Legendární režisér Oldřich Lipský by letos oslavil 95. narozeniny: Podívejte se na unikátní kostýmy a fotografie z jeho věhlasných komedií

10. dubna 2019
Wikipedia
Wikipedia

Oldřich Lipský natočil mnoho velmi oblíbených filmů, patří mezi ně například komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech. Vy se nyní můžete díky výstavě na počest 95. narozenin tohoto filmového velikána podívat na kostýmy z těchto legendárních komedií.

Slavný český režisér a scenárista Oldřich Lipský – bratr známého herce Lubomíra Lipského – by letos oslavil 95. narozeniny. Přijďte si připomenout jeho slavné komedie. Ve výstavních prostorech Barrandov Studia Filmpoint je připravena výstava k jeho životnímu dílu.

Těšit se můžete na filmy,  které vznikly ve spolupráci s Barrandov Studiem, jako třeba Tři veteráni, Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Ať žijí duchové!, Marečku, podejte mi pero!, Limonádový Joe a mnoho dalších. Vy se můžete pokochat pohledem na kostýmy a fotky z těchto legendárních komedií.

Lipský pocházel z rodiny vyhlášeného pelhřimovského cukráře a nadšeného ochotníka Viléma Lipského, jenž pěstoval lásku k divadlu u všech tří synů, kteří od dětství hráli v místním ochotnickém spolku Rieger, a jenž se objevil v několika filmech.

Po několika semestrech zanechal studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, aby se mohl plně věnovat divadlu a záhy hlavně filmu, s nímž přišel do styku již na sklonku okupace.  Od roku 1949 pracoval v různých filmařských profesích, nejprve jako asistent režie a scenárista.

Filmovou režii si prvně vyzkoušel v tandemu s Janem Strejčkem při natáčení tendenční proticírkevní veselohry Slepice a kostelník s Vlastou Burianem v hlavní roli. Díky smyslu pro humor a nadsázku zasvětil celou svou tvorbu komediálním filmům.

K úspěchu jeho filmů přispěly nejednou i efektní filmové triky. Největší boom zažíval Lipský v 60., 70. a 80. létech, kdy natáčel dodnes populární snímky, které můžeme rozdělit do tří skupin: komedie, parodie a dětské filmy.

Ve svých filmech, které měly vždy vysokou a vkusnou úroveň a nezanedbatelný divácký ohlas, hráli naši nejlepší herci, počínaje jeho bratrem Lubomírem Lipským, Milošem Kopeckým, Rudolfem Hrušínským, Vladimírem Menšíkem, Jiřinou Bohdalovou, Karlem Effou, Jiřím Sovákem a mnoha dalšími.

 

Zavří­t reklamu