Magdalena Dobromila Rettigová zemřela přesně před 175 lety. Autorka Domácí kuchařky dlouho neuměla česky

Magdalena Dobromila Rettigová zemřela přesně před 175 lety. Autorka Domácí kuchařky dlouho neuměla česky
Zdroj: Wikimedia commons/Public Domain

Dnes je tomu přesně 175 let od okamžiku, kdy zemřela Magdalena Dobromila Rettigová. Její odkaz je však natolik silný, že z něj spousta lidí čerpá dodnes. A to především ve svých kuchyních, v nichž se kdekdo inspiruje její známou Domácí kuchařkou.

Kateřina Sobolová
Kateřina Sobolová 5. srpna 2020

Magdalena Dobromila Rettigová se narodila v roce 1785 ve Všeradicích. Už jako malá přišla v sedmi letech o otce a postupně i o všechny sourozence. Poté, co jí zemřela poslední sestra, se s matkou odstěhovala do Plzně.

Vývar je ideální dát si v kombinaci s denním meníčkem,vyjde pak levněji.
Mohlo by Vás zajímat:

Velký průvodce vývary: Proč je polévka podle našich babiček „grunt“ a jaké nemoci léčí?

Rettigová prožila krásné manželství

Její máma ji odmala učila německy a do školy Magdalenu poslala až v jejich deseti letech. Rettigová, která se narodila jako Artmannová, ale v Plzni nezůstala a odešla za svou tetou do Prahy, kde si také poprvé začala vydělávat.

Až do svých 18 let neuměla česky. To se však změnilo poté, co poznala spisovatele a buditele Jana Aloise Sudiprava Rettiga, za něhož se v roce 1808 provdala. Rettigová se svým mužem prožila krásný vztah. Její manžel ji podporoval a pomáhal jí v její práci, což v té době nebývalo příliš obvyklé.

Magdalena Rettigová byla zároveň velmi aktivní ženou, která se hodně angažovala v literárním a kulturním životě. Pomáhala také s výukou a výchovou mladých dívek, které učila nejen domácí práce, ale rovněž je vzdělávala.

Domácí kuchařka Magdaleny Rettigové

Sama byla i literárně aktivní a napsala řadu knížek. Nejprve psala německy, později ale díky svému manželovi začala tvořit i v češtině. Setkala se například s Františkem Palackým nebo Josefem Jungmannem a přispívala do časopisu Květy. Mezi její známá díla patří Sbírka rozličných myšlenek, Kafíčko nebo Bílá růže, nejznámějším dílem české buditelky a spisovatelky je ale Domácí kuchařka (Pojednání o masitých pokrmech pro dcerky české a moravské), kterou vydala v roce 1826.

Tato kuchařka je zásobárnou kvalitních receptů, ale také praktickou příručkou pro ženy, které tak získají návod nejen na to, jak se pohybovat v kuchyni, ale i v životě. Rettigová vařila oblíbenou klasiku v čele s rajskou a svíčkovou omáčkou, pekla dorty i pečivo, připravovala ovšem také zadělávané drozdy, pudink z raků, kuřata s lanýži nebo zapečené hlemýždě.

Velmi ráda používala zeleninu a vytvořila i něco jako předchůdce masoxu. Magdalena Dobromila Rettigová zemřela v roce 1845 ve věku šedesáti let v Litomyšli. Nejspíš na srdeční slabost a jen rok poté, co ze světa odešel její milovaný manžel.

Čočková polévka Suroviny: 1 stroužek česneku 1 cibule 1 mrkev 2 řapíky celeru 2 lžíce olivového oleje 1-1/2 hrnku čočky 1-1/2 lžičky sušeného tymiánu 1 lžička sušeného oregana 1 lžička sladké papriky 1 kostka zeleninového bujonu sůl pepř hladkolistá petrželka housky Postup: Nejdřív si připravím zeleninu. Česnek a cibuli nasekám nadrobno, mrkev mám ráda na kolečka a řapíkatý celer na silnější půlkolečka. Když mám jarní mrkev, ani ji neloupu, jen ji vydrhnu kartáčkem. V hrnci se silným dnem rozpálím olej a opeču na něm dosklovata cibuli, pak přidám česnek a zeleninu a ještě asi minutu opékám. Sotva lehce zezlátne, zaliju zeleninu osmi hrnečky vody a přidám sůl a čerstvě namletý pepř Přebranou čočku vsypu k zelenině. Přidám koření a když se voda začne vařit, i zeleninovou kostku. Stáhnu plamen a vařím zhruba hodinu. Polévku ničím nezahušťuji, jen ji částečně rozmixuji tyčovým mixérem, aby ‚zhoustla‘. Teprve pak podle chuti osolím. Polévku nandám do talířů a ozdobím petrželkou. Vedle v misce mám přichystané na másle pečené houstičky.
Mohlo by Vás zajímat:

Recepty našich prababiček: Bylinky a spousta zeleniny v hlavní roli

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Sexuoložka Laura Janáčková: Žena po pětatřicítce utáhne muže hlavně na vaření, atraktivita začíná klesat

Další články