Fit a krásnáTestováníSoutěže

Muži v offsidu: Jak vznikl film, který udělal hvězdu z Huga Haase?

Muži v offsidu: Jak vznikl film, který udělal hvězdu z Huga Haase?
Zdroj: NFA
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

První československý film ze sportovního prostředí, který se držel v kinech dlouhých dvanáct týdnů, udělal hvězdu z herce Huga Haase. Ten si pak užíval slávu, večírky a přízeň žen plnými doušky. Dokud se však nedostali k moci nacisté.

Petra Járková 27. května 2019

V roce 1931 se mezi veřejnost dostala poutavá kniha ze sportovního prostředí s názvem Muži v offsidu, kterou napsal slavný spisovatel Karel Poláček. O tom, že se jednalo o hit, svědčí i slova jeho přítele Karla Čapka, který si nemohl knihu vynachválit.

Úspěchem knihy byl překvapen i sám Poláček. Navíc právě ve třicátých letech, době největší hospodářské krize, se spisovateli vedlo nejlépe. Podle Mužů v offsidu se natočil stejnojmenný film a on začal být rázem slavný.

Vtipné je, že Poláček ve skutečnosti neměl fotbal vůbec rád a k smrti ho nudilo pondělní hodnocení víkendových zápasů.

Film natočil režisér Svatopluk Inemann a absolutně neočekával, že by mohl mít úspěch. Natáčel se vlastně jen proto, že v ateliéru bylo volné okénko a bylo potřeba ho něčím zaplnit. Mělo se tedy nafilmovat cokoliv, klidně propadák. Režisér knihu rychle přečetl a za týden už byl scénář i s dialogy. Ty trvalo napsat hodinu v kavárně.

V šedesáti se neváhala svléknout před objektivem! Dnes je Elišce Balzerové 70 a vypadá pořád skvěle
Mohlo by Vás zajímat:

V šedesáti se neváhala svléknout před objektivem! Dnes je Elišce Balzerové 70 a vypadá pořád skvěle

Do hlavních rolí Inemann obsadil díky svému instinktu skvělé herce s Jindřichem Plachtou, Emanem Fialou a Theodorem Pištěkem v hlavní roli. Do role Načeradce nejdříve chtěl obsadit Josefa Rovenského, který byl slavnější než Haas. Jenže Poláček nedal jinak, než že fotbalistu bude hrát právě Haas. No a nová herecká hvězda byla na světě!

Kromě skvělých herců zde samozřejmě excelovaly i dámy. Některé dokonce poprvé. Takové Jiřiny Štěpničkové to byla první filmová role. Další hvězdou se stala Bety Kyselková, která si následnou slávu na rozdíl od své kolegyně užívala plnými doušky. Byla totiž velkou hvězdou němého filmu a s příchodem zvuku se nějak neuměla prosadit, tudíž pro ni byli Muži v offsidu příjemným zpestřením.

Sice se ve filmu samozřejmě vše točí kolem fotbalu, ale nepřijdete ani o romantickou dějovou linku.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články