková 9. července 2019

Příčina nárůstu počtu vězňů

Existuje několik faktorů, které těmto vyšším číslům napomáhají. V mnohých částech světa se stále zvyšuje chudoba a tím pádem také častěji dochází ke kriminálnímu chování.

Moderní technologie

Existuje však také teorie odpůrců nových technologií, kteří vidí problém v tom, že již malé děti na svých mobilních telefonech a počítačích hrají mnohdy opravdu drastické hry plné násilí a to se pak projevuje také v jejich reálném životě, jelikož si mnohdy můžou myslet, že je takové chování zkrátka „normální“.

Popravili ho raději spoutaného, tak se ho nacisté báli. Výročí smrti hrdiny Josefa Mašína
Mohlo by Vás zajímat:

Popravili ho raději spoutaného, tak se ho nacisté báli. Výročí smrti hrdiny Josefa Mašína

Vězni ve světě

Pokud se však podíváme na čísla podle jednotlivých států, je velmi patrné, kdo by si měl nechat záležet na posílení prevence kriminality. Například v USA je na každých 100 000 obyvatel 698 vězňů, zatímco třeba v Dánsku je to „pouhých“ 61 vězňů na každých 100 000 obyvatel.

Luxusní věznice vs. smrdutá kobka

Odchylky nejsou jen v počtu kriminálníků na obyvatele, ale také ve vzhledu a službách jednotlivých vězení. V některých státech byste si ani jako ve vězení nepřipadali, a dokonce můžete hrát videohry či sledovat televizi. V jiných zase budete bojovat za základní lidské potřeby a kousek toaletního papíru.

Věznice v Česku

Věznice v České republice se rozdělují na vazební věznice, v nichž jsou drženi obvinění, kteří byli soudem vzati do vazby, a věznice, v nichž odsouzení vykonávají trest odnětí svobody. V současné době je v Česku 10 vazebních věznic a 25 běžných věznic, jejichž ostrahu a správu provádí Vězeňská služba České republiky.

Pravidla umisťování vězňů

Muži jsou umísťováni odděleně od žen, obvinění odděleně od odsouzených. Zpravidla – v závislosti na kapacitních možnostech – by se měli dále odděleně umísťovat odsouzení recidivisté od prvotrestaných, odsouzení za nedbalostní trestný čin od odsouzených za úmyslný trestný čin, trvale pracovně nezařaditelní odsouzení, odsouzení s duševními poruchami a poruchami chování, jakož i odsouzení s uloženým ochranným léčením. Obdobná pravidla pro separování kategorií platí i u obviněných ve vazebních věznicích – význam má forma zavinění a závažnost stíhaného trestného činu. Dále se odděleně umísťují obvinění, u nichž je dána koluzní vazba a spoluobvinění, proti nimž je vedeno společné řízení.

NA LUXUSNÍ I DĚSIVÉ VĚZNICE SE MŮŽETE PODÍVAT V GALERII:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články