TestováníSoutěže

Před 7 lety zemřel první člověk na Měsíci Neil Armstrong: Co prý opravdu řekl bezprostředně poté, co na něj vstoupil?

Před 7 lety zemřel první člověk na Měsíci Neil Armstrong: Co prý opravdu řekl bezprostředně poté, co na něj vstoupil?
Zdroj: archiv Extra
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V noci z 20. na 21. července 1969 se stala událost, která uvedla v úžas celý svět. Americký astronaut Neil Armstrong vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 na Měsíc. Tehdy se začal psát jeho velký příběh, který vyhasl před sedmi lety.

Petra Járková 25. srpna 2019

„Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Citát, který okamžitě obletěl svět a dodnes jej zná téměř každý, je podle mnohých pouhým výsledkem cenzury NASA. Jaká je tedy pravda?

Novosvětská symfonie

Neil Armstrong vystoupil z lunárního modulu Apolla 11 na Měsíc. Stalo se tak po čtyřech dnech letu, během nichž astronauti pracovali a odpočívali při hudbě. Armstrong si dokonce vyžádal dvě skladby – Novosvětskou symfonii Antonína Dvořáka a album Samuela Hoffmana Music out of the Moon.

Krušná cesta

Cesta ovšem nebyla bez problémů a muži při ní zažili pár krušných chvil. Motory modulu Eagle pracovaly déle, než měly a stroj se tak vychýlil z plánované trasy. Nakonec se jim ale podařilo úspěšně přistát a Armstrong i jeho kolega Edwin Aldrin se mohli projít po měsíčním povrchu.

10 věcí, které možná nevíte o Neilu Armstrongovi
Mohlo by Vás zajímat:

10 věcí, které možná nevíte o Neilu Armstrongovi

Konspirační teorie

Vše pečlivě zdokumentovali, sebrali vzorky a vztyčili americkou vlajku, která byla, stejně jako celá výprava, terčem mnoha konspiračních teoretiků.

Slavná věta

Během prvních chvil na Měsíci měl Armstrong vyřknout slavnou větu o malém krůčku pro člověka, podle mnohých řekl však slova zcela odlišná, a to: „Hodně štěstí, pane Gorski!“ Mnoho lidí z NASA se údajně domnívalo, že věta byla adresována jakémusi ruskému sokovi. Několik let poté měl sám Armstrong svá slova vysvětlit s tím, že si jako malý hrával s kamarádem na dvoře a když běžel pro zakutálený míč k sousedovu domu, slyšel jejich hádku. Paní Gorski měla tehdy křičet: Orální sex? Tak ten budeš mít, až bude sousedovic kluk chodit po Měsíci!“ Ohledně pravdivosti této historky se ale mnohé zdroje rozcházejí. Podstatné každopádně je, že první stopu člověka na Měsíci nikdo nesmaže.

NA FOTOGRAFIE NEILA ARMSTRONGA A JEHO VÝSTUP NA MĚSÍC SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články