Jak správně grilovat klobásy: Marinujte je a nenařezávejte

Jak správně grilovat klobásy: Marinujte je a nenařezávejte
Zdroj: Freepik.com

Pivo, burgery, steaky a klobásky prostě ke krásnému počasí patří. Pokud jste i vy milovníci grilování a chcete svou snahu o titul šéfkuchaře dovést k dokonalosti, pak se seznamte s následujícími chybami, které nejspíš děláte při jejich přípravě.

Petra Járková
Petra Járková 24. května 2020

Pokud chcete, aby klobásky držely tvar, nepraskly a nevytekla z nich šťáva, pak byste se měli vyvarovat těchto chyb, které při grilování dělá nejeden z  nás.

Grilovací sezona: Recepty na tři dokonalé dipy, které dodají vašim steakům říz
Mohlo by Vás zajímat:

Grilovací sezona: Recepty na tři dokonalé dipy, které dodají vašim steakům říz

Pokojová teplota je základ

Není nic lepšího než správně ogrilovaná klobása v přírodním střívku. Náplň, která tvoří samotnou klobásu, je dobře vyváženou kombinací masa a koření, která na základě teploty neustále pracuje. A to platí nejen o samotném grilování. Nikdy neházejte klobásu rovnou z ledničky na gril. Zbytečně vysoký rozdíl teplot jenom znásobí pohromu. Klobásu je třeba nechat přivyknout pokojové teplotě. To by se ostatně mělo dělat s jakýmkoliv masem. U klobásy je to zdaleka nejsnazší a stejně se téhle chyby pravidelně dopouštíme. Přitom stačí trocha trpělivosti nebo plánování.

Grilovaný ananas s chilli: Suroviny: ananas 2 kusy, chilli sušené 1/2 lžičky, med 3 lžíce, řecký jogurt 1 kelímek, dýňová semínka 2 lžíce. Postup: Ananasy oloupejte a nakrájejte na centimetrové plátky. Rozložte je do zapékací misky nebo na plech, posypte vločkami sušeného chilli a pokapejte medem. Dejte do trouby vyhřáté na 180 °C a pečte 15 minut. Potom zapněte v troubě gril a na nejvyšší teplotu grilujte 5 minut. Dezert ale raději hlídejte, med bude na ananasu karamelizovat a mohl by se připálit.
Mohlo by Vás zajímat:

Grilované ovoce: Jak na šťavnatý ananas s chilli nebo banán s medem a skořicí

Nenařezávejte je

Klobása není buřt, který si opékáte u táboráku. Těžko říct, odkud se tenhle nešvar vzal, zda jsme ho odkoukali od zbytečně vynalézavých a nezkušených stánkařů, nebo je to jenom zkrátka pocit, že naříznutím se klobáse uleví. Stane se přesný opak, protože všechny šťávy, které jsou zodpovědné nejen za typickou šťavnatou chuť, ale především klobásu zevnitř prohřejí a dopečou, uprchnou ven skrz jizvy, které jste nožem vyrobili. Můžete se pak snažit, jak chcete, ale hotová klobása bude vyschlá a vrásčitá. Přesný opak toho, co chcete – napnutou klobásu, která při prvním kousnutí krásně praskne a chuťově doslova exploduje.

Chcete si dopřát pivo a klobásu a u toho zhubnout?
Mohlo by Vás zajímat:

Nejlepší dieta pod sluncem: Budete jíst klobásy a pít pivo

Připravte si marinádu

Klobásky je dobré před hozením na gril trochu marinovat, ochrání je to před příliš rychlým žehem. Marinádu navíc můžete použít kromě klobás i na maso. Na povrchu klobásy se tak vytvoří ochranný povlak, který krásně zkaramelizuje, takže budete mít i vizuální povědomí o tom, co se s klobásou zrovna děje.

Domácí hořčice: 7 rychlých receptů, po nichž se budete olizovat až za ušima
Mohlo by Vás zajímat:

Domácí hořčice: 7 rychlých receptů, po nichž se budete olizovat až za ušima

Hliníková vanička

Ideálním řešením pro rovnoměrně propečenou klobásu je grilování v hliníkové vaničce. Tam ji můžete připravit spolu s přílohou. Klobása se ogriluje rovnoměrně, pustí šťávy do přílohy a vy máte dokonalé jídlo. Fantazii se meze nekladou – klobásy můžete poskládat na lůžko z kysaného zelí, čočky, fazolí, nakrájené zeleniny nebo brambor.

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Škola líčení: Vizážistka Diana Vitikačová vysvětluje, jak předejít nejčastějším chybám v líčení

Další články