Mirce vzala rakovina část tváře, bojuje jako lvice navzdory dalším komplikacím

Mirce vzala rakovina část tváře, bojuje jako lvice navzdory dalším komplikacím
Zdroj: Archiv Mirky Dobešové
Mirka Dobešová byla až do čtrnácti let zcela zdravá slečna.Užívala si pohodové dětství a mládí, na snímku s maminkou.Pak přišla rakovina a celá rodina Mirky Dobešové si prošla peklem.Mirce vzala rakovina část tváře, později se přidaly i další komplikace.+ 6 fotek+ 7 fotek

Mirka Dobešová je chytrá, vtipná a talentovaná žena, která by si přála jen jednu věc. Být zdravá! Ve čtrnácti letech ji přepadl strašák jménem rakovina a od té doby bojuje jako lev, aby žila běžným životem. Nyní jí však hrozí zborcení tváře.

Petra Járková
Petra Járková16. 01. 2019 16:31

Prošly si útrapami, se kterými by si většina z nás možná vůbec neporadila. Navzdory všemu zlému, co je potkalo, se dokázaly znovu nadechnout a vrátit do života. Báječné ženy, před kterými je třeba smeknout! Seznamte se s jejich osudy prostřednictvím speciálu webu Lifee.cz Cesta ze dna. Postupně vám budeme představovat ženy, které se dokázaly popasovat s prokletím osudu, odrazily se ode dna a dokazují, že s odhodláním a pevnou vůlí lze porazit i nepředstavitelné...

Na začátku byla bolest zubu

"Nepotřebuju být krásná, stačí mi, když budu zdravá," začíná své vyprávění Mirka, které po bolesti zubu ve čtrnácti letech diagnostikovali nádor.

Po prvotních testech byla poslána do Motola, kde se nacházel v té době jediný specialista, který byl schopný velký zhoubný nádor zasahující do horní dutiny odoperovat. "Operace trvala více než osm hodin a byla mi při ní odebrána polovina horní čelisti, lícní kost a podočnicový oblouk mi byl nahrazen titanovou mřížkou," popisuje operaci mladá žena, která si prošla peklem, a i přesto si neustále udržuje svůj optimismus a úsměv na rtech.

"Je to absurdní, všichni spíše čekali, že se nádor vrátí, při těchto diagnózách je mortalita běžná. Ten se sice nevrátil, ale problémy stejně přišly," říká Mirka, která i přes veškerá omezení vystudovala vysokou školu, pracuje a snaží se žít životem zdravých třicátníků.

Prokletí titanové mřížky

Před nějakými šesti, sedmi lety ji však začal sužovat problém s titanovou mřížkou. Nikdo totiž tenkrát při operaci netušil, že po několika letech mřížka protrhne slabou tkáň a bude stahovat oční víčko dolů, což opět začne ženu ohrožovat.

"V důsledku radikálního zákroku nejenže se mi stahuje tkáň ve tváři, ale titanová mřížka mi již stahuje i dolní víčko a kvůli ustupující dásni se navíc neustále zvyšuje riziko vypadnutí předních zubů," doplňuje svou diagnózu Mirka Dobešová.

Další martyrium

Pacientka samozřejmě hned absolvovala kolečko po českých nemocnicích s otázkou, co se s tím dá dělat. Avšak reakce lékařů a jejich ochota mladé ženě pomoci se pohybovaly na bodu mrazu.

Ani Mirce se rozdílné názory českých operatérů nezdály, tak se pídila po informacích stále dál, až se dostala do rukou doc. Šmuclera. Ten ji informoval o možnostech v zahraničí a tuzemskou léčbu zavrhl. Podle prokazatelných informací zde totiž není nikdo, kdo by měl s tímto zákrokem dostatečné zkušenosti.

Pojišťovna však klientce sdělila, že zahraniční zákrok neuhradí, pokud nedoloží, že zákrok nelze v České republice provést. Což lze, ale otázkou je s jakým výsledkem. "Bylo mi řečeno, že tenhle zákrok zvládne každá fakultní nemocnice. Že přece nezáleží na výsledku, ale na tom, že operaci pojišťovna proplatí a já přece při svém vzhledu nemůžu očekávat zázraky," popisuje postoj zdravotní pojišťovny i českých lékařů.

Pojišťovna podle Mirky nereflektovala ani názor českého odborníka působícího v Německu, který inicioval setkání s ředitelem pojišťovny. Ten i navzdory poskytnutým informacím, že v Německu potřebný rekonstrukční zákrok (transplantace kostí, tkání, plastické korekce) zvládnou maximálně na dvou specializovaných pracovištích (na každé připadá 42 milionů lidí), svůj názor nezměnil.

Dobročinná sbírka

Mirka je nyní v kontaktu se dvěma zahraničními pracovišti, kde by bylo možno složitou operaci provést, ale vše samozřejmě záleží na financích. "Jelikož jsem už neviděla jiné východisko, musela jsem jít s kůží na trh a požádat veřejně lidi o pomoc. Věřte, že to pro mě nebylo nic snadného, ale nyní jsem strašně ráda, že jsem to udělala. Vlna solidarity je totiž neskutečná," děkuje všem dojatá Mirka, která na operaci v zahraničí potřebuje kolem pěti miliónů korun.

Po měsíci existence transparentního účtu (2901488890/2010) se totiž vybralo již neuvěřitelných 3 900 000 Kč. Pojďte přispět i vy, každá koruna se počítá.

 

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Zpověď bývalé trans ženy Daniela Blacka: Operace lituji, psychické nemoci se tranzicí nevyřeší

Související články

Další články