Odpady jako hlavolam: víte, co kam patří?

Odpady jako hlavolam: víte, co kam patří?
Zdroj: depositphotos

Třídění odpadů se stalo každodenní součástí našich životů. I ti zkušení třídiči se ale občas můžou dostat do úzkých, když se jim v ruce objeví „komplikovaný“ odpad. Pojďme se tedy společně podívat na některé třídící „hlavolamy“ a společně je rozluštit.

Komerční sdělení
Komerční sdělení 03. 12. 2021 15:55

Není papír jako papír

Občas váháme, jak naložit s některými papírovými obaly. Kam správně s nimi?

Plata od vajec, ruličky od toaletního papíru či kuchyňských utěrek – zde je řešení jednoduché, patří do modrého kontejneru na papír. I když nevynikají zrovna nejlepší kvalitou, dají se ještě použít jako příměs pro výrobu produktů z méně kvalitního papíru.

Bublinkové obálky – papírové obálky jsou jasnou volbou, ale co s nimi, když mají uvnitř plastovou fólii? V takovém případě musíte tyto dvě vrstvy od sebe oddělit a papír vyhodit do modrého a fólii do žlutého kontejneru. Pokud oddělení jednotlivých vrstev není možné, pak patří do směsného odpadu.

Sáčky na pečivo – stále častěji se setkáváme s papírovými sáčky, které mají plastový průhled. Zde platí to samé, co výše – plast je třeba oddělit od papíru a vytřídit samostatně. Navíc myslete na to, že sáček nesmí být moc umaštěný či znečištěný – pokud tomu tak je, patří do směsného odpadu.

Kelímky od kávy/čaje – pokud si dáte kávu či čaj na benzínce nebo z automatu, dostanete ho většinou do „papírového“ kelímku. Ten ale často obsahuje vnitřní plastovou vrstvu zabraňující protékání, proto nepatří do papíru, ale do směsného odpadu, ze kterého může být využit aspoň energeticky. Jejich materiálová recyklace je u nás zatím obtížná. Pokud však dostanete nápoj do plastového či polystyrenového kelímku, tak jej vytřiďte do žlutého kontejneru.

Nápojové kartony jako věčné téma

Velmi diskutovaným tématem jsou nápojové kartony, které patří do oranžových kontejnerů – ty však nejsou na mnoha místech dostupné. Co tedy pak s obaly od mléka či džusů dělat? Ve většině měst se sbírají společně s jiným druhem odpadu, s plastem nebo papírem. V tom případě ale musí být dané barevné kontejnery označeny informačními samolepkami, že do nich nápojové kartony patří. Pokud ani takové kontejnery ve svém okolí nemáte, informujte se na obecním úřadě nebo využijte sběrný dvůr.

Další odpadové hlavolamy

Častou otázku, kam s nimi, vyvolávají také prázdné blistry od léčiv – ty jsou většinou složeny z více materiálů, hlavně plastu a hliníku, které od sebe nejdou oddělit a patří proto do směsného odpadu. Do toho pak vyhodíte třeba i skleněnou poklici od hrnce či pánve, která je vyrobena z varného skla a nepatří proto do modrého kontejneru.

A co s takovými nádobami od antiperspirantů nebo od šlehačky ve spreji? Ty musíte nejprve zbavit veškerého obsahu i zbylého plynu a pak je lze vytřídit do kontejneru na kovy.

Není to nakonec zase tak složité, že? Ty nejběžnější hlavolamy jsme společně vyřešili a teď už je to jen na vás. Každý správně vytříděný odpad je totiž správným krokem k jeho dalšímu využití. Proto třiďte odpad – má to smysl!

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Leona Machálková touží po nové lásce: O deset let mladšího bych zvládla, chci ještě něco zažít

Související články

Další články