Fit a krásnáTestováníSoutěže

Z natáčení filmu Tmavomodrý svět. V den památky obětem komunismu se ani na české piloty nesmí zapomenout

Z natáčení filmu Tmavomodrý svět. V den památky obětem komunismu se ani na české piloty nesmí zapomenout
Zdroj: profimedia
+ 1 fotka+ 2 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Nasazovali v Anglii své životy. Létali s královskou letkou a hrdinně bojovali proti nepříteli. Když se ale vrátili zpět domů, místo oslav je čekal žalář, který mnozí nepřežili. Řeč je o československých pilotech bojujících ve druhé světové válce v RAF. Byli hrdiny své doby, ale režim se k nim zachoval jinak. Těmto skvělým letcům se rozhodli vzdát hold Zdeněk a Jan Svěrákovi a natočili o nich film Tmavomodrý svět. Zde jsou nějaké perličky z natáčení.

Lenka Šebestová 27. června 2018

Scéna, kdy se Sláma (Ondřej Vetchý) při odjezdu do Protektorátu loučí se psem Barčou, kterou odhání a ta se několikrát za odjíždějící sajdkárou otočí, byla natočena tak, že Ondřej Vetchý zapískal a ona se vždy otočila. Pískot byl pak vymazán v postprodukci.

Pejsek Barča patřil Ondřeji Vetchému. Barča byla už ostřílenou psí herečkou. Se svým páníčkem si totiž zahrála i ve filmu Kolja.

Píseň Tmavodmodrý svět nebyla složena speciálně pro film. Nahrál a složil ji Jan Werich.

Film byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Nominaci ve vítězství ovšem nepromněnil.

Při natáčení letícího Spitfiru a vlaku musel pilot Nigel Lamb snížit rychlost a zároveň letět co nejníže nad zemí, ve výšce okolo jednoho metru. Sám Nigel, který létá v závodech RedBull Air race, se bál, že průlet nezvládne. Poté, co proletěl kolem vlaku, udělal ještě piruletu z radosti, že vše zvládl. I přes to, že akrobatický prvek nebyl ve scénáři, tvůrci ho tam rádi nechali.

Herci i štáb často trpěli během natáčení mořskou nemocí. Včetně Jana Svěráka.

Ve filmu se na chvilku mihne i Zdeněk Svěrák. Hraje indického pilota. Roli si vybral záměrně, protože se nechtěl holit.

Přečtěte si poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Na co tato statečná žena myslela?
Mohlo by Vás zajímat:

Přečtěte si poslední dopis, který napsala Milada Horáková před svou popravou. Na co tato statečná žena myslela?

Po úspěchu filmu Kolja (1996) podepsalo s režisérem Svěrákem studio Miramax smlouvu s opcí, která režiséra zavázala k tomu, že studio uvidí jako první scénář jeho dalšího filmu, což se také stalo. Mnoho členů štábu si proto myslí, že scénář k filmu Pearl Harbor (2001) byl silně inspirován námětem k filmu Tmavomodrý svět. Režisér Svěrák dokonce pronesl: „Jsem si jist, že scénář byl ukraden.“ Avšak vzhledem k justičnímu systému v USA se do soudní pře nepouští.

Scéna náletu na vlak se odehrála na trati Kamenický Šenov – Česká Kamenice a její pořízení vyšlo na 30 000 000 Kč.

Na pohřbu Bedřicha Mrtvého (David Novotný) se objeví v krátkém záběru Charles Dance. Původně v této scéně být neměl, protože jeho účast nebyla nutná a režisér si neplánoval tohoto drahého herce nechávat tak dlouho. Když však Charles Dance zjistil, že ve scéně být nemá, reagoval: „Já, že bych nebyl na pohřbu svého pilota?“ a zůstal na natáčení zadarmo.

Scéna, kdy se letci prohánějí v papundeklových letadýlkách, je založena na vyprávění generála Peřiny. Cvičení na těchto bicyklech mu přišlo komické, protože měl za sebou jako zkušený pilot bitvu o Franci.

Svěrákovi se nechali inspirovat vyprávěním asi třiceti opravdických válečných pilotů z ČR a Anglie, nejvíc ale generála Františka Fajtla a generála Antonína Lišky. Rovněž vyslechli vdovy po těch, co už zemřeli.

Makety Spitfirů byly tak dokonalé, že se oba angličtí piloti místo ke svým strojům občas rozběhli k těm laminátovým.

Celý film je natočený za použití pouze dvou funkčních Spitfirů. Ostatní letadla jsou modely nebo počítačové triky. Pronájem Spitfiru přišel na 300 tisíc korun za hodinu.

Zdroj: čsfd

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články