Režisér Petr Jákl: Co jste o jeho velkofilmu Jan Žižka nevěděli

Karel Roden a Pert Jákl v rozhovoru nad scénářem.
Zdroj: JBJ film
Ve filmu si zahraje i Michael Caine s Karlem Rodenem.Velkofilm by do kin měl přijít v roce 2020.Film je plný drsných bojů.Hollywoodské hvězdy v plné síle.+ 8 fotek+ 9 fotek

Velkofilm Petra Jákla, inspirovaný skutečným příběhem vojevůdce Jana Žižky, se po třech měsících oficiálně dotočil. Na programu jsou nyní práce ve střižně a další úpravy nutné k tomu, aby tento snímek mohl v roce 2020 ovládnout kinosály jak v Česku, tak v zahraničí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 16. ledna 2019

Snímek pojednávající o Janu Žižkovi z Trocnova, kterak se v těžkých časech postavil Jindřichovi z Rožmberka, se neobešel bez komplikací. Sám Petr Jákl se vyjádřil, že natáčení bylo častokrát velmi náročné jak časově, tak i v mnoha jiných ohledech. Jaké další aspekty natáčení komplikovaly a co bylo naopak pro talentovaného režiséra hnacím motorem?

Natáčení bylo náročné především kvůli dennímu světlu, kterého je v zimních dnech nedostatek. Film se navíc natáčel i v chráněných oblastech, kde bylo zapotřebí pro filmování zařídit povolení, což může být velmi komplikované. Časová náročnost natáčení pak podléhala především přípravě herců a přesouvání štábu z jednotlivých mís­t.

5 statečných žen historie: Čekala je smrt v plamenech i nelidské mučení v nacistických kobkách
Mohlo by Vás zajímat:

5 statečných žen historie: Čekala je smrt v plamenech i nelidské mučení v nacistických kobkách

Petr Jákl se na tiskové konferenci k filmu Jan Žižka vyjádřil, že ačkoliv byly práce mnohokrát náročnější, než sám čekal, celkový zážitek byl úžasný. „Máme nádherné obrázky, úžasné herce, jsem opravdu šťastný, že jsem mohl režírovat takové hvězdy,“ svěřil se režisér. Přiznal, že i přes pár neshod se mu s herci pracovalo velmi dobře a že stále přemýšlí nad tím, jak se mu povedlo tak velké hvězdy do svého filmu dostat.

Samotného Jana Žižku si zahrál americký herec Ben Foster, v poslední době známý především z filmu Warcraft: První střet. Z dalších zahraničních hvězd můžeme zdůraznit i Sophii Lowe a Williama Moseleyho, jehož přítomnost ve snímku ocení hlavně fanoušci Letopisů Narnie, kde ztvárnil jednoho ze sourozenců. Ani český divák ale nezůstane ochuzen – rolí v Janu Žižkovi se ujaly takové hvězdy, jako například Ondřej Vetchý, Marek Vašut a Karel Roden.

Petr Jákl si dával opravdu záležet na tom, aby i zahraničním divákům ukázal krásy Česka. Natáčení probíhalo na Křivoklátě, Točníku či Zvíkově, ale i na Karlově mostě.

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Miluška Voborníková (73) o celoživotní lásce s Petrem Spáleným, čtyřleté vnučce a urputných fanoušcích

Další články