Výročí smrti krále komiků Vlasty Buriana: Neskutečně miloval manželku Ninu, po válce ho podrazila Baarová

Vlasta Burian, Ducháček to zařídí
Zdroj: archiv
Vlasta Burian se svou manželkou Ninou u moře.Burian byl vášnivým sportovcem.Vlasta s manželkou na dovolené.Vlasta u své vily v Dejvicích.+ 15 fotek+ 16 fotek

Patřil mezi nejpopulárnější herce první republiky, po válce byl neprávem nařčen z kolaborace a jeho obliba trvá dodnes. Ne nadarmo se mu říká "král komiků" a filmy s ním bývají reprízovány několikrát do roka. Uplynulo 58 let od smrti Vlasty Buriana.

Petra Járková
Petra Járková 31. ledna 2020

Prvních deset let svého života prožil nekorunovaný král komiků Vlasta Burian ve svém rodném Liberci. Později v Praze jej vodil jeho otec, který byl nadšeným ochotníkem, pravidelně do pražských divadel.

Otec mu v herecké kariéře bránil

Mladý Burian rád sportoval, ale nakonec dal přeci jen přednost divadlu před sportem. Po svém prvním veřejném vystoupení v roce 1909 celé jeho okolí pochopilo, že má nebývalý komediální talent. Dokonce i jeho otec, který mu zprvu v komediální kariéře bránil, nakonec uznal, že je jeho syn výborný komik.

Nemanželská dcera

V soukromí se Burian jako mladý nebránil pozornosti žen. V roce 1912 se mu narodila po krátkém poměru s tanečnicí Anči Pírkovou dcera Emilka. Vztah ani sňatek se nekonaly.

Životní láska

Na obojí si známý komik musel počkat až do roku 1919, kdy se oženil se svou životní láskou Ninou Červenkovou. Pouto mezi manželi bylo natolik silné, že Nina nesměla chybět na žádném Burianově představení. Pokud se někdy náhodou zpozdila, Burian byl kvůli ní schopen odložit představení. Známá je i historka o tom, jak se Vlasta vypořádal s její nepřítomností v době, kdy byla nemocná. Nechal na jeviště přistavit telefon, aby mohla jeho představení alespoň slyšet, když už ho nemohla vidět.

Karel Lamač byl český filmař, jednalo se o velmi významnou zakladatelskou osobnost moderní české kinematografie.
Mohlo by Vás zajímat:

Výročí narození milovníka žen Karla Lamače: Připravil o poctivost Lídu Baarovou, zemřel v bytě životní lásky

Průlomové role

Hvězdnou kariéru nastartoval jeho první film Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku. Tehdy (psal se rok 1923) šlo ještě o němý film. Krátce nato se mu povedlo založit vlastní divadlo. Opravdový průlom přišel až na začátku třicátých let s příchodem zvukových filmů. Hned první role ve filmu C. a k. polní maršálek znamenala pro Buriana obrovský úspěch. Z noci na noc se stal hvězdou velkého formátu.

Bohatý a uctívaný před válkou

Život Buriana by se dal rozdělit na dvě etapy – před druhou světovou válkou a po ní. Před válkou se mu dařilo vše, na co sáhl. V divadle měl vždy plná představení, na filmy chodily miliony lidí a těšil se nebývalému postavení. Ve své vile v Dejvicích měl tenisový kurt i bazén, aby se mohl každý den věnovat své celoživotní lásce – sportu. Ačkoliv trpěl depresemi a maniodepresivními stavy, nemohl si stěžovat na nepřízeň osudu.

Loajalita k Němcům

S válkou se ale vše změnilo. Burian sice neměl zákaz vystupovat, musel ovšem prokázat loajalitu k Němcům mimo jiné svým vystoupením ve skeči Hvězdy nad Baltimorem, který zesměšňoval tehdejší exilovou vládu v Londýně. Údajně také hostil ve své vile německé okupanty. Tradovalo se, že dokonce zdravil zdviženou pravicí. Vše následně Burian vyvrátil, ale ani to nepomohlo a na výslunní už se mu vrátit nepodařilo.

Orson Welles v roce 1938.
Mohlo by Vás zajímat:

Šílenství geniálního režiséra: Myslel si, že nemá úspěch kvůli kletbě voodoo

Nenáviděný a ponižovaný po válce

Po konci války mu nebyl navrácen majetek. Kvůli výše zmíněným legendám byl vyšetřován jako kolaborant, za kterého ho označila i herečka Lída Baarová a dostal dokonce herecký distanc. Dlouhotrvající soud ovšem nakonec prokázal, že opravdu šlo o pouhé legendy. V krátkém rozhlasovém představení, k němuž byl donucen, je jednoznačně poznat, že jeho výkon celý skeč sabotuje. Údajné hoštění okupantů se pak ve skutečnosti ukázalo být razií, která byla na pozemku jeho vily prováděna na udání sousedů. A nakonec použití pravice – k tomu došlo v jednom jeho představení a nešlo o projev obdivu k nacismu, ale naopak o jeho zesměšnění. Za to mohla naopak komikovi v temných dobách protektorátu hrozit smrt.

Svou pravdu obhájil

Celých pět let trvalo, než se povedlo Burianovi obhájit svou pravdu. Po celou tuto dobu byl bez divadla a filmu, pobýval nějakou dobu i ve vězení. Ze vždy vitálního člověka se stal stařík s nalomeným zdravím. Ke hraní se sice mohl v roce 1950 vrátit, už to ale nebyl ten samý Burian jako před lety. Hrál ale až do posledního dne. Dokonce i své poslední představení odehrál se zápalem plic. Nakonec zemřel v roce 1962 doma na plicní embolii, po boku své milované manželky. Ta žít bez Buriana ale dlouho sama nevydržela. Zemřela hned devět týdnů po něm.

NA SNÍMKY VLASTY BURIANA I JEHO MILOVANÉ MANŽELKY NINY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Simona Krainová (50) nejen o kariéře v Paříži: V dětství do mě rvali rybí tuk a jezdila jsem do vykrmovacích táborů

Další články