Ženy s „mužským“ povoláním – realita i ve 21. století

Ženy s „mužským“ povoláním – realita i ve 21. století
Zdroj: Unsplash

Ve dřívějších dobách byla povolání striktně rozdělena podle pohlaví. Bylo například nemožné, aby žena vstoupila do politiky – vždyť ženy ještě v minulém století nemohly ani volit! Postupem času se situace pomalu zlepšovala. I tak ale musely ženy o své místo na slunci bojovat zuby nehty – stále ještě byly vnímány pouze jako hospodyně u plotny, starající se o děti a látající ponožky. Jakákoliv odchylka od této představy působila velký rozruch.

Speciální projekt
Speciální projekt 29. 07. 2020 11:23

Nebylo běžné, aby ženy dělaly karieru – například na českém území si první odborná lékařka Anna Honzáková otevřela soukromou ordinaci až na začátku 20. století, a i tehdy se jednalo o kontroverzní záležitost. Honzáková musela bojovat i o přijetí do studia medicíny za stejných podmínek jako její mužští kolegové. Původně ji totiž jakožto ženu nechtěli nechat skládat zkoušky...

Ve dnešní době už je situace samozřejmě jiná. I nadále ale zůstávají předsudky, které doprovázejí ženy s povoláním, jehož vykonávání se přisuzuje tradičně spíše mužům. Podívejme se nyní spolu na tři ženy pracující v takovýchto „maskulinních“ oblastech, i na to, jak si ve svých rolích vedou.

S kamionem po Evropě

Iva Kenardžievová je řidička kamionu. Původně živila jako manikérka, pak ale přišel čas na změnu. Ještě než sedla za volant náklaďáku, vyzkoušela si zaměstnání, které také nebylo zrovna typicky „ženské“ – práci v bezpečnostní agentuře. Zde podle svých slov také čelila rozdílným podmínkám oproti svým mužským spolupracovníkům. Respekt a svoje pevné místo na pracovišti si musela vybojovat mnohem pracněji. Musela také oželit povýšení na velitelku směny, protože by to prý kolegové nepřenesli přes srdce.

Jako řidička kamionu jezdí po Čechách i po celé Evropě a všude způsobuje rozruch. Drobná brunetka se setkává s překvapením, nevěřícnými pohledy i s předsudky týkajících se žen a řízení. Tyto zažité představy však s úsměvem boří tak rychle, jak vznikají. S velkou radostí například otočí kamion k rampě na minimálním prostoru před zraky překvapených kolegů „kamioňáků“.

Pixabay

Mezi figurkami a žetony

Příkladem inspirativní ženy v netradiční roli je i Jennifer Shahade, šachová a pokerová hráčka. Jennifer si je dobře vědoma nepoměru, který panuje mezi muži a ženami v těchto oblastech, a proto se dlouhodobě se zasazuje o to, aby se počet žen v těchto oblastech zvýšil. Přednáší na konferencích zaměřených na ženy, je autorkou podcastů o šachu a pokeru, učí základy pokeru na seminářích a je spoluzakladatelkou neziskové organizace 9 Queens, která učí hrát šachy zejména znevýhodněné skupiny obyvatel. Rovněž zde působí jako lektorka šachu.

S ovladačem či myší v ruce

Na hraní videoher se lidé dlouho dívali skrz prsty. Bylo považováno za koníček dospívajících chlapců, kteří kvůli němu zanedbávají školu a jiné povinnosti. Ve dnešní době se povědomí o gamingu mění a nástupem streamovacích platforem je čím dál populárnější hraní her, které diváci sledují na svých obrazovkách. I po tomto posunu ale videohry pořád zůstávají doménou mužské populace. Když hraje žena, je často stavěna do role „pozérky“, která hrát neumí a třeba ji ani tolik nebaví – věnuje se tomu „jen proto, aby se zalíbila“.

Podívejme se ale na Rachell Hofstetter, známou pod přezdívkou Valkyrae. Americká streamerka slaví úspěchy na mnoha frontách: pomohla například plošně popularizovat počítačovou hru Among Us několik let po jejím vydání, spoluvlastní lifestylovou značku 100 Thieves – také zaměřenou na gaming – a před dvěma lety získala Game Award (takový „herní Oscar“) jako nejlepší tvůrce obsahu. To už vypadá jako trochu víc než jen póza, že?

Pixabay

Co z toho vyplývá?

Žena v „mužské“ profesi tedy často kromě obvyklých výzev spojených se samotným povoláním musí překonávat i nástrahy v podobě předsudků. Jak se s tím vyrovnat a neskončit? Jednoduchá odpověď zní: nevzdávat se a vytrvat. Dělejte to, čemu věříte, a nehleďte na to, co si myslí či říkají ostatní. Snadno se to říká a občas hůře dělá, že? Motivací nechť vám je i to, že díky tomu také pomáháte bořit hranice a zažité představy a sloužíte jako inspirace pro ostatní. Silné ženy se přece vyznačují tím, že jdou za svým snem bez ohledu na překážky, které jim staví společnost. Konec konců, žijeme ve 21. století.

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Na návštěvě u Zdeňka Podhůrského: Ze staré ruiny postavil dům, ve kterém jsou trámy z Karlových lázní z 11. století

Související články

Další články