Zbavte se bolestivé menstruace! Pomoci může tento jednoduchý cvik!

Cvik na pohyblivost pánevniho dna.
Zdroj: FYZIOklinika.cz
Když máte bolestivou menstruaci, rozhodně nemáte chuť na sportovní aktivity.Na wellness při svých dnech zapomeňte, jste náchylnější k infekcímPři svých dnech dbejte na zvýšenou hygienuHory si při svých dnech zrovna neužijete+ 1 fotka+ 2 fotky

Menstruační bolesti znají důvěrně tři ze čtyř žen. Objevují se už s první periodou a pravidelně dokážou ženu odstavit na pár dní z běžného života. Úleva přitom netkví v růžových pilulkách. Nejčastější příčinou bývají svalové dysbalance v oblasti pánve, které umí rychle a trvale napravit cílená fyzioterapie. Jednoduchý, ale účinný cvik můžete cvičit i v pohodlí domova.

Lenka Chvostová
Lenka Chvostová 28. 04. 2019 18:00

„Prudké bolesti před menstruací a během ní bývají většinou způsobeny svalovou dysbalancí pánevního dna, která vede až k vychýlené kostrči poznatelné na pohmat. Další příčinou může být blokáda žeber nebo na páteři, dokonce i zdánlivě nesouvisející, jako je například blokáda na přechodu lebky a prvního krčního obratle. Reprodukční orgány jsou spjaty se svaly pánevního dna a funkčně souvisí s bránicí, hlubokými svaly páteře i se svaly upínajícími se na stehenní kost. Není proto výjimkou, že bolest při menstruaci způsobuje nerovnováha svalů úplně jinde v těle,“ vysvětlila vedoucí fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Příkladem může být všeobecně známá metoda Ludmily Mojžíšové pro podporu fertility, která byla původně vypracována pro rehabilitaci sportovců s bolestmi zad. Bolestivá menstruace a problémy s početím pak bývají spojité nádoby se stejnou příčinou – dysbalance svalového aparátu. Náprava pomocí fyzioterapie bývá rychlá a účinná. Růžová pilulka, hormonální léčba nebo dokonce umělé oplodnění jsou rázem zbytečné.

„Za bolestivou menstruací i potížemi s početím může stát blokáda žeber nebo páteře způsobující svalové napětí v oblasti pánevního dna, křížokyčelních svalů, břišních svalů, bederní páteře a pánve. Tato svalově vazivová dysbalance způsobuje poruchu prokrvení vnitřních orgánů, pohyblivost buněčných struktur a svaloviny vejcovodů a posléze funkční neplodnost ženy. Na tuto poruchu může přijít dobře vyškolený fyzioterapeut, který provede kompletní kineziologický rozbor,“ doporučila Iva Bílková.

Každá žena s bolestivou menstruací by měla nejprve spolu s gynekologem vyloučit orgánové onemocnění a potvrdit funkčnost reprodukčních buněk, poté je možné obrátit se na fyzioterapeuta. Během kineziologického vyšetření je fyzioterapeut schopen zjistit odchylky, které by mohly mít vliv na pánevní dno, neschopnost počít nebo co může být důvodem bolestivé menstruace, tzv. dysmenorhey. Zpravidla sleduje držení těla, zda není tzv. předsunuté, kdy těžiště jakoby padá před tělo a zapojuje vazy v pánvi. Dále prohlíží páteř a hrudník, zda nejsou zablokována žebra. Poté stanoví postup terapie.

„Velmi často se setkáváme s křečemi v oblasti pánevního dna, které mohou reflexně tahem vláken celou pánev rotovat a držet ji v permanentním napětí nebo v nevhodném postavení. Zásadní roli v této problematice hraje také bránice, resp. dechový stereotyp a nastavení nitrobřišního tlaku. Ve většině případů nacházíme špatnou koordinaci svalů bránice, pánevního dna, paravertebrálních svalů (svalů podél páteře) a svalů břišních,“ dodala Iva Bílková.

Kromě manuální fyzioterapie a podpůrných cviků se nabízí účinná léčba pomocí aplikace neinvazivní rázové vlny. Ta rychle a efektivně snižuje napětí zapojených svalů v oblasti pánve, břišní stěny, prokrvuje dělohu a uvolňuje jizvy po laparoskopických operacích, které svým tahem mohou také ovlivňovat funkci reprodukční orgánů. Nedílnou součástí terapie funkčních bolestí v pánvi je také přístrojová lymfodrenáž. Ženy mívají patrný otok v oblasti křížové kosti, boků a stehen. Pohyb lymfy z dolních končetin a pánve směrem do krevního řečiště snižuje svalové a vazivové napětí a tím přispívá ke snížení bolestivosti v pánvi při menstruaci. Uvolnění lymfy ulevuje vnitřním orgánům, zvyšuje peristaltiku střev i vejcovodů a přispívá k léčbě funkční sterility.

Cvik na procvičení pohyblivosti pánevního dna

- Vzpřímeně se posaďte na střed gymnastického míče. Chodidla opřete celou plochou o zem na šíři boků a váhu celého těla držte uprostřed.

- Podsazujte pánev tak, že spona stydká se pohybuje vpřed, jako když chcete vyhrbit záda v bederní páteři, hrudník během tohoto pohybu však neklesá. Poté pohyb provádějte v opačném směru, kostrč se pohybuje vzad, prohněte se co nejvíce v bederní páteři. Opakujte dvacetkrát.

- Vraťte se do výchozí polohy. Vysaďte pánev doprava/doleva, hrudník držte stále ve stejné pozici. Celé dvacetkrát zopakujte.

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Návod, jak si elegantně uvázat šálu: Naučte se čtyři nové způsoby, které vás stylově ochrání před zimou

Související články

Další články