Zdravotní stav Céline Dion se nelepší: Zpěvaččina sestra Claudette se modlí, aby se na Vánoce setkaly u stromečku

Zdravotní stav Céline Dion se nelepší: Zpěvaččina sestra Claudette se modlí, aby se na Vánoce setkaly u stromečku
Zdroj: Profimedia
Kanadská zpěvačka Céline Dion svádí nerovný boj se stiff person syndromem, neurologickým onemocněním, které z lidé dělá živé sochy. Nemilosrdnou diagnózu zveřejnila loni v prosinci.Ačkoliv jde o neléčitelnou a vinou křečí celého těla velmi bolestivou nemoc, Céline je rozená bojovnice a rozhodla se jí postavit čelem.Denně shání informace od předních kapacit a rehabilituje. Přesto se zdá, že nad ní nemoc vítězí.Zpěvaččina starší sestra Claudette se modlí, aby se Céline koncem prosince objevila u stromečku. Vánoce jsou totiž pro velmi početnou rodinu Dionových velmi význačnými svátky. Céline je vždy trávila v rodném Québeku. Letos ale pro ni bude zvlášť obtížné se tam z Las Vegas přepravit. Na snímku z Vánoc 2018 s nejstarším synem René-Charlesem (22), dvojčaty Nelsonem a Eddym (11) a milovanými pejsky.+ 2 fotky+ 3 fotky

Nepřestává bojovat, ale její stav se evidentně nelepší. Kanadská zpěvačka Céline Dion (55) se už rok potýká se vzácným neurologickým onemocněním zvaným stiff person syndrome (SPS), který vinou svalových spasmů dělá z lidí živé sochy. O aktuálním stavu interpretky hitu My Heart Will Go On promluvila v exkluzivním rozhovoru pro magazín Hello! Canada její sestra Claudette (74).

Tereza Švandová
Tereza Švandová06. 09. 2023 14:00

Ačkoliv se Céline všemi prostředky i financemi snaží nemoc dostat pod kontrolu a neúnavně rehabilituje, na SPS je bohužel krátká. "Dělá vše proto, aby se uzdravila. Je to silná žena," poukázala pro Hello! Canada Claudette.

Co je stiff person syndrome?

Stiff person syndrome (SPS), který postihl kanadskou zpěvačku Céline Dion, je vzácné neurologické onemocnění. Projevuje se svalovou ztuhlostí v oblasti trupu a končetin. Bolestivé křeče přitom mohou být vyvolány například "pouhým" hlukem, dotykem nebo stresem.

Lidé postižení stiff person syndromem často padají, protože jim chybí potřebné reflexy. Pacienti také mají potíže s chůzí a pohybem obecně, postupně se u nich mohou vyvinout tělesné deformace. Onemocnění se dvakrát častěji projevuje u žen než u mužů.

Dosud není známo, co přesně nemoc způsobuje, nicméně často bývá zaměňována za Parkinsonovu chorobu, roztroušenou sklerózu nebo fibromyalgii (porucha, která postihuje svaly a měkkou tkáň).

Na SPS dosud neexistuje lék. Pacientům se podávají pouze antidepresiva, myorelaxanty (léky uvolňující svaly) a antikonvulziva (léky proti křečím).

Zdroj informací: en.wikipedia.org

Můžeme pro ni udělat jen málo

Moc dobře ale ví, že pěnice svádí boj s extrémně silným soupeřem. Na SPS neexistuje lék a prognóza není dobrá. Navíc jde vinou křečí o velmi bolestivé onemocnění. "O té nemoci zatím víme jen velmi málo," posteskla si Claudette.

"Provázejí ji spasmy, které nejdou dostat pod kontrolu. Každý jste určitě zažili stav, kdy jste v noci vyskakovali z postele s křečí v noze. Tak podobné křeče máte při této nemoci v celém těle. Můžeme toho pro ni udělat jen málo, maximálně jí ulevit od bolesti."

Vidina společných Vánoc

Claudette nicméně nepřestává věřit, že se její milovaná mladší sestřička objeví na Vánoce v rodném Québeku. "Už roky máme tradici, kterou nám předali maminka s tatínkem, a to že společně slavíme Vánoce," rozpovídala se Claudette, která má vedle Céline ještě dalších 12 sourozenců.

Zda tomu tak bude i letos, je ale otázka. Pro zpěvačku, žijící v Las Vegas, může být kanadský Québec nedosažitelnou destinací. "Nikdo z nás zatím neví, co dostane pod stromeček. Nejúžasnějším dárkem by ale bylo, kdyby se u něj objevila Céline. Nikdy nevíte. Držíme jí palce a posíláme veškerou lásku a pozitivní myšlenky," připustila.

Dvojčata se statečně drží

Zatímco Claudette sestřin stav velmi prožívá a rozhodně z něj nemá dobrý pocit, mladší synové Céline, jedenáctiletá dvojčata Nelson a Eddy, nesou maminčino trápení statečně. Pomáhá jim ho zvládnout i teta Linda se strejdou Alainem, kteří se ke zpěvačce nastěhovali, aby se postarali nejen o ni, ale hlavně kluky. "Maminka pořád spoustu věcí kolem nich zvládá, ale mají po ruce i tetu a strejdu. Takže se nemusejí bát, že se něco stane," uzavřela Claudette.

Zdroje informací:
Hellomagazine.com
en.wikipedia.org

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Hvězda Ulice Anna Fixová otevřeně o nejtěžších chvílích v životě: Nechtěla jsem se probudit a žít

Související články

Další články