Olympijský bazén se přes noc zazelenal. Organizátoři her netuší proč

Co se stalo přes noc v areálu Maria Lenk Aquatic Centre, pořadatelé netuší.
Zdroj: Inverse.com

Brčálově zelenou vodu bychom čekali někde u malebné české vísky. Ale rozhodně ne na olympijských hrách. A už vůbec ne v bazénu, v němž se sportovci perou o olympijské zlato...

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 10. srpna 2016

Ale stalo se. Jako by neměli organizátoři Letních olympijských her v Riu de Janeiru skandálů už dost (virus zika, pochybná kvalita vody v zátoce Guanabara a podobně), čekalo dnes na synchronizované skokanky z 10 metrů nemilé překvapení – voda v bazéně, do kterého měly skákat, svítila brčálově zelenou barvou. Přitom v pondělí ještě zářila typickou modří.

„Ehm, co se to stalo?“ podivil se na svém Twitteru Thomas Daley, který v pondělí v tomtéž bazéně získal bronz v synchru z desetimetrové věže. Jiní soutěžící změnu barvy vzali spíš s nadhledem.

„Je celkem zelený. Je dost zelený,“ řekla americká potápěčka Jessica Parratto. „Nevím proč. Překonaly jsme osobní rekord, možná bychom tak měly odteď žádat už jen zelený bazén. Svým způsobem se mi líbí.“

Hollywoodreporter.com

Zlatá medailistka Liu Huixia, která brala zlato se svou sportovní partnerkou Chen Ruolin, se na situaci dívá neutrálně: „Když jsme trénovaly a zvykaly si na toto místo konání (místní vodu), voda byla pokaždé nebesky modrá. Ale vždycky jsme se psychicky připravovaly na neočekávané situace.“

Organizátoři ujistili soutěžící i diváky, že zelená voda není závadná, a tak program může pokračovat. Co je ale její příčinou, nevědí.

Podle odborníků jich může být několik – vadný filtr či problematická kvalita vody. Pokud filtr nepracuje správně nebo voda není dostatečně chlorovaná, mohou v ní vyrůst řasy, které ji zbarví dozelena.

Wrestlerka Elif Jale Yesilirmak a jejích 3 000 kalorií.
Mohlo by Vás zajímat:

Těchto 6 jídelníčků olympioniků dokazuje, že můžete sníst všechno a pořád vypadat skvěle

Další příčinou může být oxidace mědi. Její působení znáte třeba z architektury a umění, kdy se na objektech vytvoří nazelenalý povlak.

Zástupci olympijských her slibují, že příčinu odhalí, jakmile budou moct vodu důkladněji testovat. Zatím můžeme jen spekulovat, zda za brčálově zelenou vodou může špatný filtr, nebo vodník Česílko, který jen přilévá olej do ohně plápolajícím nad olympijskými hrami v Riu.

Zdroj: ScienceAlert

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články