Fit a krásnátestovánísoutěže

Vratné lahve: Kvůli zákeřné nemoci se film málem nedotočil, Svěrák hrál zavěšený na jeřábu

Zdroj:TV Nova

+ 6 fotek+ 7 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Komedie Vratné lahve je oblíbená mezi všemi generacemi. Hlavní roli si v ní zahrál Zdeněk Svěrák. Jeho postava je učitel v důchodu, který si už nechce připadat neužitečný, a tak vezme místo brigádníka ve výkupu lahví v jednom pražském supermarketu.

Petra Járková 8. prosince 2019

Ústřední postavou filmu Vratné lahve je Josef Tkaloun (Zdeněk Svěrák), který je pětašedesátiletý učitel češtiny na gymnáziu. Výuku už ale vzhledem k pokročilému věku nezvládá a drásá mu nervy, proto se rozhodne školu opustit. Doma nemá do čeho píchnout, a tak si začne přivydělávat ve výkupu lahví. I když děj vypadá zdánlivě jednoduše, vznik filmu provázela spousta komplikací.

Zápal plic

Režisér Jan Svěrák dostal během natáčení zápal plic. To se muselo přerušit na necelý měsíc, za který místo, kde měla být natáčena scéna letu balonem, zarostlo a vše se muselo odehrát jen v koši zavěšeném na jeřábu. Scénu přitom napsal Zdeněk Svěrák údajně proto, protože si přál zažít takový výlet.

Vyhrála velikost nosu

Scéna, kdy Josef vykonává s vnukem Tomíkem malou potřebu, ve filmu trvala 15 sekund, se ve skutečnosti natáčela hodinu a půl. Ani obsazení Vratných lahví nebylo od počátku jasné. Josefovu dceru Helenku měla původně hrát Petra Špalková. Casting ale nakonec vyhrála Tatiana Vilhelmová, protože mají se Zdeňkem Svěrákem stejně velké nosy.

Thumbnail # Prokletí herců z filmu Nejistá sezóna: Krátce po premiéře dva zemřeli, jeden utrpěl vážný úraz
Mohlo by Vás zajímat:

Prokletí herců z filmu Nejistá sezóna: Krátce po premiéře dva zemřeli, jeden utrpěl vážný úraz

Na samotě u lesa

Během filmu můžeme vidět v záběru fotografii visící na zdi. Jsou na ní zobrazeni pan a paní Tkalounovi zamlada. Fotka pochází z filmu Na samotě u lesa, kde si spolu Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová manželský pár už jednou zahráli. Možná proto působí na televizní obrazovce tak sehraně.

Velký výdělek

Produkce za natáčení snímku vyplázla 33 milionů korun. Návštěvnost byla ale tak vysoká, že výdělek daný rozpočet značně převyšoval. Po pěti měsících od uvedení se tržby vyšplhaly na více než 115 milionů.

NA SNÍMKY Z FILMU VRATNÉ LAHVE SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

REDAKČNÍ TIP: NA FILM VRATNÉ LAHVE SE PODÍVEJTE DNES VEČER OD 20:20 NA TV NOVA

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články

Zavří­t reklamu