Nebezpečná historie diet aneb Když se ze slova zhubnout stane zhebnout

Nebezpečná historie diet aneb Když se ze slova zhubnout stane zhebnout
Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain
Lord Byron preferoval octovou dietu. K tomu denně jeden šálek čaje a syrové vejce. Zvracení a průjem zaručen.Pokud budete často spát, stanou se z vás vyznavači diety Šípkové Růženky. Pokud byste nemohli zabrat, obstarejte si sedativa.Sylvester Graham propagoval zdrženlivost a vegetariánství. Lidé jsou prý tlustí, neb mají až příliš moc sexu. Alkohol je vlastně neurotoxin, který škodí mozku. Vědci zjistili, že chronické nadměrné pití může poškodit hippocampus, tedy část mozku, která je klíčová pro paměť. Ženy by měly omezit příjem alkoholu na jednu sklenici denně a muži na dvě. Po 65 letech už by muži měli snížit + 4 fotky+ 5 fotek
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Štíhlá postava je snem snad každého člověka. Proto se v průběhu staletí objevila spousta diet, které měly lidem dopomoci ke splnění jejich přání. Některé tipy na shození přebytečných kil ale působí opravdu bizarně a nejsou dvakrát zdravé.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 21. června 2022

Jako první se o svůj vzhled a kondici začali starat starověcí Řekové a Římané. Cvičení holdovali hlavně bohatí lidé, kteří si mohli dovolit navštěvovat tělocvičny, kde trávili až osm hodin denně. Lékař Hippokrates věřil, že lidé s nadváhou trpí nespavostí, plynatostí, bolestmi a zácpou. Jeho rada? Pravidelný pohyb, dieta a zvracení. Dnes již ale víme, že tudy cesta rozhodně nevede.

Dieta podle Kolji aneb Jak se Andrej Chalimon stal závislým na českých houskách
Mohlo by Vás zajímat:

Dieta podle Kolji aneb Jak se Andrej Chalimon stal závislým na českých houskách

Hubnutí a věda

Dodržování diet, které se často objevují na sociálních sítích a jsou označovány jako ty „nejlepší“, mívá na lidský organismus naopak zcela jiný účinek. Mnohdy i fatální.

Tímto ožehavým tématem se zabývala Emma Laing, profesorka dietetiky z Univerzity v Georgii. Poukázala zejména na to, že takové diety jsou omezující. A to v tom smyslu, že přijdeme o sacharidy a tuky, které tělo potřebuje pro specifické metabolické funkce. Pak to často končí nezdravým přejídáním, letargií a únavou.

Trápení herečky Judy Garland: Co nejdéle musela vypadat jako dítě, držela drastickou dietu
Mohlo by Vás zajímat:

Trápení herečky Judy Garland: Co nejdéle musela vypadat jako dítě, držela drastickou dietu

Vyvážený jídelníček

Jestliže některá z diet nabádá, abychom z jídelníčku vyhodili potraviny s vysokým obsahem vlákniny, je to také špatně. Sice lze zhubnout, na druhou stranu můžeme mít problém se svaly, kostmi a trávením. Dalším negativem je i finanční stránka. V případě, že je nutné k dietě kupovat speciální přípravky, očekávejme v peněžence pěkný průvan.

Dle webu Science Daily je mnohem lepší dbát na vyvážený jídelníček a pravidelné stravování. Statistika z roku 2017 odhadla, že každé páté úmrtí na planetě bylo způsobeno nezdravým jídlem nebo špatnými stravovacími návyky. V tomto případě nepomohou diety, ale globálně šířená osvěta.

Do role Sibylly byla Eva Green obsazena pouhý týden před začátkem natáčení.
Mohlo by Vás zajímat:

Uhrančivá Eva Green: Francouzská herečka si udržuje krásu pomocí pilates a ignorováním diet

Bizarní dietní doporučení

Představte si, že by za vaše kila navíc mohla příroda. Že je to nesmysl? Anglický lékař, epidemiolog a historik lékařství Thomas Short (1690 – 1772) si to nemyslel. Ve své knize Příčiny a důsledky korpulence uvedl, že nadváhu způsobuje život u bažin. Chcete tak být slim fit? Odstěhujte se jinam.

Nebo si pořiďte „pomocníka“. Proč se trápit zdravým, a mnohdy ne příliš chutným jídlem, když vás může tuku zbavit někdo jiný? Na začátku 20. století se v pilulkách podávala vajíčka tasemnic s jednoduchým reklamním sloganem: „Jezte více a zhubněte.“ Jenomže to mělo i vedlejší účinky. Když tasemnice dorostly do délky sedmi metrů, začaly u hostitelů vyvolávat záchvaty, meningitidu a demenci. Nechyběly však ani cysty na mozku, očích a míše. A tak tomu musela americká vláda učinit přítrž.

Na další neobvyklé diety se můžete podívat do galerie…

Zdroj informací: 
Active.com: 11 weirdest diets in history

Cvičitelka Hanka Kynychová: Tři roky jsem žila s tyranem, bití mi přišlo normální

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články