Před půl stoletím začala cesta Apolla 11 na Měsíc: Armstrong tam nasbíral 22 kilo hornin

16. července 2019
Instagram
Instagram

Trojici astronautů v čele s velitelem Neilem Armstrongem, pilotem lunárního modulu Edwinem „Buzzem“ Aldrinem a pilotem velitelského modulu Michaelem Collinsem v kosmické lodi Apollo 11 vynesla 16. července 1969 raketa Saturn V na oběžnou dráhu Země. Apollo 11 byl totiž americký pilotovaný kosmický let programu Apollo, během něhož 20. července 1969 lidé poprvé stanuli na povrchu Měsíce.

Cesta na Měsíc

Start prvních lidí k Měsíci si nenechaly ujít miliony lidí, kteří ve středu 16. července 1969 navštívili okolí Kennedyho mysu na Floridě, a další desítky milionů lidí po celém světě sledovaly start na svých televizních obrazovkách.

Hrozba výbuchu

Monumentální raketa Saturn V s hmotností přes 2 700 tun se tyčila do výšky více než 110 metrů nad zemí. Síle rakety odpovídala také bezpečná zóna stanovená NASA na hodnotu 5 km. V případě výbuchu by výsledná exploze odpovídala výbuchu malé jaderné hlavice.

Denní kontroly

Během cesty na Měsíc konali astronauté velké množství úkonů, které jim nařizovalo řídící středisko. Jednalo se o kontrolu jednotlivých přístrojů, přípravy navigační aparatury ke korekci dráhy či uskutečnění inspekce lunárního modulu.

Kontakt s realitou

Každý den byl astronautům předčítán denní tisk, byli tedy obeznámeni se situací v jejich vlasti. V průběhu letu na Měsíc se uskutečnilo také několik přímých televizních vystoupení, při nichž astronauti popisovali zařízení jejich kosmické lodi, vysvětlovali úkoly astronautů a ukazovali planetu Zemi, která se každou hodinou zmenšovala.

Úkoly

Posádka dostala mimo bezpečného přistání na Měsíci a opět se v pořádku vrátit zpět i několik vedlejších úkolů. Přivézt vzorky měsíčního materiálu, umístit na povrchu Měsíce televizní kameru a uskutečnit několik vědeckých experimentů – provést měření toku slunečního větru pomocí hliníkové fólie zachycující částice, zanechat zde laserový koutový odražeč k přesnému měření vzdálenosti Země – Měsíc a seismometr.

Kontakt s Měsícem

Dne 20. července 1969 se Armstrong a Aldrin v lunárním modulu spustili na povrch Měsíce. O šest hodin později vstoupil Armstrong jako první člověk na povrch Měsíce. Společně s Aldrinem během dvouapůlhodinové vycházky nasbírali 22 kg měsíčních hornin a po 21 hodinách a 36 minutách pobytu na povrchu odstartovali zpět ke Collinsovi, který zatím čekal ve velitelském modulu na oběžné dráze Měsíce.

Návrat 

Po spojení s velitelským modulem se všichni vydali na zpáteční cestu k Zemi. Přistáli v Tichém oceánu 24. července 1969.

JAK PROBÍHAL VÝSTUP NA MĚSÍC MINUTU PO MINUTĚ MŮŽETE VIDĚT V GALERII:

Zavří­t reklamu