Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Nejkrásnější hádanka Zdeňka Trošky: Pro pohádku inspirovanou Janem Drdou bylo ušito přes dvě stě kostýmů

Nejkrásnější hádanka Zdeňka Trošky: Pro pohádku inspirovanou Janem Drdou bylo ušito přes dvě stě kostýmů
Zdroj: TV Nova
+ 5 fotek+ 6 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Českou filmovou pohádku Nejkrásnější hádanka na motivy pohádek Jana Drdy natočil známý režisér Zdeněk Troška. Film měl premiéru roku 2008 a dodnes je mezi diváky velmi oblíbený. Spojuje příběh pohádek O princezně, která hádala, až prohádala a O Matějovi a Majdalence. 

Petra Járková 13. března 2020

Chasník Matěj miluje sedlákovu dceru Majdalenku. Jenže lakomý boháč jejich lásce nepřeje a chce pro svou dceru bohatšího ženicha. Majdalenka a Matěj oba rozumí řeči ptáků a slyší kohouta, jak prorokuje, že jednou bude vítat sedlák Matěje jako Majdalenčina ženicha.

Hádanky od princezny Rozmarýny

To je však otázka budoucnosti. Nyní sedlák Matěje vyžene a ten se dostane až na královský hrad, kde právě probíhá velká soutěž o ruku princezny Rozmarýny. Kdo uhodne tři hádanky, stane se jejím ženichem. Matěj má hádanky rád a ty princezniny jsou pro něj jsou hračka. O svatbu s ní však nestojí, jeho srdce patří Majdalence. Než se k ní ale vrátí a princezna pochopí, kdo je její pravá láska bude to nějakou chvíli trvat a Matěj bude muset překonat nebezpečné překážky.

Inspirací byly Drdovy pohádky

Inspirací pro scénář k filmu se Troškovi staly Drdovy pohádky O Matějovi a Majdalence a O princezně, která hádala, až prohádala. Film byl velmi náročný na kostýmy. Byly jich ušity více než dvě stovky.

Čarovný kamínek: Koprodukční pohádka o víře v lidské dobro a jedné velké sázce
Mohlo by Vás zajímat:

Čarovný kamínek: Koprodukční pohádka o víře v lidské dobro a jedné velké sázce

Cvičení holubů do filmu

Ve filmu se objeví třicet holubů, kteří museli být vycvičeni za nezvykle krátký čas. Cvičitelé měli na jejich drezúru pouhých čtrnáct dní. Obvykle to trvá několik týdnů intenzivního cvičení.

Filmařské lokality

Natáčelo se ve Staré oboře na Hluboké, kam měli filmaři výjimečně umožněn přístup, jelikož generálním partnerem filmu byla společnost Lesy ČR. Ve Staré oboře na Hluboké se natáčelo i na Filmařské cestě, která byla kdysi vybudovaná pro dramatický film Otakara Vávry Oldřich a Božena. Ten jí však nakonec nevyužil, a tak byla poprvé ke svému účelu využita až po 22 letech do tohoto filmu.

Cena dětské poroty

Pohádka získala cenu dětské poroty na 40. ročníku Dětského filmového a televizního festivalu Oty Hoffmana v Ostrově nad Ohří.

NA SNÍMKY Z POHÁDKY NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

NA POHÁDKU NEJKRÁSNĚJŠÍ HÁDANKA SE PODÍVEJTE DNES VEČER OD 20:20 NA TV NOVA

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články