Pozor na podvodné nabídky na "hromadné" žaloby. Její účastí se můžete dostat až na seznam k exekutorům!

Pozor na podvodné nabídky na "hromadné" žaloby. Její účastí se můžete dostat až na seznam k exekutorům!
Zdroj: Pixabay

Byli jste osloveni společností, která vám nabídla, abyste se připojili k hromadné žalobě pod příslibem, že vám získají peníze skrze soudní spor? Buďte obezřetní, český právní řád totiž nezná pojem hromadná žaloba a většinou se jedná pouze o marketingový trik společností, které se snaží vydělat na zahlcování soudů. Ve skutečnosti jste to ale právě vy, kdo bude muset platit, či skončí v hledáčku exekutora. Společnosti si totiž účtují vysoké poplatky ve výši 30 % z vysouzené částky, jako je tomu u společnosti LitFin slovenského podnikatele Maroše Kravce.

Redaktor
Redaktor 25. 10. 2021 15:00

Hromadné žaloby jako marketingový tah, který zahlcuje soudy

Úvodem je důležité upozornit na to, že žádný pojem jako hromadná žaloba není v našem právním řádu ukotven. I přesto jsou ale na trhu společnosti, které bez okolků lákají potenciální klienty na „bezpečné“ vyřízení jejich nároků pomocí hromadné žaloby. Je tedy nutné se před rozhodnutím zamyslet a nenaletět slibům těchto firem. Právě kvůli absenci úpravy hromadných žalob v českém právním řádu, jsou jakékoli nároky uplatňovány nikoliv hromadně, ale v individuálních řízeních. Těch může být zahájeno několik tisíc, avšak nejedná se o hromadnou žalobu a s tím spojené zjednodušení celého procesu. Jak pro jednotlivé žalobce, tak pro celý soudní systém, je pak extrémní administrativní a finanční náročnost spojená s řízením o individuálních nárocích. Zde vzniká velký prostor pro chyby při administrativě, které často vedou k zamítnutí nároku ze strany soudu již procesních důvodů. Vzhledem k tomu, že každá žaloba musí být řešena individuálně, vzniká i nutnost dokazování ohledně každého jednotlivého nároku. To celý proces dále komplikuje a prodlužuje.

Místo zisku exekutor na krku

Jednou z největších nechvalně proslulých kauz byl projekt Poplatky zpět. Dvojice slovenských advokátů tehdy přesvědčila přes 300 tisíc lidí, aby prostřednictvím tohoto projektu žalovali banky o vrácení poplatků za vedení hypotečních účtů. Projekt poplatkyzpet.cz tehdy sliboval vrácení poplatků ve vyšších desítkách tisíc pro každého registrovaného. Proto se mnoho lidí nechalo zlákat pod vidinou snadno získaných peněz. Následná soudní bitva ale skončila pro klienty naprostým fiaskem. Právě oni pak museli vítězným bankám platit náklady řízení. Při počtu 300 tisíc klientů se tak náklady řízení mohly vyšplhat až na 2,1 miliardy korun. V mnoha případech byly dlužné částky pro klienty tak vysoké, že někteří skončili v hledáčku exekutora.

Na hromadné žaloby se ještě čeká

Ačkoli v některých zemích světa jsou hromadné žaloby běžné, u nás je jejich zavedení stále v nedohlednu. Návrh zákona o hromadném řízení je v současnosti stále v Poslanecké sněmovně. Nicméně již v tuto chvíli jsou známy změny, které se do návrhu zapracovaly ve snaze minimalizovat negativa hromadných žalob. Zásadní z nich je i upuštění od tzv. investorského principu, kdy žalobce nesmí být žádný komerční subjekt, který ze žaloby může mít obchodní profit. Na tomto principu funguje například společnost LitFin slovenského podnikatele Maroše Kravce. Obchodníci z firmy shání klienty a jejich případy pak přeprodávají advokátní kanceláři, za což si účtují velký podíl z hodnoty žalované částky od každého svého klienta. Dle informací v médiích se jedná o podíly přesahující čtvrtinu celkové částky.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články