Nedožité devadesátiny Jana Libíčka: Přejídáním si léčil deprese z tragického osudu svých rodičů

Nedožité devadesátiny Jana Libíčka: Přejídáním si léčil deprese z tragického osudu svých rodičů
Zdroj: se souhlasem České televize
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Jan Libíček, herec s nepřehlédnutelnou postavou, by 28. září oslavil devadesáté narozeniny. Oblíbili si jej filmaři i televizní diváci. Díky tomu se objevil v mnoha komediích, které již dnes patří do zlatého fondu československé kinematografie. V soukromí ale už tak veselo nebylo. Jan Libíček bojoval s nadváhou a panickou hrůzou z bílých plášťů.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 28. září 2021

Jan Libíček se narodil 28. září 1931 ve Zlíně. Byl to filmový a divadelní herec. Díky své bodré nátuře a baculaté postavě byl obsazován hlavně do komických rolí. Za všechny filmy jmenujme Světáci, Zabil jsem Einsteina, pánové či Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Jeho herecký talent si můžeme připomenout i zítra v 9:05 na ČT 3 ve filmu Konec agenta č. 312, z něhož pochází úvodní fotografie k článku.

100 let od narození Felixe Holzmanna: 10 nesmrtelných hlášek legendárního komika
Mohlo by Vás zajímat:

100 let od narození Felixe Holzmanna: 10 nesmrtelných hlášek legendárního komika

Komediální talent Jana Libíčka

Jan Libíček se vyučil zámečníkem a již na učilišti bavil své spolužáky komediálními výstupy. O něco později se přestěhoval do Prahy, kde si dodělal maturitu a nastoupil na DAMU. Po vojenské službě si domluvil angažmá v Divadle Na Zábradlí. Tam dostal nabídku na hlavní roli v představení Král Ubu. Díky tomu si jej všimli i filmoví režiséři.

Pravdou je, že dostával spíše menší, ale zato nezapomenutelné role. Kromě již zmíněných komedií se objevil také ve vážnějších snímcích, a to sice v psychologickém dramatu Den sedmý, osmá noc. Nevyhýbal se však ani pohádkám jako Tři oříšky pro Popelku a televizním seriálům Hříšní lidé města pražského a Byli jednou dva písaři.

Jak utopit doktora Mráčka: Jan Libíček zemřel při natáčení a vodnická kletba pronásledovala i další herce
Mohlo by Vás zajímat:

Jak utopit doktora Mráčka: Jan Libíček zemřel při natáčení a vodnická kletba pronásledovala i další herce

Zdravotní problémy Jana Libíčka

Ač měl s manželkou Zdenou hezký život, Jan Libíček nikdy nebyl zcela šťastný. Trápila jej nadváha. Nedokázal si však rozkázat a přestat jíst. Vážil až 150 kilogramů. To v něm vyvolalo stavy mrzutosti. Věděl, že mu přejídání škodí, nedokázal si však pomoct. Holdoval zejména nočnímu stravování. To je ze všech nejhorší. Tělo totiž není schopno stravu efektivně zpracovat, a tak ji ukládá jako tuk.

Existuje teorie, že si přejídáním léčil mindráky ze smrti rodičů. Matka utrpěla šok během bombardování, nikdy se již plně nezotavila a zbytek života strávila v různých sanatoriích. Otec zase podlehl v mladém věku rakovině. Jan Libíček bojoval s otoky nohou, cukrovkou a problémy s ledvinami, na což nakonec také doplatil.

Čtyři vraždy stačí, drahoušku je česká filmová komedie režiséra Oldřicha Lipského z roku 1970 s Lubomírem Lipským v hlavní roli. Film je doplněn komiksovými kresbami Káji Saudka.
Mohlo by Vás zajímat:

Čtyři vraždy stačí, drahoušku: Herec Jan Libíček na natáčení trpěl jako pes

Smrt Jana Libíčka

Libíčkovi se stalo osudným natáčení filmu Jak utopit dr. Mráčka. V jednom okamžiku spadl z loďky po zádech do Vltavy.Měli jsme tam kaskadéry s motorovým člunem, ti k němu hned přispěchali a vytáhli ho. Pokoušeli jsme se ho vzkřísit, okamžitě jsme přivolali záchranku, která vzápětí dorazila, a Jan se skutečně tak napůl z mrákot na chvilku probral,” řekl pro Blesk režisér filmu Václav Vorlíček.

Jan Libíček ovšem po probuzení spatřil nad sebou saniťáka v bílém plášti, co u něj oživilo jeho panickou hrůzu z lékařů. „I když utrpěl těžký kolaps, dokázal se vzchopit a začít utíkat. Uběhl ale jen pár kroků a opět upadl do bezvědomí. Naložili ho do sanitky, nicméně přijeli pozdě. Během převozu zemřel,” dodal režisér. Jan Libíček zemřel 24. května 1974 ve věku pouhých 42 let.

Ve filmu se objevil i Vlastimil Bedrna, budoucí "český Homer Simpson".
Mohlo by Vás zajímat:

Smutný osud Vlastimila Bedrny: Přišel o syna, manželku a sám ochrnul na polovinu těla

Zdroje informací: 
Wikipedia.cz: Jan Libíček 
Česká televize: Jan Libíček

Influencerka Dominique Alagia (17): Ti nejlepší mohou na TikToku vydělat i 400 tisíc měsíčně, ale je to psychicky náročná práce

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín Lifee.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Další články