„Nemohou-li pracovat, nechte je shnít.“ Zvrácené motto nacistky Grety Bösel

19. října 2019
archiv
archiv

Proslula zvráceným mottem, které dokolečka opakovala podřízeným. „Nemohou-li pracovat, nechte je shnít“. Řeč byla o vězních v koncentračních táborech, kteří se buď udřeli smrti, nebo je krutá dozorkyně Greta Bösel rovnou poslala do plynové komory.

Greta Bösel se narodila v květnu 1908 v dnešním Wuppertalu. Přestože byla povoláním zdravotní sestra, oddala se službě v koncentračním táboře v Ravensbrücku jako „dozorkyně selekce pracovních vstupů“, rozhodovala tedy o tom, kdo je hoden práce a kdo půjde rovnou do plynových komor.

Zvrácené motto

Svoji práci vykonávala se zápalem. S oblibou dávala na odiv svoje motto: „Nemohou-li pracovat, nechte je shnít“. Takto vězně s hřejivým pocitem služby vlasti posílala na smrt bez nejmenších výčitek svědomí.

Skončila na popravišti

Na konci války tato zapálená nacistka dala místo boje s Rudou armádou přednost úprku na západ, když se zúčastnila spolu s Dorotheou Binz a dalšími esesáckými esy pochodu smrti. Následně byla chycena a zatčena Brity. Stanula na lavici obžalovaných spolu s dalšími kolegyněmi z Ravensbrücku v poměrně krátkém procesu, který se konal mezi prosincem 1946 a únorem 1947 v Hamburku. Dozorkyně byla označena číslem sedm.

Byla uznána vinnou z týrání, vraždy a účasti na selekcích, za což byla odsouzena a 3. května 1947 popravena britským popravčím Albertem Pierrepointem, který setnul nejednu nacistickou bestii.

NA KRUTOU GRETU SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zavří­t reklamu