TestováníSoutěže

Lída Baarová: Film versus realita – o politiku se nezajímala a potrat jí ve skutečnosti zatajili

Lída Baarová: Film versus realita – o politiku se nezajímala a potrat jí ve skutečnosti zatajili
Zdroj: Česká televize/Wikimedia Commons/koláž Lifee.cz
+ 3 fotky+ 4 fotky
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Premiéra filmu Filipa Renče o hvězdě filmů pro pamětníky Lídě Baarové vyvolala mezi odborníky na její život vášnivé diskuze. Ne vše totiž bylo zobrazeno tak, jak to skutečně bylo, či dle dostupných informací mělo být. V čem se tak film lišil od reality? Nebo alespoň od poslední verze vzpomínek samotné Baarové, která je tak ráda často měnila?

Kamil Šivák 13. prosince 2020

Na film Lída Baarová se můžete podívat dnes ve 20:10 na ČT1. Lída Baarová dostane pozvánku do berlínských filmových ateliérů Babelsberg, které jsou považovány za evropský Hollywood. I tam se jí podaří okouzlit zástupy fanoušků. Její krásu ovšem obdivují i nacističtí pohlaváři, a to včetně jejich vůdce Adolfa Hitlera. Pravé peklo na ni však teprve čeká, a to až se vrátí po válce do Prahy.

Apolitická herečka

Lída Baarová se zajímala o spoustu věcí, ale politika to opravdu nebyla. Vždyť i samotnou NSDAP považovala za stranu agrárníků, třeba jakou byli ti Benešovi v Československu. Zřejmě ji zmátly jejich holínky, možná si myslela, že jsou zemědělské, ne vojenské. Nepřijala ani BMW, které jí Goebbels chtěl darovat na popud Hitlera.

Svůj názor řekla jen jednou, a to když se chystal zábor Sudet. Kulhavého ministra propagandy to urazilo natolik, že poslal Lídu okamžitě pryč. Ta pak celá vyděšená volala ihned do Hollywoodu, zda je ještě platná nabídka, kterou jí před rokem dali. Byla, ale za výrazně horších podmínek. Odmítla.

Lída Baarová: Co jste nevěděli o životě prvorepublikové hvězdy. Sláva i pád na samé dno
Mohlo by Vás zajímat:

Lída Baarová: Co jste nevěděli o životě prvorepublikové hvězdy. Sláva i pád na samé dno

Zatajený potrat

Lída Baarová se měla o ztrátě svého dítěte dozvědět až za nějaký čas. Dle jejích pamětí začala po premiéře filmu Barkarola krvácet. Když se pak probudila v nemocnici, sdělili jí lékaři, že šlo o pouhý polyp. Ve skutečnosti to bylo mimoděložní těhotenství. Kvůli tomu také nemohla mít další děti.

Největší kariéristka stříbrného plátna? Lída Baarová šla přes mrtvoly
Mohlo by Vás zajímat:

Největší kariéristka stříbrného plátna? Lída Baarová šla přes mrtvoly

Kulhavý ďábel se slzami na krajíčku

Brečel skutečně Goebbels Baarové do telefonu, když se s ní na Hitlerův rozkaz rozešel? Mnozí historikové tomu nevěří, hereččina kniha Útěky však toto tvrzení podporuje. Ministr propagandy měl svou ženu označit za ďábla, který vše zkazil. Také zdůraznil, že dal Hitlerovi čestné slovo, a to je závazek, který nemůže porušit.

Jejich vztah potvrdil i známý reportér Stanislav Motl, který dostal k dispozici přepisy odposlechů gestapa. Goebbels byl Baarovou posedlý. Neustále jí volal a fantazíroval, že se přestěhují na nějaký tichomořský ostrov, kde budou žít jako Adam a Eva. A když trošku vypil, měl napodobovat samotného Hitlera.

Po zákazu hraní začala Lída pomýšlet na sebevraždu. Dokázala si však ještě vynutit poslední hovor se svým milencem. Řekl jí, aby zůstala sama sebou. Naposledy se viděli v roce 1943 v Benátkách. Goebbels se ovšem tvářil zcela nezaujatě, jako by ji vůbec neznal. O dva roky později spáchal se svou ženou sebevraždu.

Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Lída Baarová
Česká televize: Lída Baarová

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články