Fit a krásnátestovánísoutěže

„Nemohou-li pracovat, nechte je shnít.“ Zvrácené motto nacistky Grety Bösel

Zdroj:archiv

+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Proslula zvráceným mottem, které dokolečka opakovala podřízeným. "Nemohou-li pracovat, nechte je shnít". Řeč byla o vězních v koncentračních táborech, kteří se buď udřeli smrti, nebo je krutá dozorkyně Greta Bösel rovnou poslala do plynové komory.

Karel Kleban 19. října 2019

Greta Bösel se narodila v květnu 1908 v dnešním Wuppertalu. Přestože byla povoláním zdravotní sestra, oddala se službě v koncentračním táboře v Ravensbrücku jako „dozorkyně selekce pracovních vstupů“, rozhodovala tedy o tom, kdo je hoden práce a kdo půjde rovnou do plynových komor.

Zvrácené motto

Svoji práci vykonávala se zápalem. S oblibou dávala na odiv svoje motto: „Nemohou-li pracovat, nechte je shnít“. Takto vězně s hřejivým pocitem služby vlasti posílala na smrt bez nejmenších výčitek svědomí.

Thumbnail # Plavovlasá mrcha Dorothea Binz z koncentračního tábora Ravensbrück: Když si vzala krumpáč, zachvátil vězně strach
Mohlo by Vás zajímat:

Plavovlasá mrcha Dorothea Binz z koncentračního tábora Ravensbrück: Když si vzala krumpáč, zachvátil vězně strach

Skončila na popravišti

Na konci války tato zapálená nacistka dala místo boje s Rudou armádou přednost úprku na západ, když se zúčastnila spolu s Dorotheou Binz a dalšími esesáckými esy pochodu smrti. Následně byla chycena a zatčena Brity. Stanula na lavici obžalovaných spolu s dalšími kolegyněmi z Ravensbrücku v poměrně krátkém procesu, který se konal mezi prosincem 1946 a únorem 1947 v Hamburku. Dozorkyně byla označena číslem sedm.

Byla uznána vinnou z týrání, vraždy a účasti na selekcích, za což byla odsouzena a 3. května 1947 popravena britským popravčím Albertem Pierrepointem, který setnul nejednu nacistickou bestii.

NA KRUTOU GRETU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu