Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Pouta: Fascinující film o estébákovi, jehož scénář byl psán osm let

Pouta: Fascinující film o estébákovi, jehož scénář byl psán osm let
Zdroj: Facebook
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Československo, 1982. Totalitní režim se zdá jako nekonečný a neukončitelný. Antonín, příslušník tajné policie, je vnitřně neklidný, možná až psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony ke zdánlivě čistému, spíše ale neuchopitelnému bodu – k mladé ženě Kláře.

Petra Járková 13. srpna 2019

Osobní vzpoura

Není to láska ani jiný druh čisté vášně – pouze spalující touha po iluzi útěku z šedivé klece a nudy. Antonínova nesmyslná snaha získat Kláru pro sebe ho obrací nejen proti tradičním nepřátelům režimu, ale i proti vlastním lidem a systému samotnému. Pokud ale Antonín porušuje pravidla organizace, jíž slouží, není to gesto občanské nebo dokonce politické – je to vzpoura čistě osobní a zběsilá.

80. léta

Děj se odehrává někdy v 80. letech minulého století. Původně plánované umístění děje do roku 1982 pomocí titulku na začátku filmu bylo nakonec zrušeno.

Scénář

Scénář filmu vznikal během osmi let, první verze začal scenárista a filmový publicista Ondřej Štindl psát už koncem roku 2001.

Konfident: Jiří Mádl jako tajný agent v prvním slovenském filmu o StB
Mohlo by Vás zajímat:

Konfident: Jiří Mádl jako tajný agent v prvním slovenském filmu o StB

Úspěchy

Film získal Cenu české filmové kritiky v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší scénář, nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Cenu RWE pro objev roku si pak odnesl Ondřej Malý.

Originalita

Ve filmu se neobjeví ani jeden zjevný symbol doby, žádná rudá hvězda atd. Tíseň doby je vyjádřena jinými vizuálními prostředky.

Neobjevený talent

Představitel hlavního hrdiny Antonína, Ondřej Malý, si svou roli zasloužil také díky přesvědčivosti, s jakou dokázal na požádání seřvat komisi na konkurzu. Nikdo nechápal, jak z někoho tak sympatického může jít takový strach.

NA FOTOGRAFIE Z FILMU POUTA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články