Rány osudu hvězdné Jiřiny Bohdalové: Slavná herečka slaví 88. narozeniny

Jiřina ve snímku Fany
Zdroj: Facebook
Bohdalová s Radkem Brzobohatým tvořila pár pěkných pár letJiřina na karlovarském filmovém festivalu v roce 1966S Helenou Růžičkovou ve filmu Vražda Ing. ČertaJiřina Bohdalová ve filmu Dáma na kolejích+ 14 fotek+ 15 fotek

Jiřina Bohdalová se narodila 3. května 1931 v Praze. K herectví se dostala už jako malé dítě díky mamince. Ta přišla do Prahy jako služebná, jejíž vášní bylo divadlo. Jiřina patří mezi naše nejmilovanější komediální herečky a mnoho jejích rolí se nesmazatelně zapsalo do historie české kinematografie.

Petra Járková
Petra Járková 03. 05. 2019 08:00

Kariérní začátky

Před kamerou se malá Jiřinka objevila již v šesti letech ve filmu Pižla a Žižla, po němž následovaly snímky Zlatý člověk a Madla zpívá Evropě.

Dospívající Jiřina, která pracovala jako učitelka na základní škole v Ostravě, se nakonec jednoho dne přihlásila na DAMU. Tam uspěla až napotřetí.

Odsouzení otce

V 50. letech musela čelit kruté realitě, když byl její otec František Bohdal odsouzen na patnáct let do věznice ve Valdicích. Důvodem bylo to, že ukrýval ministra Benešovy exilové vlády Ladislava Karla Feierabenda. Soud čin klasifikoval jako napomáhání k velezradě. Tehdy teprve třiadvacetiletá herečka musela sama živit celou rodinu.

Spolupráce s StB

Po studiu začínala u Jana Wericha v Divadle ABC, poté přešla do vinohradského divadla. Spolupráce s Werichem je dalším důležitým momentem v jejím životě – ukázalo se totiž, že se scházela se Státní bezpečností, která měla zájem o informace o Werichovi. Bohdalová je údajně odmítla předávat, StB ji však od té doby vedla ve svých archivech jako agentku. Až před několika lety se domohla výroku soudu o tom, že ji StB evidovala neoprávněně.

Filmová hvězda Jiřina

Ve filmu Jiřina zářila od 60. let jako Dáma na kolejích, ale také ve snímcích Ženy v ofsajdu nebo Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Její životní role pak přišla v trezorovém filmu režiséra Karla Kachyni Ucho, kde se setkala se svým druhým manželem Radoslavem Brzobohatým (jejím prvním mužem byl Břetislav Staš, se kterým má dceru Simonu). Ani toto manželství ale nevydrželo. Jak s Brzobohatým, tak se Stašem ale herečka i nadále udržovala přátelství.

V normalizační televizi si velkou oblibu získal zábavní pořad Televarieté, v němž herečka vystupovala po boku Vladimíra Dvořáka. Kromě toho propůjčila hlas dětským animovaným postavičkám Rákosníčkovi a Křemílkovi s Vochomůrkou.

Po listopadu 1989 ztvárnila dvě velké role – první v pohádce Nesmrtelná teta a druhou ve filmu Fany. A za obě získala Českého lva.

Jiřina Bohdalová se kromě divadla stále objevuje na obrazovce. Byla pravidelným hostem v mnoha televizních Silvestrech, hrála v seriálu Pojišťovna štěstí nebo v cyklu detektivních příběhů Ach, ty vraždy.

Kromě hraní holduje dobrému jídlu a je také vášnivou chalupářkou. Milé Jiřině přejeme hlavně hodně zdraví a mnoho sil do dalších let!

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Moderátorka Soňa Porupková prodělala rakovinu kůže: Na podezřelé znaménko mě upozornila až maskérka

Související články

Další články