Příběh manželů Dany a Emila Zátopkových: Přišla mu pogratulovat do šatny a byla z toho láska na celý život

Příběh manželů Dany a Emila Zátopkových: Přišla mu pogratulovat do šatny a byla z toho láska na celý život
Zdroj: Profimedia
Emil Zátopek byl výtečným běžcem - vytrvalcem. Lidé se sice často smáli jeho běžeckému stylu a grimasám ve chvílích největšího fyzického vypětí, přesto dokázal pobláznit celý svět. Poprvé na sebe výrazně upozornil během Olympijských her v Londýně v roce 1948, kde vybojoval zlato v běhu na 10 kilometrů a stříbro na poloviční trati.Jeho největší úspěch ovšem přišel o čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách. Díky třem zlatým medailím se nejen stal miláčkem finského publika, ale také velkou inspirací pro spisovatele Otu Pavla, který o něm napsal jednu ze svých legendárních sportovních povídek.V Helsinkách zvítězil Emil Zátopek nejen na pěti a desetikilometrové trati, ale také v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Tak výjimečný vytrvalec to byl.Dana Zátopková opanovala roku 1952 v Helsinkách soutěž v hodu oštěpem. Své náčiní poslala hned prvním hodem za značku 50 metrů, čímž stanovila nový olympijský rekord a získala zlatou medaili. Stalo se tak jen krátce poté, co její manžel Emil zvítězil v běhu na pětikilometrové trati.+ 4 fotky+ 5 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Narodili se ve stejný den, oba se rozhodli věnovat vrcholově atletice a strávili spolu 52 let. Manželé Dana a Emil Zátopkovi by v pondělí oslavili sté narozeniny. Na startu jejich láskyplného příběhu přitom stála poměrně bizarní historka.

Tereza Švandová
Tereza Švandová 19. září 2022

Začínající oštěpařka Dana, tehdy ještě Ingrová, dostala roku 1948 od svazových funkcionářů za úkol pogratulovat vycházející běžecké hvězdě Emilu Zátopkovi k československému rekordu na tříkilometrové trati„Řekli mi, abych předtím v jeho šatně zaklepala, kdyby byl náhodou v trenýrkách. Tak jsem šla, zaklepala, podala mu ruku a řekla, že mu blahopřeju. Asi dva týdny nato jsme jeli v jednom autobusu na závody do Bratislavy, a to už jsem pozorovala, že Emil pořád manévruje, aby seděl vedle mě. A když jsme jeli zpátky, už tam seděl,“ svěřila se Dana Radiožurnálu.

Kontroverzní Emil Zátopek: Spolupracoval s StB, ale kritizoval také sovětskou okupaci
Mohlo by Vás zajímat:

Kontroverzní Emil Zátopek: Spolupracoval s StB, ale kritizoval také sovětskou okupaci

Historický zápis na olympiádě v Helsinkách

V noci autobus zastavil na zábavě v Lanžhotě, kde Zátopka všichni okamžitě poznali a vyžádali si od něj taneční sólo„A on si přišel pro mě. Na Moravě když si někdo vezme děvče na sólo, tak to znamená, že se veřejně přiznává, že k ní má nějaké city. Mně to samozřejmě velmi lichotilo. Zamilovala jsem se hned,“ dodala sportovkyně.

O čtyři roky později už se Zátopkovi zapsali do dějin. Na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 získali jako historicky jediný manželský pár čtyři zlaté medaile. Dana opanovala svůj oblíbený hod oštěpem, Emil běh na 5 a 10 km, a dokonce maraton, který absolvoval poprvé v životě. Dana navíc získala nejcennější kov jen chvíli poté, co její muž triumfoval v pětikilometrovém závodě. Když Emil v legraci na tiskové konferenci prohlásil, že manželku svým výkonem inspiroval, ta mu v typicky hravém duchu odpověděla: „Vážně? Tak dobře, jen běž a zkus inspirovat nějakou jinou a uvidíme, jestli taky hodí oštěp padesát metrů daleko!”

Náročné scény dvou olympijských klání v Londýně a Helsinkách vznikaly v Brně na stadionu Za Lužánkami.
Mohlo by Vás zajímat:

První reakce na drama Zátopek: Citlivě natočený příběh, ale Emil se chová jako trotl

Manželství chybělo jen dítě

Takoví zkrátka manželé Zátopkovi byli. Jejich receptem na spokojené manželství byl právě humor, vzájemné škádlení a zároveň podpora toho druhého v tom, v čem vynikal. Jediné, co oběma chybělo ke štěstí, bylo miminko. Dana byla bohužel v důsledku vážné nemoci v dětství neplodná, a potomka se tak s manželem nedočkali„Utěšoval mě a říkal, proč se trápíš? Myslíš, že když nebudeme mít děti, tak lidstvo vymře?“ citoval časopis Vlasta Danu Zátopkovou. Později prý uvažovala o adopci, tu ale Emil zamítl.

Když legendární běžec roku 2000 zemřel, bylo Daně 78 let. Jen velmi těžko se s jeho odchodem vyrovnávala. Jeho popel měla proto až do smrti uložený doma v malovaném džbánku. Když k ní přišli na návštěvu přátelé, položila džbánek na stůl, aby si všichni mohli s Emilem přiťuknout. Dana Zátopková zemřela v březnu 2020 ve věku úctyhodných 97 let.

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články