Speciál: Hubněte s námiTestovánísoutěže

Skladatel Karel Svoboda by dnes oslavil 81. narozeniny: Syn Petr Klein Svoboda o něm dokončuje dokument

Skladatel Karel Svoboda by dnes oslavil 81. narozeniny: Syn Petr Klein Svoboda o něm dokončuje dokument
Zdroj: Profimedia
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Legendární skladatel Karel Svoboda nezůstane zapomenut v mnoha lidských srdcích. Jeho syn, režisér Petr Klein Svoboda, se proto rozhodl natočit o svém otci dokument. Ten je právě ve fázi dokončování a příští rok by měl vstoupit do českých kin. Zavzpomínat na slavného skladatele stihl i jeho velký přítel Karel Gott.

Petra Járková 19. prosince 2019

Film mapuje nejplodnější období Svobodova života, kdy vznikla většina jeho nejznámějších písní a filmové hudby. Kromě vzpomínek jeho blízkých a kolegů, mezi kterými nechybí například Karel Gott (†80), Helena Vondráčková nebo Theodor Pištěk, budou v dokumentu vůbec poprvé zveřejněny i soukromé archivní záběry, které, jak slibují tvůrci, osvětlí i skladatelův vnitřní život. Přispět k jeho uvedení mohou navíc nyní i fanoušci hudby Karla Svobody.

Karel Gott vzpomínal

„Film o mém tátovi Karlu Svobodovi jsem začal natáčet minulý rok v prosinci. Hned první natáčecí den byl kouzelný a nikdy na něj nezapomenu. Pozval jsem tehdy Karla Gotta, hovořil s ním o tátovi a na chvilku se vrátil do mého dětství, do nahrávacího studia, našeho domu, kde si tátu pamatuju, jak sedí za pianem nebo na pohovce se zapáleným doutníkem. Chybí mi a jsem hrozně rád, že se mi povedlo dokument o něm začít točit, ale hlavně ho také téměř dokončit,“ vzpomíná autor snímku Petr Klein Svoboda a dodává: „Chci, aby se ve filmu objevilo vše podstatné, co ovlivňovalo život mého táty, a hudba v něm hrála jednu z nejhlavnějších rolí. Snažil jsem se na plátno převést to, jak jsem mého tátu znal, aby i jeho fanoušci mohli jeho osobnost poznat snad o trochu blíž.“

Noc na Karlštejně. Podívejme se do zákulisí tohoto velice oblíbeného filmu
Mohlo by Vás zajímat:

Noc na Karlštejně. Podívejme se do zákulisí tohoto velice oblíbeného filmu

Ukázky ze skladatelova života

K dokončení filmu, který vstoupí do kin již začátkem příštího roku, nyní zbývá zajistit především zahraniční autorská práva k vybraným obrazovým a zvukovým materiálům, a to například i k seriálové verzi jedné z jeho mezinárodně nejúspěšnějších skladeb – Včelky Máji. „Řada podstatných záznamů je chráněna poměrně drahými autorskými právy. Bez nich by však byl film o mém tátovi polovičatý. I proto jsme se s pomocí rozhodli obrátit na všechny příznivce a fanoušky Karla Svobody, aby nám, byť i malým, příspěvkem v rámci veřejné sbírky na portálu Hithit dopomohli k tomu, abychom mohli ve filmu použít co nejvíce dostupných filmových a hudebních ukázek z tátova života,“ dodává Petr Klein Svoboda.

NA FOTKY KARLA SVOBODY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články