Speciál: Průvodce kvalitouSpeciál: Hubněte s námiTestování

Vánoční nákupní horečka: Češi utratí nejvíce ze všech 34 prozkoumaných států

Vánoční nákupní horečka: Češi utratí nejvíce ze všech 34 prozkoumaných států
Zdroj: Shutterstock
+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Vánoce to není jen příležitost k setkávání rodiny, zdobení stromečku nebo sledování pohádky: “Tři oříšky pro popelku”. V předvánočním období dochází k výraznému zatížení rodinného rozpočtu. Musíme totiž počítat s výdaji za vánoční dárky, nákup potravin a někdy i slavnostního oblečení.

Petra Járková 13. prosince 2018

Tým analytiků Picodi.com se rozhodl zjistit, jak vypadá seznam vánočních výdajů, jaké dárky se kupují nejčastěji a kolik peněz Češi za nákup vánočního jídla utratí. V tomto souhrnu se dozvíte, co bychom nejraději objevili pod stromečkem nebo naopak, co většina z nás rozhodně k Vánocům dostat nechce.

Na Vánoce chceme udělat radost především rodině a blízkým

87% dotazovaných kupuje dárky pro nejbližší a téměř polovina (45%) věnuje dárky svým přátelům. Z ankety vyplývá, že na pracovišti neudržujeme příliš blízké vztahy, jelikož pouze 11% respondentů plánuje obdarovat své kolegy a kolegyně z práce. Kdežto dobročinných kampaní, jako jsou např. „Tříkrálová sbírka” nebo národní potravinové sbírky se letos zúčastní jen 4 % dotazovaných.

Co Češi nejčastěji kupují pod stromeček? 

Mezi nejoblíbenější kategorie produktů, které byly letos nejčastěji vyhledávány, se zařadily: elektronika (41%), knihy (41%), dále pak oblečení (38%) a hračky (37%). Kosmetiku a parfémy nakoupí 30% spotřebitelů a 25% pořídí dárkové poukazy.

Kdy Češi nakupují dárky?

Dárky plánujeme nejčastěji měsíc dopředu. Nákupní centra jsou vyzdobena již od poloviny listopadu blýskavou vánoční výzdobou a také oblíbené Black Friday výprodeje, které se konají na konci tohoto měsíce, přesvědčí až 44% dotazovaných k tomu, aby začali nakupovat na Vánoce již s předstihem v listopadu. Až 20% připravuje dárky dokonce již v září nebo říjnu, ale před zářím je pořizuje jen jedno procento dotazovaných. Druhá největší skupina 35% respondentů hodlá řešit vánoční nákupy až na poslední chvíli v prosinci.

Češi při výběru vánočních dárků se snaží nepřímo dozvědět, po čem dotyčný touží (55%). 32% kupuje podle vlastního uvážení a jen 13% se ptá přímo.

Letošní nejžádanější dárky

Anketa ukázala, že nejžádanějšími dárky jsou letos elektronika (52%), oblečení (34%), a na třetím místě se umístily peníze (30%). Naopak, za nejméně žádané nebo spíše nevhodné dárky jsou považovány: sladkosti (49%), alkohol (41%) a hračky (31%). Za dárky letos Češi utratí průměrně 7000 Kč, což je nejvyšší částka ve všech 34 prozkoumaných státech.

Ne nadarmo se říká, že Vánoce jsou svátky rodiny. Drtivá většina respondentů (87%) je bude trávit doma. Desetina navštíví své přátelé a jen 3% slaví vánoční svátky v zahraničí.

25 božích aktivit, bez kterých se neobejdou žádné pořádné Vánoce!
Mohlo by Vás zajímat:

25 božích aktivit, bez kterých se neobejdou žádné pořádné Vánoce!

Vánoční potraviny stále nakupujeme tradičně

 Až 83% spotřebitelů shání jídlo v kamenných prodejnách a jen 3% svůj nákupu uskuteční na internetu. Zbytek (14%) využívá obě možnosti. Náklady za jídlo činí průměrně 3 000 Kč a jsou druhou nejvýraznější položkou ve vánočních výdajích české domácnosti.

Jsou Vánoce příležitostí k nákupu nového slavnostního outfitu?

Většina Čechů uvádí, že si nové oblečení kupovat nebude a vystačí si s tím, co najde ve skříni (66%). 24% dotazovaných si pořídí pouze doplňky, jako jsou šátky, kravaty, šperky nebo motýlky a jen desetina hodlá zasednout k štědrovečerní večeři ve zbrusu novém outfitu.

Kolik Češi v průměru letos utratí za celé Vánoce?

Češi v průměru utratí za Vánoce letos 12 000 Kč. Největší položkou ve vánočních rozpočtech jsou dárky (58%). Výdaje za potraviny se umístily na druhém místě (25%) a zbylých 17% bude vynaloženo na slavnostní oblečení.

Jak je to jinde ve světě?

Tento stejný dotazník byl předložen také v jiných zemích. Na základě výsledků vznikl seznam vánočních výdajů ve 34 státech Evropy, Asie, Ameriky, Afriky a Austrálie, kde se vánoční svátky slaví nebo se dodržuje tamní tradice ve stejném období.

Souhrnná částka 12 000 Kč, kterou Češi vydají za Vánoce je v přepočtu na EURO 463 €, a tím se umístili na prvním místě v žebříčku vánočních výdajů. Je zajímavé, že zbytek střední Evropy utrácí daleko méně: Polsko s částkou 412 € se nachází více méně v polovině žebříčku, Slovensko (375 €) a Maďarsko (267€) vynakládají ještě menší částky. Pro srovnání průměrný Němec vydá jen 253 €, a Rus– 194 €.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články