Kletba bratří Grimmů: Co otrávilo Tomáše Hanáka a z čeho se radoval Miroslav Táborský?

Kletba bratří Grimmů
Zdroj: Česká televize
Kletba bratří Grimmů nabízí provokativní pohled na život slavné dvojice sběratelů místních pohádek a pověstí. 
Částečně se natáčelo i v České republice. Vidět jsme mohli třeba hrad Kost.Rozpočet filmu byl 80 milionů dolarů. Jde o největší finanční injekci v kariéře režiséra Terryho Gilliama.
Ve filmu si zahrál i "pošťák" Martin Kavan.
+ 3 fotky+ 4 fotky

Fantasy pro dospělé Kletba bratří Grimmů potěší hlavně svým provokativním zpracováním příběhu o dvou budoucích sběratelích mýtů a pohádek. Režisér Terry Gilliam oba bratry vyobrazil zcela bez servítků. Co měli ale s filmem společného Hanák a Táborský? A jak to, že jeden z nich dopadl dobře a ten druhý nic moc?

Kamil Šivák
Kamil Šivák20. 10. 2020 16:00

Máte rádi pohádky pro dospělé? Tak se dnes podívejte na Kletbu bratří Grimmů, a to ve 20:00 na Prima Max. Jake a Will (Jakob a Wilhelm) putují po vesnicích a sbírají různé kletby. Věří, že jedině tak dokážou místní obyvatele uchránit od kouzelných bytostí z lesa. Jenomže je čeká srážka se skutečným čarodějem a jeho nohsledy.

Náročný režisér

Terry Gilliam je umělec každým coulem. Má obrovskou představivost, ale praktickou stránku natáčení nezvládá. Jeho práci jsme mohli obdivovat třeba ve filmu 12 opic či Monty Pythonův smysl života. Všechny tyto snímky, včetně Kletby bratří Grimmů, měly jednoho společného problematického jmenovatele: peníze. Gilliamovy původní verze filmů jsou natolik okázalé, že by je producenti nedokázali nikdy zrealizovat.

Rozpočet se přetáhl i u Kletby. Nezbývalo tak nic jiného, než si udělat půlroční nucenou pauzu. Ale aspoň jedna věc se Gilliamovi podařila. Konečně mohl uskutečnit svůj nápad s živým lesem. Ten už chtěl původně použít na začátku osmdesátých let ve filmu Zloději času. V tomto případě se však nejednalo o film pro dospělé, ale dětskou fantasy plnou trpaslíků, rytířů, a dokonce i Napoleona.

Od propagandy po seriál

Jak to vůbec je s kulturním odkazem bratří Grimmů? Věnoval se mu pouze režisér Terry Gilliam? Ne, předběhl ho třeba už i Hitler. Jeho propagandistická mašinérie viděla v pohádce o Červené Karkulce symboliku nevinné germánské dívky a zlého židovského vlka. V sedmdesátých letech se zase staly jejich příběhy terčem feministických protestů za svůj, údajně, sexistický podtext. A konečně Grimmové v Americe. Konkrétně seriál Grimm, který jsme mohli vidět na Prima Cool.

Hanák a Táborský

Kletba bratří Grimmů je dalším filmovým počinem, který si může odškrtnout kolonku česká stopa. Kromě toho, že se ve filmu objevil hrad Kost nebo ten v Ledči na Sázavou, byli do snímku vybráni i čeští herci. Tomáš Hanák, který si zahrál vlčího muže, zprvu roli odmítal, když se ale dozvěděl, kdo je režisér, ihned souhlasil. Terry Gilliam je jeho velkým vzorem.

Po natáčení mu ale již moc veselo nebylo. Nedokázal totiž pochopit dvojí metr, kterým byly zahraničním štábem poměřovány zásluhy jednotlivých herců. Zatímco on obdržel na památku prostý župan, Miroslav Táborský, coby mlynář, čepici a mikinu. Táborský byl sice po majetkové stránce obdařen více, měl však strach z toho, zda se vůbec ve filmu objeví. Během premiéry se ale přesvědčil sám, že jej nevymazali a že to tak nebyly jen ceny útěchy.

Zdroje informací:

Wikipedia.com: Bratři Grimmové

TV Prima: Kletba bratří Grimmů

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Nejhorší rande Haliny Pawlowské: Praskly na ní legíny před očima ctitele, za jiným lezla domů po lešení

Související články

Další články