Piloti Josef Horák a Josef Stříbrný, kteří se stali záminkou pro vyhlazení Lidic. Co se s nimi stalo po válce?

15. června 2018
pixabay
pixabay

Ti dva byli velcí kamarádi a během války šli dobrovolně nasazovat vlastní životy do Anglie ke královskému letectvu RAF. A právě kvůli nim a jejich statečnosti byly jejich rodné Lidice nacisty vypáleny. Co se s nimi stalo po válce? A proč už nemohli v nově vybudovaných Lidicích znovu žít?

Proč byly Lidice vypáleny kvůli statečným pilotům?

Smutný osud Lidic zapříčinily de facto náhody. Lidický proutník Václav Říha chtěl udělat dojem na svou tajnou lásku Annu Maruščákovou a vymyslel si příběh o tom, jak hrdinně bojuje v odboji proti nacistům. Když Gabčík s Kubišem spáchali atentát na Heydricha, Hitler zuřil. Začaly masivní popravy a gestapo vědělo, že jednoduše musí někoho najít a potrestat. I kdyby byl nevinný. V té době se chtěl Říha s Maruščákovou rozejít. Byl ženatý a měl malé dítě. Nechal tedy pro Annu dopis, ve kterém naznačoval, že v atentátu má prsty a musí zmizet. Dopis se však dostal do rukou gestapa a podezřelí byli na světě. Gestapo provedlo v Lidicích obrovské razie a doufalo, že ve vesnici nalezne alespoň nějakou spojitost či důkaz pro to, že byla vesnice ve spojení s parašutisty. Když nic takového nenašli, chytli se mladých pilotů Horáka a Stříbrného. Čeští piloti bojující v Anglii? Ti museli být určitě v atentátu zapojeni. Najednou bylo o osudu vesnice rozhodnuto.

Lidičtí rodáci a kamarádi na život a na smrt

Po středoškolských studiích odešli oba do Hranic na Moravě studovat Vojenskou akademii. Oba dva se přidali k letectvu a stali se stíhacími piloty. Po příchodu nacistů byli Josef Horák a Josef Stříbrný z armády propuštěni. Pracovali pak jako úředníci v Praze a hledali možnosti, jak se dostat za hranice. To se jim nakonec podařilo těsně po Štědrém dnu roku 1939. Z Wilsonova nádraží odcestovali vlakem do Uherského Brodu. Přešli slovenské hranice a putovali dva měsíce neuvěřitelně strastiplnou cestou přes Košice, Budapešť, Jugoslávii, Střední východ a odtud lodí do Francie.

V Anglii byl Horák přidělen k 311. československé bombardovací peruti. Dokonce si tam našel i svou budoucí manželku Winifred. Ještě v Anglii se vzali. Krátce po jejich svatbě se naplnil osud jejich rodných Lidic. To, že jsou jejich rodiny po smrti a domovy zničeny se dozvěděli z vysílání BBC. Jediný, kdo přežil byla Horákova sestra Anna, která byla v devátém měsíci těhotenství. V koncentračním táboře porodila, ale nacisté jí dítě po porodu okamžitě vzali a usmrtili. Byla traumatizovaná do konce života.

Po válce zpět do ČSR

Po válce se do ČSR vrátili. S Horákem do Čech přijela i jeho žena Win, které se zde moc líbilo. Horák prý při cestě domů stále doufal, že realita o vyhlazení jeho vesnice nemůže být tak hrozná, jak se říká. Bohužel doufal marně. Najednou se neměl kam vrátit. Když se začaly stavět nové Lidice, Stříbrný a Horák v nich žít nemohli. Přeživší lidické tragédie je mezi sebe nevzali a označovali je za vrahy, protože kvůli nim byla vesnice vypálena. Horák pochopil, že už není v ČSR vítán a odjel i s rodinou zpět do Anglie. V Británii se vrátil k letectvu a dále létal. Stříbrný v ČSR zůstal a začal vyučovat na leteckém učilišti v Olomouci. Když přišli k moci komunisti, byl za svou službu u RAF uvězněn. Po propuštění z vězení se statusem politického vězně pracoval tento kdysi špičkový letecký navigátor jako natěrač a lakýrník. Ze zoufalství začal pít a rozpadlo se mu manželství. Josef Stříbrný následně onemocněl rakovinou plic a zemřel v Písku v roce 1976.

Horákovi se v Anglii stalo osudným jeho letectví. Během cvičného letu nezvládl své letadlo a havaroval.

Zavří­t reklamu