Zlatý slavík Karel Gott slaví 79. narozeniny. Jaké byly jeho dětské sny?

20. července 2018
facebook.com
facebook.com

Dnešní oslavenec Karel Gott je považován za nejúspěšnějšího českého zpěváka všech dob. Důkazem je nejen 42 Zlatých slavíků, které obdržel během své kariéry, ale také zájem o jeho písně po celém světě.

Karel Gott se chtěl od dětství stát malířem, ale jeho pokus dostat se na UMPRUM nebyl úspěšný. Vyučil se elektromontérem a začal pracovat v ČKD. Souběžně se věnoval zpěvu. Příležitostně zpíval v pražských kavárnách a stěžejní pro něj byla spolupráce s orchestrem Karla Krautgartnera, s nímž také absolvoval první zahraniční zájezdy.

V roce 1960 Gott nahrál první studiové nahrávky a současně začal zdokonalovat svůj hlas pod vedením profesora Karenina na pražské konzervatoři.

V 70. a 80. letech byl Karel Gott hvězdou české pěvecké scény. Koncertoval a nahrával po celém světě. Jeho repertoár obsahoval klasiku, lidové písně a velice oblíbenými se stala jeho vánočně laděná alba.

Nutno dodat, že největšího úspěchu dosáhl s převzatými písněmi.  Známými se staly písně od Karla Svobody (Mistrál, Nápoj lásky č. 10, Mám zlatej důl, Beatles, Čau lásko), a některé od Ladislava Štaidla (Kávu si osladím).

Gott vydával jednu píseň za druhou a jeho tvorba tím začala trpět. Ze stovek a tisíců nahrávek mělo jen malé procento skutečnou kvalitu.

Nicméně musíme smeknout před jeho neuvěřitelnou pracovitostí, suverénním přednesem a bezkonkurenčním hlasem.

Už na konci 80. let uvažoval o ukončení kariéry. Po fantastickém úspěchu dvou velkých turné v letech 1990 a 1991 své rozhodnutí přehodnotil a pokračoval v tvůrčí činnosti. Stal se žijící legendou, dodnes sbírá ocenění a nahrává nové písně, které ale bohužel už nejsou tak hlasově suverénní.

Zavří­t reklamu