Ohlédnutí za 5 nejúspěšnějšími knihami roku 2018

30. prosince 2018
flickr
flickr

Do konce roku zbývá pár dnů a pokud chcete stihnout přečíst knihu, je stále ještě čas. Proč si nevybrat jednu z těch, které v letošním roce uchvátily mnoho čtenářů?

My jsme pro vás vybrali pět knih, které nás zaujaly nejvíce a které opravdu stojí za to až do poslední stránky.

Viktorie Hanišová: Houbařka
Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě. Živí se sběrem hub – ráno co ráno si obuje letité pohorky, vezme si košík a utěrku, pohladí svůj ostrý nožík, který nosí v kapse, a vyrazí do lesa. Již sedm let chodí po stejné trase. Od jara do podzimu sbírá houby a prodává je jedné hospodě. S nikým moc nemluví a nepřátelí se. Pošumaví neopouští. Zpráva o matčině smrti Sáru nijak převratně nezmění. Zúčastní se pohřbu, potká své bratry a vrátí se zpět do lesa. Nepatrnost se ovšem změní v bouři pod povrchem. Dědické řízení do Sářina života přivádí zpět rodinu, která ji zavrhla. A je jasné, že Sára bude muset svůj způsob života opustit…

Petra Dvořáková: Dědina
Humorný příběh jedné současné vesnice: nahlédneme do hospody, malé prodejny, uvidíme nevěru i jeden nezdařený pohřeb, nemoderní výchovné metody a dokonce rozšlápnuté kuře. Babku a dědka, kteří jsou srostlí jak dva stromy. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Život je tady stále spjatý s půdou, hospodařením a zvířaty. Tragikomický příběh Dědina je vyprávěn očima jejích obyvatel.

Heather Morris: Tatér z Osvětimi
Kniha založená na skutečném příběhu slovenského žida Lale Sokolova, který býval v Osvětimi tatérem – dával svým spoluvězňům čísla, označoval je nesmazatelným inkoustem: ale svou nepatrnou volnost využíval k činům, kterým lidem kolem sebe pomáhal. Vyměňoval šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo. Kdyby ho bývali nacisté dopadli, zcela jistě by se potkal tváří tvář se smrtí. On se ovšem strachem pohltit nenechal a díky jeho statečnosti mnozí přežili.
 

Aleš Palán, Jan Šibík: Raději zešílet v divočině – Setkání s šumavskými samotáři
Někteří žili v maringotkách, někteří si postavili lesní chýši. K některým můžete dojet autem, k dalším ale už musíte pěšky. Někteří přespávají pod stromy. Jsou to šumavští poustevníci, samotáři. Nepodobají se nikomu, koho znáte. Palán a Šibík přinášejí osm rozhovorů s lidmi žijícími mimo civilizaci. Umožňují ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do parelelního světa, který tomu našemu klade znepokojující otázky…

Lars Kepler: Lazar
Sedmá kniha s komisařem Joonem Linnou – ten si myslel, že už to nejhorší má za sebou. Ale opak je pravdou, všechno teprve začíná… Na předměstí Osla najdou policisté tělo mrtvého muže. Ten byl vykradač hrobů, sběratel trofejí a kanibal. Jednou z jeho cenných trofejí je i lebka Summy Linnové: manželky komisaře Linny. O pár dní později je švédská policie požádána o pomoc německou komisařkou: ta vyšetřuje vraždu sexuálního násilníka v kempu nedaleko Rostocku. Joona rychle pochopí, že zde existuje souvislost, kterou nemůže ignorovat – a stopy vedou k někomu, kdo už má být dávno mrtvý.

Zavří­t reklamu