Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Pošpiněná svatováclavská koruna, kletba a atentát: Pozadí smrti nacistické stvůry Heydricha

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svatováclavská koruna je symbolem české státnosti, proti nepřátelům ji chrání mocná kletba. Komu prý tento klenot spočine na hlavě neoprávněně, do roka zemře. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich si v roce 1941 korunu nasadil sám a nedlouho poté skutečně zemřel. Co dalšího říká legenda, která kolem celého příběhu koluje?

Kateřina Niekurzáková 9. července 2019

Svatováclavská koruna je symbolem české státnosti a je opředená řadou legend. Reinhard Heydrich byl jedním z největších válečných zločinců všech dob. Jejich osudy se protnuly v roce 1941. Autoři, kteří se zabývají nacistickou říší a její posedlostí některými okultními praktikami, dávají často tento moment do souvislosti se smrtí tohoto kata českého národa.

Samozvaná korunovace

Byl 19. listopad 1941, když protektorátní prezident Emil Hácha musel potupně odevzdat všech sedm klíčů od korunní komory největšímu katu českého národa, zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Heydrich pak se svým doprovodem vešel do posvátné komory. Korunu vzal do rukou, jakoby mu teď patřila i s celou zemí. Vzápětí si ji prý sám nasadil na hlavu, aby už nikdo nepochyboval o tom, kdo je nejmocnějším mužem v Protektorátu Čechy a Morava.

Kletba českých králů

Svatováclavská koruna je opředená řadou legend. Ta nejznámější z nich praví, že kdo si ji nasadí na hlavu neoprávněně, do roka zemře. Korunu nechal zhotovit císař Karel IV. a uschoval ji do malé místnosti v katedrále sv. Víta, jenž se nachází přímo za mozaikou Posledního soudu. Každý, kdo vchází úzkou chodbou dovnitř, se tak musí symbolicky sklonit před božím soudem.

Nacisté milovali okultismus: Jak šéf SS Himmler pátral po pramáti, upálené čarodějnici
Mohlo by Vás zajímat:

Nacisté milovali okultismus: Jak šéf SS Himmler pátral po pramáti, upálené čarodějnici

Vyšší zásah

Nejcennější artefakt je zasazen do křížku na vrcholu koruny. Jedná se o trn z Kristovy koruny. Panovník je díky tomu vyvolencem samotného Boha a stává se jeho pozemským zástupcem. Falešný král ale Boha neoklame, naopak na sebe přivolá jeho hněv.

Naplněné proroctví?

Strašlivé činy i do nebe volající opovážlivost zastupujícího říšského protektora nezůstaly bez odplaty. Stal se cílem dvou československých odbojářů, kteří na něj 27. května 1942 spáchali atentát. Dne 4. června pak jeden z největších nacistických zločinců na následky zranění zemřel. Stalo se tak ani ne do roka od jeho samozvané „korunovace“.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články