Nejen astmatici a alergici – čistý vzduch si zaslouží každý

Nejen astmatici a alergici – čistý vzduch si zaslouží každý
Zdroj: tesla

Na trhu s domácími spotřebiči se v posledních měsících objevila dlouhá řada domácích čističek vzduchu od různých značek. Pro koho je pořízení čističky vzduchu vhodné, jak se v jejich nabídce vyznat a podle čeho vybírat?

Komerční sdělení
Komerční sdělení 21. 09. 2021 07:18

Pořízení čističky vzduchu se nejčastěji doporučuje domácnostem s astmatiky a alergiky. To je samozřejmě správná úvaha, protože hlavním úkolem čističek je zbavit filtrovaný vzduch prachu, roztočů, pylu, plísní, zvířecích chlupů a dalších mikroskopických částic, které působí jako alergeny, pronikají do plic a způsobují dýchací potíže i další závažné zdravotní problémy. Čističky jsou za tímto účelem vybavené tzv. HEPA filtrem (za vývojem tohoto typu filtru nestojí nikdo menší než americká vesmírná agentura NASA), jehož úkolem je zachytit až 99 % částic o velikosti 0,3 mikrometru. Jen pro představu – pylová zrna jsou různě velká, přičemž ta nejmenší mají mezi 2 až 4 mikrometry. Velikost částic prachu se pohybuje od 1 do 100 mikrometrů.

Moderní čističky vzduchu ale zvládnou mnohem více než jen zachytávat pevné částice. A právě díky tomu se hodí prakticky do každé domácnosti. Typicky díky uhlíkovým filtrům, které vstřebávají nepříjemné pachy – od zápachu kouře a připáleného jídla z kuchyně po nepříjemné pachy, které často putují stoupačkami a světlíky bytových domů. Čistička s uhlíkovým filtrem představuje také možnost, jak mohou kuřáci omezit dopad svého zlozvyku na ostatní členy domácnosti.

Tesla

Pokročilé čištění vzduchu zajistí fotokatalytický filtr, který s využitím ultrafialového záření rozkládá jedovaté těkavé látky, jako jsou formaldehyd, toluen či xylen. A kde se tyto nebezpečné karcinogenní látky v našich domácnostech berou? Nejčastěji se uvolňují ze stavebních materiálů, nábytku, koberců nebo různých těsnění – a samozřejmě také při kouření. A pak je tu ještě UVC záření, kterým čističky vzduch sterilizují, a tedy zbaví bakterií a virů.

„Kvalita vzduchu, který doma dýcháme, má zásadní vliv na naše zdraví i celkovou atmosféru našeho domova. Aby ale mělo pořízení čističky vzduchu opravdu smysl, je nezbytné vybrat model s kompletní sadou filtrů, UVC lampou a ideálně také ionizátorem. Ionizace vzduchu zápornými ionty má příznivý vliv na potíže s pálením očí, suchou pokožkou, bolestmi hlavy nebo ustavičnou rýmou,“ říká Matěj Nimmerrichter, Project Manager značky Tesla.

Správný výkon a umístění

Čističky vzduchu se liší svým výkonem, charakterizovaným maximálním průtokem vzduchu, udávaným v metrech krychlových za hodinu, a také doporučenou velikostí místnosti, v metrech čtverečních. Výkon čističky by mělo být možné regulovat v několika krocích a určitě by neměl chybět noční – velmi tichý – režim provozu. Lépe vybavené čističky mají navíc senzor kvality ovzduší, podle kterého je automaticky regulovaný jejich výkon.

Pokud jsme na pochybách, vyplatí se při výběru čističky vzduchu pořídit model s vyšším výkonem, jelikož pak stačí pouštět čističku na kratší dobu, nebo na nižší stupeň výkonu, kdy bude zařízení nejen méně hlučné, ale také spotřebuje méně elektřiny.  Čističky vzduchu Tesla Smart Air Purifier Pro mají v nočním režimu hlučnost pouhých 20 decibelů – ze spánku vás tedy určitě rušit nebudou.

Klíčové je ale také umístění čističky vzduchu. Optimální pozice je co nejblíže středu místnosti, s výdechem vzduchu zhruba ve výši jednoho metru nad zemí. Nejvyšší účinnost mají čističky vzduchu v rámci jedné, uzavřené místnosti. Je tedy nevhodné umístit čističku na chodbu nebo pod otevřené okno. Naopak bychom během dne měli čističku přemístit vždy do místnosti, kde trávíme nejvíce času, a na noc do ložnice. V tomto ohledu je důležitá i konstrukce čističky, kdy například zařízení Tesla Smart Air Purifier Pro nasávají vzduch celou svojí zadní stranou a vyčištěný jej vyfukují kolmo vzhůru. I když budete sedět poblíž čističky, nebudete obtěžováni nepříjemným průvanem.

Tesla

Komfortní funkce

Žijeme ve věku chytrých telefonů a internetu a zvykáme si ovládat stále více zařízení prostřednictvím smartphonů a mobilních aplikací. Výjimkou nejsou ani čističky vzduchu. Zařízení jako jsou například chytré čističky od Tesly se jednoduše připojí k domácí Wi-Fi síti, a pak už je můžeme ovládat v mobilní aplikaci – s přehledným uživatelským rozhraním v češtině. Už před návratem domů je tedy možné zjistit aktuální teplotu a stav ovzduší v místnosti s chytrou čističkou a třeba ji i rovnou na dálku spustit – abychom přišli do příjemného prostředí. Večer pak můžeme z obýváku zkontrolovat vzduch v dětském pokoji a nastavit automatické vypnutí čističky po zvolené době.

Tesla

Chytré čističky za výhodnou cenu

Pořízení výkonné čističky s kompletní sestavou filtrů, UVC sterilizací a ionizací vzduchu, vybavené navíc i připojením k internetu a ovládáním mobilní aplikací, může představovat nemalou investici, která je třeba pro někoho zásadní. V rámci slevové akce Tesla Week, která trvá od 20. do 26. září, je ale možné pořídit si chytré čističky Tesla Smart Air Purifier Pro M (pro místnosti do 25 m2) a Tesla Smart Air Purifier Pro L (pro místnosti do 43 m2) za zvýhodněné ceny. Čistička Tesla Smart Air Purifier Pro M stojí namísto 4 990 Kč jen 3 790 Kč a čističku Tesla Smart Air Purifier Pro L pořídíte namísto za 5 990 Kč jen za 4 790 . Čističky Tesla Smart Air Purifier Pro budou za akční ceny dostupné u vybraných prodejních partnerů.

O Tesle a chytré domácnosti

V roce 2020 rozšířila tradiční značka TESLA své portfolio o doplnila ho o novou řadu produktů konceptu chytré domácnosti. Jejím cílem je, aby se chytrá domácnost stala běžnou součástí domovů, ať už se jedná o byty, domy, nebo chaty. Tesla chce produkty chytré domácnosti zpřístupnit široké veřejnosti, a to jak fakticky, tak i z hlediska povědomí. V současné době funguje na českém trhu. Ve svém portfoliu se zaměřuje na kamerové systémy, chytré produkty pro domácí mazlíčky nebo produkty z kategorie péče o vzduch.

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Zpěvák Radek Banga o bolestném dětství: S manželkou Veronikou prozradili, zda budou mít vůbec děti

Související články

Další články