Fit a krásnátestovánísoutěže

Vylezl z moře, dokouřil cigaretu a zemřel. Poslední den herce Josefa Hlinomaze, který skonal na vysněné dovolené

Zdroj:CS Film

+ 5 fotek+ 6 fotek

Představitel svérázných filmových postav Josef Hlinomaz bývá označován jako herec malých rolí. K této škatulce lze dodat jediné, malých, ale zato pořádně výrazných. Ostatně, kdo by si nepamatoval například drsňáka jménem Gogo, kterého ztvárnil ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Stejně svérázný byl mimochodem i jeho život…

Jana Jánská 29. dubna 2020

Narodil se ještě za Rakousko-Uherska do rodiny učitele. Tato skutečnost ovšem nijak neovlivnila školní výsledky malého Pepíka. Učení ho příliš nebavilo, takže si pár tříd dokonce zopakoval. Už od malička ale miloval biograf, divadlo a malování.

Od divadla k filmu

Na rozdíl od studií na reálném gymnáziu Hlinomaz úspěšně zakončil dramatickou konzervatoř na první pokus a nastoupil k divadlu. V různých angažmá, která mu přinesla i velmi blízké přátelství s Miroslavem Horníčkem, vydržel až do padesátých letech. Pak utekl k filmu. Důvodem měla být údajně jeho nechuť učit se dlouhé divadelní texty. Něco na tom nejspíš bylo, protože jeho filmotéka už následně zahrnuje role tak maximálně o pár větách, zato mimicky i hlasově velmi výrazné. Kromě zmíněného drsňáka Gogo se například proslavil coby Grimpo ve westernové parodii Limonádový Joe, kde rozkousal housle, nikoli opravdové, ale vyrobené z cukru.

Legendární je jeho odpověď, kterou pronáší jako hostinský Palivec v Dobrém vojákovi Švejkovi na otázku tajného, jenž se ptá, zda na zdi nebyl obraz císaře pána. „Byl,“ reaguje Hlinomaz: ,,ale sundal jsem ho a dal na půdu, protože na něj s*aly mouchy.“

Thumbnail # Miloval svého partnera a kouřil tři krabičky cigaret denně. Životní lásky Eduarda Cupáka
Mohlo by Vás zajímat:

Miloval svého partnera a kouřil tři krabičky cigaret denně. Životní lásky Eduarda Cupáka

Nadaný malíř

Kromě lásky k hereckému kumštu Josefa Hlinomaze životem provázelo i malování. Jeho výtvarná díla jsou naivní a stejně osobitá, jako byl on sám. Hercovy obrazy z prostředí cirkusů, varieté či divadel jsou součástí řady soukromých sbírek i galerií nejenom u nás, ale také v zahraničí. Málo se také ví, že ilustroval knihy a dokonce psal fejetony.

Svérázný vtipálek

Odskočíme k filmu Pelíšky, který vznikl až řadu let po hercově smrti. Vzpomínáte na hlášku Jiřího Kodeta, který s gustem zařve: ,,Proletáři všech zemí, vyli*te si prdel!“ Pokud jste si až do teď mysleli, že pochází z pera tvůrců filmu, nikoli. Je to totiž název jednoho z Hlinomazových obrazů.

Navenek zemitý herec tak žil i v soukromí. Byl jednou ženatý, manželství se rozpadlo díky nevěře jeho první ženy. Hlinomaz ovšem nelenil a bývalou manželku, která se mezitím znovu provdala za svého milence, svedl, takže vlastně sokovi nasadil také parohy. Soužití s ženami ovšem korunoval vlastní milenkou, kterou si po čase přivedl k sobě domů. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ona dáma nebyla vdaná a nenastěhovala se k němu i se svým manželem.

Thumbnail # Legendární herečka Marie Rosůlková. Laskavá jeptiška, která manžela nahradila bratrem
Mohlo by Vás zajímat:

Legendární herečka Marie Rosůlková. Laskavá jeptiška, která manžela nahradila bratrem

Smrt u moře

Nejspíš byste to do něj neřekli, vzhledem k jeho korpulentní postavě, ale Josef Hlinomaz miloval plavání a moře, což se mu bohužel stalo osudným. V létě roku 1978 se vypravil se svou milenkou a jejím manželem do Splitu. Jednou ráno si šel po snídani zaplavat, když se vrátil, dal si kávu a cigaretu. Pak svým typickým způsobem prohlásil, ať jdou všichni do prdele a odešel do pokoje, kde ho postihl infarkt, na který zemřel. Nutno dodat, že už v té době byl vážně nemocný a tato nešťastná událost ho tak možná ušetřila krutých bolestí i lidského odcházení…

NA ZAJÍMAVOSTI O SVÉRÁZNÉM HERCI JOSEFU HLINOMAZOVI SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Zdroj textu: Wikipedia.org, csfd.cz, ahaonline.cz, fdb.cz

Další články

Zavří­t reklamu