Pandemie nezná hranice. Viry zabíjejí více než jakákoli válka

Viry dokáží zabít více lidí, než válka
Zdroj: pixabay

Během nadcházejících květnových nedělí představí Discovery Channel výzvy, kterým čelí současní lékaři a epidemiologové na celém světě. Trojdílný dokumentární cyklus Neviditelní zabijáci mapuje historii zákeřných virových onemocnění, se kterými se lidstvo ve své historii potýkalo, zaměří se zejména na viry způsobující chřipku, ebolu a pravé neštovice.

Pavel Dvořák
Pavel Dvořák 12. 05. 2018 09:14

Chřipka se svými sklony k pandemickému šíření dokáže postihnout miliony lidí bez ohledu na hranice zemí či kontinentů. Jelikož vir chřipky neustále mutuje, může se rychle objevit nový kmen, rezistentní vůči běžně dostupným lékům a imunní vůči vakcínám. Za nejtragičtější pandemii se považuje španělská chřipka z počátku 20. století, která si vyžádala desítky milionů obětí. Nebyla však první a rozhodně ani poslední epidemií v historii lidstva.

„Musíme být ve stavu permanentní pohotovosti a připravit se na to, že čas od času budou tyto a další patogeny lidskou populaci ohrožovat. Neexistuje možnost epidemie spolehlivě předvídat, a protože mikroby jsou obvykle o krok napřed před člověkem, naše reakce nemusí být dostatečně rychlá,“ konstatuje náš přední epidemiolog doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, a souhlasí s ním i americký odborník na infekční choroby, doktor David Morens, který spolupracoval i na vzniku dokumentu: „V podstatě se musíme naučit věštit z křišťálové koule, abychom dokázali předpovědět, u kterých kmenů je největší pravděpodobnost výskytu v půlročním horizontu.“ 

V boji proti nebezpečným infekcím dnes můžeme do jisté míry těžit ze zkušeností, které máme s pravými neštovicemi nebo s obávanou ebolou. Zatímco virus zohavujících a smrtelných neštovic se podařilo z naší planety vymýtit a podobný osud snad čeká i přenosnou dětskou obrnu, viry pocházející ze zvířecí říše, jako např. původci eboly a chřipky, se velmi pravděpodobně nikdy eradikovat nepodaří.

O tom ví své i Rebecca Johnsonová, která v roce 2013 přežila masivní epidemii: „Lidé si na mě ukazují: ‚To je ona, to je ta s ebolou,‘ ale já naštěstí vím, že teď už jsem ve větším bezpečí než oni,“ popisuje projevy společenské stigmatizace tato zdravotní sestra ze Sierry Leone. Rebecca měla obrovské štěstí, že nemoc přežila, více než 11 tisíc nakažených viru podlehlo, a to zejména v západní Africe. Ani Evropa ovšem není imunní.

 

„Nikdy do zahraničí necestovalo tolik osob jako dnes, oproti roku 2000 je to globálně nárůst o 200 %. Až 1,8 miliardy cestovatelů navštíví v průběhu roku zahraniční destinaci a tyto počty budou velmi pravděpodobně nadále stoupat. S nimi bude logicky růst i počet v cizině získaných nákaz a lékaři na to musejí být připraveni. V dnešní době mohou vysoce nebezpečné a rezistentní patogeny obletět svět za pouhých pár dnů,“ vysvětluje docent Maďar, proč je třeba mít se na pozoru i v dnešní době a v našem prostředí.

Téma virových onemocnění a epidemií, doplněné o historické záběry, animace a přímá svědectví odborníků i postižených, nabídne trojdílný dokument Neviditelní zabijáci, jehož první část uvede Discovery Channel v neděli 13. května ve 20:00.

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Superstar Alžběta Kolečkářová o smrti milovaného partnera: První půlrok jsem jenom brečela a bránila naše děti

Související články

Další články