Adventní půst podle Kateřiny Cajthamlové může držet každý, a přitom nehladovět

Adventní půst podle Kateřiny Cajthamlové může držet každý, a přitom nehladovět
Zdroj: Herminapress
Odbornice na výživu Kateřina Cajthamlová říká, že v adventu bychom měli držet půst.Kateřina Cajthamlová je divákům známá díky pořadu Jste to, co jíte.Kateřina Cajthamlová varuje, že půst neznamená hladovění.Kateřina Cajthamlová je proti držení nesmyslných diet.+ 7 fotek+ 8 fotek

Lékařka a odbornice na výživu Kateřina Cajthamlová (61) vysvětluje v rozhovoru pro Lifee.cz, proč bychom se o Vánocích neměli omezovat v jídle, zda je možné přes svátky nepřibrat, a proč je tolik důležitý adventní půst. Co v půstu jíst a pít, a proč především nehladovět?

Veronika Nováková
Veronika Nováková 11. 12. 2023 05:00

Odbornice na výživu Kateřina Cajthamlová (61) je zděšena dotazy, jak na Vánoce jíst a nepřibrat. Svátky bychom si podle ní měli hlavně užít a rozhodně se v jídle neomezovat. Ovšem, nejít do žádného extrému.

"Mohu vás uklidnit, protože Vánoce jsou dva vánoční svátky – 25. a 26. prosince. A to můžete jíst opravdu cokoliv, tělu to vůbec nic neudělá," říká Kateřina a zároveň varuje před obžerstvím, které by trvalo až do Nového roku. Extrémem jsou podle ní také nezdravé diety. "Mimochodem, hubený je někdo, koho někdo hubí," glosuje oblíbená výživářka.

Kateřina Cajthamlová radí v adventu půst

Podle Kateřiny Cajthamlové bychom s příchodem adventu měli více než diety řešit úklid ve svém těle a ve své mysli. Jedině psychická pohoda totiž vede ke spokojenému tělu. ekala bych, že vás bude spíše zajímat půst! Postní doba nám začala 3. 12., tedy se začátkem adventu," varuje známá výživářka.

A pokud bychom čekali, že půst je především o zřeknutí se jídla, vyvádí nás Kateřina z omylu. "Upozorňuji, že půst znamená, že se zbavím zbytných zábav, takže v dnešní době bych řekla – nekoukat na televizi, nechodit do kina nebo do divadla, na žádné tancovačky, a zahodím mobil," poukazuje Cajthamlová na nešvary současné doby. "Jdu se zvnitřnit, hovořím s Bohem, neboli pustím pitomosti, a samozřejmě nemlsám."

Půst není hladovka, varuje odbornice

Kateřina Cajthamlová radí dodržovat zvyklosti našich předků, kteří půsty drželi běžně. Věděli, že pro tělo jsou nezbytně nutné. "Při přísném půstu, který drželi vrahové v den výročí vraždy, se jedl chléb s vodou," vysvětluje Kateřina tehdejší zvyklosti. "Neexistuje půst jako hladovka. Při mírnějším půstu jste si odpustila sladkosti, alkohol a maso – kromě ryb. Ryby jste normálně jedla," říká odbornice na výživu a závěrem si neodpustí další vtipnou glosu. "Takže půst není hladovka, stejně jako přerušovaná soulož není antikoncepce," varuje Kateřina Cajthamlová čtenáře Lifee.cz.

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Tereza Mašková o boji s bulimií: Naplno to propuklo ve StarDance, tělo mi začalo vypínat a přišel kolaps

Související články

Další články